آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان

آزیلاز/همدان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان خبر داد و گفت: فعلا به صورت غیررسمی کارهای مقدماتی کاوش نظیر ترانشه گذاری و فریز محدوده انجام شده است.

حمیدرضا حیدری در گفت وگو با آزیلاز، اظهارکرد: هنوز به صورت رسمی مجوز کاوش در محدوده ابتدایی خیابان باباطاهر، یعنی جایی که دیواره آجری تاریخی یک بنا که براساس شواهد مربوط به دوره متاخر اسلامی است، صادر نشده اما به صورت ضمنی موافقت شده است.

وی با بیان اینکه معمولا روند صدور مجوز کاوش طولانی بوده و حدود دو ماه به طول می انجامد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این مورد نیازمند اقدام سریع است، قول صدور سریع مجوز طی چند روز آینده داده شده و فعلا کارهای مقدماتی کاوش به سرپرستی محمد شعبانی، کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان آغاز شده است.

آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان

به گفته حیدری، در آن قسمت از پروژه که آثار تاریخی کشف شده و باید کاوش انجام گیرد، عملیات پیاده راه سازی متوقف شده و به عبارتی محدوده فریز شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال انجام کارهای مقدماتی به منظور کاوش هستیم، درباره قسمت سیمان و منهول شده خیابان باباطاهر گفت: قسمت منهول شده با تشخیص شعبانی، باستان شناس ما انجام شده است.

آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان

حیدری با تاکید بر اینکه با شهرداری منطقه 4 و پیمانکار در انجام کاوش و ادامه عملیات پیاده راه سازی خیابان باباطاهر کاملا هماهنگ هستیم، درباره کشف دیواره دوم در همان محدوده اولیه اثر کشف شده خاطرنشان کرد: دیواره یافت شده قسمتی از بناست و دیواره دومی در کار نیست.

وی با ابرازامیدواری از اینکه انجام کاوش نتایج خوبی برای مردم داشته باشد، یادآور شد: دو طرف خیابان حفاری شده است و اگر پس از انجام کاوش آثار درخوری کشف شود و قابلیت داشته باشد، سایت موزه کوچکی ایجاد می کنیم تا اشیاء تاریخی در معرض دید عموم قرار گیرد و در واقع به جاذبه ای برای بافت تاریخی همدان و کل استان تبدیل شود.

آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز کاوش در خیابان باباطاهر همدان"، کلیک کنید.