آمریکا اعتقادی به حقوق بشر ندارد

آمریکا اعتقادی به حقوق بشر ندارد

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: این موضوع که آمریکا اساسا اعتقادی به حقوق بشر ندارد، باید تبیین شود تا سیاست‌های مناسب برای مقابله با آن طراحی شود.

به گزارش آزیلاز، میزگرد آمریکا به علاوه ۳ ترور، تحریم و جنایت علیه بشریت امروز شنبه ۹ تیر ۱۴۰۳، با حضور رئیس ستاد برگزاری هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی و معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و جمعی از اساتید دانشگاه و اتباع ایرانی آزاد شده از زندان‌های آمریکا در ستاد حقوق بشر برگزار شد.

کاظم غریب‌آبادی  دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، در ابتدای این میزگرد با اشاره به هفته افشا و بازخوانی حقوق بشر آمریکایی، اظهار کرد: جنایت‌های آمریکا منحصر به ملت ایران نیست و باید این جنایت‌ها را در سطوح مختلف علیه ملت ایران، مردم آمریکا و مردم دیگر کشورها بررسی و افشا کرد.

وی افزود: براساس گزارش‌های متعدد حقوق بشری و سازوکارهای بین‌المللی حقوق بشری و گزارشگران سازمان ملل، سطح، عمق و گستردگی جنایت‌های آمریکا در سطح داخلی مشخص می‌شود؛ این گزارش‌های مستند نقض حقوق بشر اقشار مختلف در آمریکا از زنان و اقلیت‌ها گرفته تا زندانیان و کودکان را آشکار می‌کنند؛ آمریکا با بی‌توجهی به کنوانسیون‌های حقوق بشری به بهانه داشتن قوانین کامل، به نقض حقوق مردم خود می‌پردازد.

غریب‌آبادی با تاکید بر بررسی نقض حقوق بشر از سوی آمریکا در سطحی کلان‌تر، تصریح کرد: آمریکا به حقوق بشر با نگاه سیاسی می‌نگرد؛ جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه و رفح همانگونه که افکار عمومی و سازمان‌های بین‌المللی اذعان می کنند جنایتی آشکار است، با محکومیت آمریکا مواجه نشده است؛ آمریکا در حالی که هیچ اقدامی برای احقاق حقوق فلسطینی‌ها نمی‌کند، در مقابل به‌صورت گسترده از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند؛ همین یک نمونه نشان می‌دهد که نگاه آمریکا به حقوق بشر سیاسی است.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا باید موضع خود را در مقابل جنایت‌های رژیم صهیونیستی که در مقابل دیدگان جهان رخ می‌دهد، اعلام کند.

وی در ادامه به موضوع اعتراض‌های دانشگاهی در آمریکا در حمایت از فلسطین اشاره کرد و گفت: این اعتراض‌های مسالمت‌آمیز که انتقاد به سیاست‌های آمریکا نبود و بر جنایت علیه فلسطینی‌ها متمرکز بود، سرکوب شد؛ این اعتراض‌ها اصلا مسئله امنیتی نداشت؛ در عین حال، آمریکا با کشورهای دارای کارنامه سیاه حقوق بشری دارای روابط گسترده همه‌جانبه است؛ در این زمینه آمریکا با نادیده کرفتن حقوق بشر، به دنبال تامین منافع خود است و اولویت را به تامین منافعش می‌دهد؛ نمونه چنین رویکردی، رابطه نزدیک آمریکا با رژیم استبدادی در ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: این موضوع که آمریکا اساسا اعتقادی به حقوق بشر ندارد، باید تبیین شود تا سیاست‌های مناسب برای مقابله با آن طراحی شود.

غریب‌آبادی در ادامه با اشاره به مداخلات نظامی این کشور در دیگر کشورها، تاکید کرد: در اثر این اقدامات، میلیون ها انسان بی‌گناه کشته شدند.

وی یادآور شد: بیش از ۲۵ کشور تحت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا هستند که در مغایرت با حقوق بین‌الملل هستند؛ این تحریم‌ها به‌ویژه در شرایط فراسرزمینی ناقض حقوق بشری هستند؛ ایران کشوری است که اکنون تحت بیشترین تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا است؛ بر اثر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بیش از ۵۰۰ هزار کودک عراقی جان خود را از دست دادند و آمریکایی‌ها این جنایت را با تامین منافع ملی توجیه کردند؛ برای آمریکا حقوق بشر هیچ اهمیتی ندارد.

غریب‌آبادی در ادامه ابراز امیدواری کرد که روایت‌های مستقیم از نقض حقوق بشر به تبیین بهتر و بیشتر جنایت‌های حقوق بشری آمریکا منجر شود.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست اصولی ایران حمایت و ارتقای حقوق بشر است و مسئولین و حاکمیت در این راستا تلاش می‌کنند؛ ادعا نمی‌کنیم که شرایط بسیار خوبی داریم؛ البته ما سبک زندگی و استانداردهای حقوق بشری غربی را قبول نداریم؛ ما در اصول دینی و قانونی خود مبانی حقوق بشری غنی داریم و با هنجارسازی‌های ادعایی غربی‌ها موافق نیستیم و همین نقطه، محل منازعه ما با موضوع حقوق بشر غربی است؛ ما حین حمایت و ارتقای حقوق بشر در کشور، به مسئله نقض حقوق بشر در سراسر جهان توجه ویژه داریم.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا اعتقادی به حقوق بشر ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا اعتقادی به حقوق بشر ندارد"، کلیک کنید.