از نمایش نسخه مرمت شده «باد صبا» تا تمدید «خون»

از نمایش نسخه مرمت شده «باد صبا» تا تمدید «خون»

نمایش نسخه مرمت شده «باد صبا»,تمدید نمایش «خون» در تالار مولوی و.. از جمله خبرهای دریافتی سینما و تیاتر است.

 نسخه مرمت شده فیلم مستند «باد صبا» اثر آلبر لاموریس به نمایش در می آید.
به گزارش آزیلاز به نقل از روابط عمومی انجمن مستندسازان سینمای ایران، بیست وچهارمین نشست ماهانه ی «مستندهای ایران شناسی» به نمایش و نقد و بررسی نسخه مرمت شده فیلم مستند «باد صبا» ساخته ی آلبر لاموریس اختصاص دارد.
در این نشست، دکتر فرهاد نظری با همراهی ایرج میلانی کارشناس، مستندساز و طبیعت گرد جلوه هایی از آثار و میراث فرهنگی-تاریخی ایران را بیان می کند و به بحث می گذارد.
دکتر فرهاد نظری فارغ التحصیل مقطع دکتری رشته مرمت اشیاء فرهنگی تاریخی از دانشگاه هنر اصفهان است و سابقه مدیر کلی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دبیری و عضویت در کمیته فرهنگی ثبت میراث ناملموس، عضویت در ایکوموس ایران و عضویت درکمیته فنی موسسه ملی گنجینه آب وزارت نیرو را در کارنامه دارد و هم اکنون در سمت رییس دبیرخانه کمیته ملی حافظه جهانی ایران مشغول به فعالیت است. او تا کنون مقالات و کتاب های متعددی را در حوزه میراث فرهنگی منتشر کرده است. همچنین، از اقدامات مدیریتی او می توان به ثبت جهانی میراث های طبیعی ایران (بیابان لوت و جنگل های هیرکانی)، ثبت «چوگان، بازی سوار بر اسب همراه روایتگری موسیقی» در فهرست میراث ناملموس بشری یونسکو، ثبت «کلیات سعدی» و «جامع التواریخ» خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در فهرست حافظه جهانی یونسکو و ثبت تنبور اهل حق در فهرست آثار ملی اشاره کرد.
«باد صبا» (به انگلیسی: The Lovers’ Wind) یا «باد عاشقان» فیلم مستندی دربارهٔ طبیعت، جغرافیا و مردم ایران محصول سال 1347 خورشیدی و مدّت آن 70 دقیقه است. از جمله جذابیت های این فیلم گفتار متن آن با صدای منوچهر انور است.
این نشست به همت انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن دوستداران شاهنامه البرز (اشا) و با همکاری سازمان نظام پزشکی کرج، روز دوشنبه، 30 بهمن ماه 1402 ساعت 18 برگزار می شود و حضور در آن برای همه ی علاقه مندان و سینمادوستان، آزاد و رایگان است. 
علاقه مندان برای تماشای اثر می توانند به آدرس کرج، عظیمیه، 45 متری کاج، نبش پامچال، سالن آمفی تیاتر سازمان نظام پزشکی کرج مراجعه کنند.

####

«خونِ» در تالار مولوی تمدید شد

نمایش «خونِ» به کارگردانی حسین قاسمی هنر تا 4 اسفند 1402 در تالار مولوی تمدید شد.

نمایش «خونِ» به نویسندگی حسین قاسمی هنر و عطیه علی همتی، با کارگردانی حسین قاسمی هنر، از هفدهم بهمن ساعت 18:30 در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفته است.

این اثر نمایشی به مدت 6 اجرا تمدید شد و تا 4 اسفندماه روی صحنه خواهد بود.

در خلاصه داستان نمایش «خونِ» آمده است: «سلام؛ به گالری ما خوش اومدید؛ ما در این گالری آثاری از معروف ترین آرتیست های ایران و جهان رو براتون به نمایش می ذاریم…»

نقاشی هایی در این اجرا وجود دارد که به درخواست گروه اجرایی نمایش، توسط کودکان کار کشیده شده است و پس از هر اجرا باحضور مخاطبان و تماشاگران نقاشی ها خریداری می شود.

بهزاد حاجی زاده، بازیگر 8 ساله این اثر نمایشی است.

دیگر عوامل این نمایش عبارت اند از ریحانه شهسواری (طراح لباس)، اتابک اسدی (طراح نور)، محمدرضا دوست محمدی (طراح پوستر)، ترنم سلمان (طراح بروشور)، حسین قاسمی هنر، ریحانه شهسواری (طراح صحنه)، علی کیهانی (مشاور رسانه ای)، ابوالفضل نجارزاده (بازیگردان)، محمدرضا خواجه بهرامی (مدیر تولید)، مهدی بیات (سرپرست گروه کارگردانی)، مطهره مقدم راد، فاطمه کوشکی، کیمیا خراسانی (گروه کارگردانی)، ریحانه شهسواری، هانیه علی نژاد (ساخت صحنه)، هانیه علی نژاد (دستیار لباس)، سیدمسعود حسینی (دستیار صحنه)، حسین کیانی (دستیار نور)، ترنم سلمان (عکاس)، امین ملکی (ساخت تیزر).

علاقه مندان برای تهیه بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

#از همکاری انجمن هنرهای های نمایشی و بنیاد هنرمندان مهرآفرین#

 با برگزاری جلسه مشترک با حضور مدیران   انجمن هنرهای نمایشی و بنیاد هنرمندان مهرآفرین همکاری مشترک این دو نهاد آغاز شد. 
 طی نشستی که با حضور اسرافیل فرج اللهی مدیرعامل، وحید لک معاون انجمن در امور استانها و ارتباطات انجمن هنرهای نمایشی ایران، محسن زارع اشکذری مدیر عامل، محمد مهدی پریزاد مدیر اجرایی بنیاد هنرمندان مهرآفرین برگزار شد دو طرف بر همکاری های مشترک در راستای حل مشکلات هنرمندان و کمک به ارتقای فرهنگ و هنر کشور تاکید کردند. 
اسرافیل فرج اللهی  مدیرعامل انجمن هنری های نمایشی با اشاره به وضعیت امروز تاتر کشور و استقبال  مخاطبان گفت: خوشبختانه امروز استقبال مخاطبان از تاتر بسیار عالی بوده و در جشنواره تاتر فجر امسال استانها و هنرمندان استانی نقش پررنگی داشتند و از سوی دیگر مردم نیز استقبال خوبی داشتند. 
وی ادامه داد: امروز نیاز جدی وجود دارد که زیر ساختها در حوزه تاتر تقویت شود و به هنرمندان هنرهای نمایشی توجه ویژه ای شود. 

وحید لک مدیر استانهای انجمن هنرهای نمایشی ایران  نیز با اشاره به ساختار انجمن هنری های نمایشی در کشور گفت: امروز باید گفت بزرگترین تشکل تیاتری با بیش از یک هزار گروه نمایشی ثبتی، 34 دفتر استانی در مراکز استانها، بیش از 900 شعبه در شهرستانها را انجمن هنرهای نمایشی شکل داده است. 
انجمنی با بیش از نیم قرن پشتوانه هنری در سراسر کشور و با ظرفیت های بسیار بالا که رکن اساسی تمام رویدادهای نمایشی در کشور هستند. و می بایست از این پتانسیل و انرژی بالا به نحو مطلوب حمایت کرد و قدردان تلاش های گسترده یکایکاشان باشیم. 

وی ادامه داد: یکی از مهترین ویژگی های  این ساختار ایجاد یک بانک اطلاعاتی کامل همراه با جزییات است که  می توان برای خدمت رسانی و انجام کارهای مشترک استفاده کرد.  
محسن زارع اشکذری مدیر عامل بنیاد هنرمندان مهرآفرین با اشاره به اینکه هدف این بنیاد حمایت از هنرمندان در رشته های مختلف هنری است گفت: واقعیت این است که وضعیت معیشتی هنرمندان خوب نیست و هنرمندان ساکن شهرستانها نیز وضعیت اقتصادی ضعیف تری نسبت به پایتخت دارند. 
 وی ادامه داد: متاسفانه حمایت هایی که از هنرمندان بخصوص هنرمندان در عرصه ی تیاتر انجام شده بسیار ناچیز بوده است و با این مبالغی که در نظر گرفته شده به هیچ عنوان نمی توان یک اثر هنری تولید کرد، در حالی که می توان با استفاده از ظرفیتهای سایر دستگاههای اقتصادی و غیر اقتصادی تولید تیاتر را رونق داد. 
زارع ادامه داد: بنیاد هنرمندان مهرآفرین اصولا با هدف حمایت از هنرمندان در عرصه های مختلف هنری تاسیس شده و خدماتی همچون اختصاص وام های قرض الحسنه و کم بهره، ایجاد شرایط خرید مسکن ارزان، خدمات بیمه تکمیلی و درمانی و… از جمله خدماتی است که این بنیاد به هنرمندان ارایه می کند  
  در این نشست مقرر شد که  تفاهم نامه ای مشترکی تهیه شود و همکاری دو طرف مستحکمتر و بهتر ادامه پیدا کند.

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از نمایش نسخه مرمت شده «باد صبا» تا تمدید «خون»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از نمایش نسخه مرمت شده «باد صبا» تا تمدید «خون»"، کلیک کنید.