احتمال ورود توفان های گرمسیری به دریای عمان با تغییر اقلیم – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

احتمال ورود توفان های گرمسیری به دریای عمان با تغییر اقلیم - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آزیلاز، بهزاد لایقی در دومین همایش بین المللی علوم دریایی اظهار داشت: بررسی های ما بر روی اثرات تغییر اقلیم بر وقوع و شدت طوفان های گرمسیری در منطقه دریای عمان و شمال اقیانوس هند نشان می دهد که احتمال ورود و تاثیر این توفان ها بر سواحل جنوبی کشور به ویژه سواحل مکران افزایش یافته است.

وی افزود: توفان های گرمسیری اثرات مخربی بر سواحل و کاربری های ساحلی و دریایی دارد که در دهه های اخیر سواحل کشور ما نیز تحت تاثیر این پدیده های قرار گرفته است.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: افزایش دمای آب اقیانوس ها و تغییر الگوهای آب و هوایی حاکم بر منطقه از جمله عوامل موثر در افزایش تاثیر پذیری سواحل جنوب کشور از این پدیده پر مخاطره است.

لایقی تصریح کرد: بررسی های ما نشان می دهد که در 30 سال اخیر روند وقوع توفان های گرمسیری در شمال اقیانوس هند به ویژه در دریای عرب که بخشی از آن مرز دریای عمان را تشکیل می دهد، افزایشی بوده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این شدت توفان های این منطقه و زمان فعالیت آن روند افزایشی داشته است به طوری که این روند در دریای عرب با شیب تندتر همراه بوده است.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان گفت: از سال 2007 تا کنون توفان های گرمسیری بسیاری سواحل جنوب کشور را تحت تاثیر قرار داده اند اما دو توفان وارد دریای عمان شده و بیشترین تاثیر را داشته اند.

لایقی افزود: برآوردها نشان می دهد که با ادامه روند رو به افزایش میانگین دمای زمین و اقیانوس ها، احتمال تداوم ورود توفان های گرمسیری به دریای عمان و اثرگذاری آنها بر سواحل جنوب کشور افزایشی است.

وی تاکید کرد: با توجه به ضرورت توسعه دریا محور به ویژه در سواحل مکران، لازم است اقدامات مناسبی برای پایش، پیش بینی و کاهش اثرات مخاطره آمیز طوفان های گرمسیری در این منطقه انجام شود.

این مسوول ادامه داد: سواحل جنوب کشور به ویژه سواحل مکران ظرفیت های توسعه زیادی دارد که برای پایدار بودن این توسعه باید الزامات اقلیمی در طرح ها و پروژه ای کلان این منطقه رعایت شود و هرگونه طرح و پروژه ای با پیوست اقلیمی پیگیری و عملیاتی شود.

لایقی در بخش دیگری عنوان کرد: از سوی دیگر باید آمادگی ها برای مواجهه با این توفان ها را ارتقا داد که یکی از الزامات این بخش توسعه شبکه پایش، پیش بینی و مقابله با آثار طوفان های گرمسیری است.

وی عنوان کرد: از جمله تجهیزات هواشناسی مورد نیاز برای سواحل جنوبی به ویژه سواحل مکران رادارهای هواشناسی و موج، بویه های هواشناسی و ایستگاه های ساحلی است.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: از دیگر اقدامات فنی برای ارتقای زیرساخت های هواشناسی دریایی می توان به ارتقا مدل های پیش بینی دریایی با رویکرد تلفیق مدل های هواشناسی و دریایی، توسعه سامانه هشدار سریع طوفان های گرمسیری با تمرکز بر سواحل مکران و تهیه نقشه های خطر پذیری توفان گرمسیری بر اساس توزیع جمعیت و کاربری آن اشاره کرد.

لایقی افزود: همکاری با نهادهای منطقه ای در پایش و پیش بینی و کاهش اثرات توفان های گرمسیری (PTC) نیز راهکار موثر دیگری است که هم اکنون از برنامه های عملیاتی سازمان هواشناسی کشور است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "احتمال ورود توفان های گرمسیری به دریای عمان با تغییر اقلیم – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "احتمال ورود توفان های گرمسیری به دریای عمان با تغییر اقلیم – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.