ایجاد مهاجرت گروهی در بخش زمین شناسی و اکتشاف معدنی به دلیل عدم جذب مناسب نیروی انسانی متخصص

ایجاد مهاجرت گروهی در بخش زمین شناسی و اکتشاف معدنی به دلیل عدم جذب مناسب نیروی انسانی متخصص

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی متاسفانه با پدیده مهاجرت گروهی سروکار داریم و این امر ارایه خدمات زمین شناسی را در کشور با بحران مواجه خواهد کرد، گفت: ظرفیت اشتغال در این حوزه در کشور بسیار بالا است، ولی اقدامی که برنامه جذب نیروی متخصص را ناکارآمد کرده، عدم جذب مناسب در طی این سال ها به ویژه در طی برنامه ششم توسعه در کل کشور بوده است.

رضا جدیدی در گفت وگو با آزیلاز، در خصوص وضعیت نیروی انسانی در حوزه های مرتبط با علوم زمین و اکتشافات معدنی، گفت: نیروی انسانی، حیاتی ترین رکن توسعه کشورها در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی است؛ چرا که این حوزه وابستگی مستمر و حیاتی به نیروی انسانی دارد و این در حالی است که ما با کاهش شدید  ورود دانشجو و دانش آموخته در حوزه اکتشاف و زمین شناسی روبرو هستیم.

وی افزود: با توجه به برنامه های نامناسبی که در سال های گذشته تدبیر شده و تاکنون در حوزه حفظ و نگهداشت نیروی متخصص نیز ادامه دارد، ما خروج نیروهای متخصص را در کشور داریم، ولی در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی متاسفانه با پدیده مهاجرت گروهی سروکار داریم؛ این زنگ خطری برای ما است که خدمات زمین شناسی و اکتشاف و معدنکاری را در کشور با بحران مواجه خواهد کرد.

جدیدی تاکید کرد: برنامه های حفظ و نگهداشت نیروی انسانی در حوزه های زمین شناسی، اکتشافات معدنی و معدنکاری توسط مدیران کشور و به ویژه نظام برنامه ریزی کشور، کارآمدی مطلوب را نداشته و نیازمند توجه جدی و تجدید نظر فوری در ایجاد جذابیت و مطلوبیت در این حوزه ها است.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه ترمیم نیروی انسانی و حفظ آنها نیازمند برنامه ریزی های فوری هستیم، ادامه داد: در تحلیل ها و آمارهای مختلفی که به برنامه ریزان ارایه دادیم، این موضوع را اعلام کردیم که با تداوم ناکارآمدی ها در حوزه حفظ و نگهداشت نیروی انسانی متخصص این بخش فعالیتی، ضربه جدی به ویژه در حوزه های اطلاعات پایه و اکتشاف ذخایر معدنی وارد خواهد شد.

جدیدی با اشاره به اهمیت فعالیت های معدنکاری و اکتشاف ذخایر جدید با بیان اینکه معادن تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنایع هستند، گفت: با نبود نیروی انسانی متخصص این هدف محقق نخواهد شد و تداوم آن باعث می شود نیروی انسانی متخصص در این حوزه ها را به طور کامل از دست بدهیم و به سراغ روش هایی مانند ورود خدمات فنی و مهندسی از سایر کشورها برویم که پدیده شیرینی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی ما سابقه و تجربه نیروی انسانی بسیار کارآمد را در کشور داشتیم و پسندیده نیست که به گذشته برگردیم و نیروی انسانی متخصص خود را وادار به مهاجرت فردی و گروهی کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پاسخ به این سوال که آیا زمینه اشتغال برای نیروی متخصص این حوزه در کشور محدود است، گفت: این گونه نیست، بلکه ظرفیت اشتغال در این حوزه در کشور بسیار بالا است؛ ولی اقدامی که برنامه جذب نیروی متخصص را ناکارآمد کرده، عدم جذب مناسب در طی این سال ها به ویژه در طی برنامه ششم توسعه در کل کشور بوده است.

جدیدی، شرکت های مهندسین مشاور، شرکت های معدنی و دستگاه های دولتی را از حوزه هایی دانست که به نیروهای انسانی وابسته هستند و افزود: ما هم جذب ناکارآمد داشتیم و هم حفظ و نگهداشت و ایجاد انگیزه درستی نداشتیم و هرگز در جامعه القا نکردیم که این حوزه می تواند به عنوان یک حوزه مناسب شغلی در سطح جامعه تلقی شود.

وی با تاکید بر اینکه برنامه های حفظ و نگهداشت و ایجاد انگیزه در این حوزه بسیار مهم است، تاکید کرد: با توجه به ماهیت سخت و پیچیده بودن این شغل و اینکه متخصصان این حوزه نیاز به حضور در عملیات صحرایی و مناطق بد آب و هوا و صعب العبور دارند، نیازمند بازنگری سیاست های دولت در حوزه جذب و نگهداشت نیروهای انسانی متخصص در رشته های مرتبط با زمین شناسی و اکتشاف هم برای بخش خصوصی و هم برای بخش های دولتی هستیم.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد مهاجرت گروهی در بخش زمین شناسی و اکتشاف معدنی به دلیل عدم جذب مناسب نیروی انسانی متخصص" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد مهاجرت گروهی در بخش زمین شناسی و اکتشاف معدنی به دلیل عدم جذب مناسب نیروی انسانی متخصص"، کلیک کنید.