بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن با مجازات های جایگزین حبس

بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن با مجازات های جایگزین حبس

نشست «راهبردهای فرهنگی – تربیتی برای محکومان زن و مساله مجازات های جایگزین حبس» توسط ستاد خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش آزیلاز، در این نشست که پیش نشست میز تخصصی «امنیت زنان در خانواده و جامعه» بود، دکتر فهیمه فرهمند پور، دبیر ستاد خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مجازات های جایگزین حبس می تواند ضمن کاهش آسیب های ناشی از حبس، فرصتی برای بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن فراهم آورد.

وی افزود: نظام اسلامی باید تلاش کند تا این فرصت را جهت تمهید شرایط بازگشت این بانوان به کانون خانواده و دوری از شرایط جرم ساز و عرصه های آسیب زا فراهم کند.

فرهمند پور همچنین اقدام شورای فرهنگی و اجتماعی خانواده و زنان طی 2 سال اخیر برای ایجاد زمینه همکاری بین حوزه علمیه خواهران و قوه قضاییه در این زمینه را مورد توجه قرار داد و این اقدام را دارای آثار مثبت ارزیابی کرد.

دبیر ستاد خانواده و زنان همچنین بر بهره گیری از الگوهای موفق و به کارگیری راهکارهای فرهنگی، آموزشی در زمینه اصلاح محکومان و بازگشت آن ها به زندگی سالم بر بهره مندی از ظرفیت کارشناسی حوزه های علمیه خواهران و بهره گیری از ظرفیت کارگروه ماده 79 مجازات اسلامی تاکید کرد.

در ادامه این نشست مدیر حوزه علمیه خواهران الزهرا(س) در خصوص طرح طیب و همکاری دلسوزانه این نهاد دینی در جهت برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای و تلاش جهت اصلاح تربیتی و تقویت مبانی اعتقادی مجرمین زن و اثرگذاری بر رفتار محکومان و تقویت ارتباط آنها با خانواده توضیحاتی ارایه کرد.

همچنین در این نشست حاضران در خصوص حدود قانونی مجازات های جایگزین حبس، نقش دستگاه های فرهنگی و نهادهای پذیرنده مجرمین بر اساس این قانون و نحوه همکاری دستگاه ها بحث و تبادل نظر کردند.
 
با توجه به گزارش مدیر کل بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از تجربه موفق این اداره کل در زمینه همکاری با قوه قضاییه و تلاش موثر در راستای بازپروری دینی و فرهنگی جمعی از محکومان طی این فرایند همکاری، مقرر شد نشست بعدی با میزبانی سازمان اوقاف و جهت ارایه کامل گزارش این سازمان تشکیل شود.

گفتنی است در این نشست جمعی از مسیولان قوه قضاییه شامل؛ معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه 38 امنیت اخلاقی، مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و سرپرست معاونت اجتماعی این قوه در استان تهران و سرپرست مجتمع قضایی ارشاد؛ همچنین معاون راهبردی سازمان تبلیغات اسلامی و سرپرست اداره کل بانوان و خانواده این سازمان، مدیر کل بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، معاون توانمندسازی اداره کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران و مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) و مدیرعامل کانون دانش آموختگان این حوزه حضور داشتند.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن با مجازات های جایگزین حبس" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن با مجازات های جایگزین حبس"، کلیک کنید.