با کودکان بدغذا چگونه رفتار کنیم

با کودکان بدغذا چگونه رفتار کنیم

آفتاب نیوز :

بدغذایی کودکان از جمله معضلاتی است که خانواده های زیادی با آن درگیر هستند. در بسیاری از دورهمی ها و مهمانی ها پدران و مادرانی را می بینید که کودکان شان علاقه ای به خوردن غذا از خود نشان نمی دهند و والدینی که بشقاب به دست دنبال آن ها برای دادن یک قاشق غذا هستند. این که چرا این کودکان تمایلی به خوردن غذا ندارند و خانواده ها چگونه می توانند این مشکل را رفع کنند. شاید سوال بسیاری از آن ها باشد.  

دکتر سمیرا ابراهیم اف متخصص تغذیه درباره بدغذایی کودکان می گوید:

 معمولا بدغذایی در بچه ها این گونه تعبیر می شود که آن ها از پذیرفتن غذاهای جدید امتناع می کنند و محدودیت خوراک دارند، یعنی فقط یک سری از غذاها را می خورند و تنوع غذایی ندارند.

وی در ادامه عوامل تاثیرگذار بر روی بدغذایی کودکان را این گونه عنوان می کند:

یک سری عوامل ژنتیکی هستند که در تعیین ذایقه نقش دارند. به هر حال هر کسی ذایقه ای دارد. جدای از ذایقه در خیلی از مواقع رفتارهای غلط غذایی خانواده عامل اصلی ایجاد بدغذایی بچه ها است. در سنین پایین زمانی که تغذیه تکمیلی شروع می شود بچه ها باید با طعم های مختلف آشنا شوند. غذاها باید به مقدار کم، و در زمان خودشان مصرف شوند. این گونه نباشد که به بچه 6 ماه، غذایی که مربوط به 10 ماهگی اش است، را بدهیم.  بنابراین طبق پروتکل های تغذیه تکمیلی باید غذاهای مختلف را تست کنند. سر سفره خانواده نیز باید تا جایی که امکان دارد با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر خانواده غذاهای مختلف گذاشته شود. اگر بچه ای از خوردن غذایی امتناع کرد نباید آن را برای همیشه از سفره غذایی بچه حذف کنیم. گاهی اوقات لازم است یک غذا را 10 تا 15 بار به بچه ارایه دهیم تا بعد از آن، خوردن یا نخوردن آن را بپذیرد.
مطمین ترین افراد برای بچه ها،  پدر و مادرشان هستند از نظر آن ها هر کاری که والدین شان انجام دهند، پسندیده و قابل انجام است. بنابراین وقتی بچه می بیند مادرش میوه می خورد این بچه هم به خوردن میوه گرایش پیدا می کند. اما اگر مادری هیچ وقت خودش میوه نخورد بچه ممکن است هیچ وقت سراغ خوردن آن نرود، از طرف دیگر این بچه اگر ببیند مادر شکلات می خورد یا خواهر و برادر بزرگ ترش چیپس و پفک می خورند این عادت در او شکل می گیرد.

ابراهیم اف درباره چگونگی رفتار خانواده ها با این مشکل اظهار می دارد:

 تنوع غذایی داشته باشند. غذاهایی که خیلی شور یا شیرین هستند را از بچگی، به آن ها ندهیم تا بچه ها گرایش به این طعم ها نداشته باشند، در غیر این صورت در بزرگسالی هم به سمت خوردن این نوع از غذاها می روند. در واقع هر چه سفره غذایی خانواده سالم تر باشد و کمتر غذاهای ناسالم به بچه داده شود زمینه ایجاد این نوع بدغذایی ها که فقط خوردن غذاهای صنعتی است، ایجاد نمی شود.

این متخصص تغذیه استفاده از غذاهای فست فودی را برای کودکان بدغذا و گرایش این کودکان به سمت این نوع از مواد غذایی را این گونه تشریح می کند:

اولین قدم این است که بچه ها را در مواجهه با این غذاها قرار ندهیم و این که وقتی بچه کار خوبی انجام می دهد از غذاهای فست فودی به عنوان جایزه استفاده نکنیم، تا بچه این غذاها را با شادی تلفیق نکند. مثلا زمانی که نمره خوب می گیرد جایزه مثلا پیتزا بگیرد این بعد از یک مدت دیگر براش جا می افتد که باید فقط از این غذاها استفاده کند. طعم دهنده هایی که به این غذاها اضافه می شوند و نوع طبخ شان جوری است که بچه ها راغب تر به خوردن آن ها هستند و غذاهای سنتی را نمی خورند. بنابراین تا جایی که امکان دارد برای آن ها تهیه نشود. بچه ها معمولا اگر برای مدتی گرسنه بمانند هر غذایی جلویشان بگذارند می خورند. این ما هستیم که سلیقه اش را دستکاری می کنیم بچه می فهمد که اگر خودش را لوس کند یا مثلا 2 ساعت غذا نخورد بلاخره غذای دلخواه اش برای او آماده می شود. اگر مادر بتواند مقاومت و کمی تحمل کند و بلافاصله با هر بدغذایی که پیش می آید این غذاهای صنعتی را جلوی بچه نگذارد میل به خوردن آن هم قطعا کمتر می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره علاقه نداشتن و نخوردن گوشت از سوی کودکان عنوان می کند:

گوشت به هر حال منبع پروتیین است و انواع یا جایگزین های آن باید حتما در رژیم غذایی باشد. اگر بچه ای گوشت تکه ای نمی خورد می توان از  چرخکرده آن استفاده کرد یا این که بچه ای ممکن است، گوشت پخته دوست نداشته باشد می توان از  کبابی آن استفاده کرد. به هر حال با مدل های مختلفی می توان گوشت را درست کرد یا در غذاها به گونه ای مخلوط کرد که بچه متوجه آن نشود. تا جایی که ممکن است باید سعی کنید ذایقه بچه از طعم گوشت جدا نشود، چون هر چه که فاصله بگیرد از نخوردن آن دیگر پذیرش اش برای بچه سخت تر می شود.
اما یک سری مواد غذایی هم داریم که می توانند با درجات مختلف جایگزین گوشت شوند. برای مثال می توان از حبوبات در غذای بچه ها استفاده کرد تا مقداری پروتیین برای آن ها تامین شود یا می توان از تخم مرغ استفاده کرد.

ابراهیم اف درباره خواص زرده و سفیده تخم مرغ برای کودکان می گوید:

تخم مرغ ترکیبی است که زرده و سفیده اش اگر در کنار هم باشند بهترین جذب را دارند. پروتیین در سفیده و چربی در زرده آن است. حال اگر بچه ای زرده آن را نمی خورد، سفیده اش را هم اگر استفاده کند مشکلی ندارد و می تواند به عنوان یک منبع پروتیین مخصوصا برای صبحانه مصرف شود.
تقریبا هر 2 عدد سفیده تخم مرغ به اندازه یک تخم مرغ کامل می تواند انرژی به بچه برساند. اگر بخواهیم پروتیین خیلی خوبی به بچه برسد باید 2 عدد سفیده را بخورد اما اگر 2 تا سفید هم امکان نداشت، خوردن یک عدد هم کافی است. البته این موضوع به سن بچه و جثه او هم بستگی دارد. همچنین حواس مان باشد که بچه حساسیت به سفیده تخم مرغ نداشته باشند چون که پروتیین هایی که در سفیده تخم مرغ هستند ممکن است حساسیت زا باشند. باید برای کودکان یک سال با مقدار کم شروع کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با کودکان بدغذا چگونه رفتار کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با کودکان بدغذا چگونه رفتار کنیم"، کلیک کنید.