امکان اصلاح بودجه پس از تبدیل شدن به قانون وجود دارد؟

امکان اصلاح بودجه پس از تبدیل شدن به قانون وجود دارد؟

به گزارش خبرگزاری آزیلاز، سیدمحمد حسینی درباره تعامل دولت و مجلس، اظهار کرد: تعامل دولت و مجلس با فراز و نشیب ادامه دارد و این تعامل با همدلی و همکاری وجود داشته اما در برخی موارد نظرات کارشناسی مختلفی وجود دارد یا در برخی موارد هم بعضی نمایندگان مجلس و نه کل مجلس نظراتی داده اند که مطابق نظر دولت نبوده یا سوال و استیضاح مطرح شده که این ها هم طبیعی است.

بنابر گزارش آزیلاز، وی درباره نظر مختلف دولت و مجلس درباره سقف لایحه بودجه1403، گفت: اگر لایحه بودجه به تایید شورای نگهبان رسیده و به قانون تبدیل شود، دولت تلاش می کند که قانون اجرا شود ولی در گذشته هم مواردی بوده که چون بودجه قابلیت اجرایی نداشته است، یک متمم بودجه ارایه شده یا نظرات جدید بررسی شده است. اگر مجلس نظر و استدلال دولت را بپذیرد، می شود اصلاحاتی در بودجه انجام داد ولی امیدواریم در همین مرحله این مساله حل شود.

حسینی در پاسخ به این پرسش که امکان ارایه متمم برای بودجه در مجلس دوازدهم وجود دارد؟ تصریح کرد: در گذشته همیشه سه ماه آخر متمم می دادند. نظر رییس جمهور این است اگر ببینیم جایی قانون قابلیت اجرایی ندارد این کار را انجام دهیم و صبر نکنیم که با مشکل مواجه شویم و همان اول نظر بدهیم و اتمام حجت شود که اگر بعدا در اجرا ضعفی بود، بدانند که دولت نظرش را با صراحت اعلام کرده است.

وی چهارشنبه در حاشیه جلسه دولت هم درباره افزایش سقف بودجه به خبرنگاران گفته بود: لایحه بودجه اکنون در شورای نگهبان است و این شورا نظر می دهد ولی سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که منبع درآمدهای هزینه هایی که در بودجه آمده مشخص نیست و امیدواریم شورای نگهبان این مساله را به خوبی بررسی کنند. موضع گیری دولت هم به خاطر این است که مردم در جریان مسایل کشور باشند. رییس جمهور هم تاکید دارد اگر قانونی قابلیت اجرایی ندارد به اطلاع مردم رسانده شود نه این که دست روی دست بگذاریم و سال آینده با کسری بودجه مواجه شویم. این اطلاع رسانی باید به مردم داده شود البته این موضع به معنای اختلاف وتنش آنچنانی دولت و مجلس نیست و اختلاف نظر کارشناسی است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت هم در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای رفع ناترازی بودجه به خبرنگاران گفته بود: طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه ناترازی ها به دلیل تغییرات مجلس در لایحه بودجه انجام شده که منابع لازم برای آن حداقل 400 همت برآورد شده که عدد بسیاربالایی است و به نوعی شاکله کلی بودجه را تحت تاثیر قرار داده است. یعنی حدود یک پنجم بودجه با مصارفی مواجه شده که منابعی برای آن در نظر گرفته نشده است.کسری بودجه یکی از عوامل اصلی ایجاد تورم و دیگر مشکلات است و انتظار می رود با همکاری و تعامل و کارشناسی بیشتر این موارد را بهتر بررسی کنیم. همچنان در مجلس فرصت در این زمینه باقی است و به عنوان سخنگوی دولت از مجلس خواهش می کنم که خط قرمز همه ما رشد اقتصادی 8 درصدی و جلوگیری از افزایش تورم باشد.

219215

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امکان اصلاح بودجه پس از تبدیل شدن به قانون وجود دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امکان اصلاح بودجه پس از تبدیل شدن به قانون وجود دارد؟"، کلیک کنید.