بررسی یک ادعای بی اساس/ داستان دکترای افتخاری رییسی از بزرگترین دانشگاه پاکستان چیست؟

بررسی یک ادعای بی اساس/ داستان دکترای افتخاری رییسی از بزرگترین دانشگاه پاکستان چیست؟

در جریان سفر مهم رییس جمهور کشورمان به پاکستان یک موج و فضاسازی رسانه ای پیرامون اعطای مدرک دکتری افتخاری به آیت الله رییسی از بزرگترین دانشگاه پاکستان از سوی منتقدین دولت به راه افتاد، ادعاهایی بی اساس که به گفته کارشناسان در جهت به حاشیه بردن دستاوردهای این سفر استراتژیک تعبیر می شود، اما واقعیت ماجرا چیست؟

به گزارش آزیلاز، ایرنا نوشت، آیت الله سید ابراهیم رییسی در پایان سفر دو روزه به پاکستان که روز دوم آن به شهرهای لاهور و کراچی، قلب فرهنگی و اقتصادی این کشور اختصاص داشت، دکترای افتخاری از ریاست دانشگاه کراچی دریافت کرد؛ اقدامی که در دنیا رایج است و بسیاری مقامات ارشد دولت ها در سفر به دیگر کشورها در دانشگاه های مطرح این کشورها حاضر می شوند و مدرک دکترای افتخاری دریافت می کنند.

در ایران نیز به مقامات ارشد دولت هایی که به کشورمان سفر کرده اند و با کشورمان روابط عمیق و استراتژیک دارند، برخی دانشگاه های مطرح کشور خصوصا دانشگاه تهران که رهبر معظم انقلاب از آن با عنوان دانشگاه مادر دانشگاه های ایران یاد کرده اند، به این مقامات دکترای افتخاری داده اند.

پاکستان به عنوان یکی از کشورهایی که در جنوب آسیا توانسته رتبه خوبی در دانشگاه های منطقه و حتی دنیا خصوصا در حوزه های «های تِک» و فناوری های نوین کسب کند، شناخته می شود و فارغ التحصیلان رشته های تکنولوژی ارتباطات این کشور دوشادوش هندی ها در شرکت های بزرگ تکنولوژیکی دنیا از جمله شرکت های مستقر در «سیلیکون ولی» آمریکا که محل استقرار آمازون و دیگر برندهای حوزه آی تی مطرح دنیا مشغول به کار شده اند.

بی دلیل نیست که ایرانیان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های دیگر کشورها، برخی دانشگاه های شبه جزیره هند از جمله دانشگاه کراچی پاکستان را به خاطر داشتن مزایایی چون سطح علمی متناسب و نیز مدارج علمی مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت کشورمان، در مقایسه با برخی دانشگاه هایِ با درجه اعتبار نازل تر در کشورهای اروپای شرقی یا جنوب شرق آسیا برمی گزینند.

اخیرا یکی از نمایندگان مجلس یازدهم نسبت به اعطای مدرک دکترای افتخاری دانشگاه کراچی پاکستان به رییس جمهوری اسلامی ایران انتقاد داشته و گفته این دانشگاه، فرعی است و ثانیا از دست معاون دانشگاه به رییس جمهور اعطا شده است. این در حالی است که دانشگاه کراچی بزرگ ترین دانشگاه دولتی ایالت سند و کل پاکستان محسوب می شود؛ در سایت دانشگاه هم به این موضوع اشاره شده است. 73 سال قدمت و 41 هزار دانشجو دارد.

همچنین اینکه گفته شده دانشگاه اعطاکننده مدرک دکترای افتخاری به رییس جمهوری اسلامی ایران، غیرانتفاعی است، کاملا بی اساس است و این دانشگاه دولتی و در وزارت علوم ایران مورد تایید است؛ وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم رشته داروسازی این دانشگاه را تایید کرده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی نیز اعلام کرد: در مراسم اعطای این مدرک دکترای افتخاری به آیت الله رییسی، «حکمران» یا استاندار ایالت سند پاکستان که همزمان ریاست هیات امنای دانشگاه های کراچی را هم در اختیار دارد، حضور داشت؛ دکتر خالد عراقی که رییس دانشگاه کراچی است، طبق قوانین پاکستان، همزمان معاون رییس هیات امنای دانشگاه هم محسوب می شود و شخصِ دکتر عراقی مدرک دکترای افتخاری را به رییس جمهوری اسلامی ایران اعطا کرد در حالی که لباس مخصوص این مراسم را بر تن کرده بود. بنابراین اینکه گفته شده معاون دانشگاه کراچی مدرک دکترا را به آیت الله رییسی اعطا کرد، صحت ندارد و از روی ناآگاهی است.

به عبارت دیگر، در سیستم حکومتی پاکستان، حکمران یا استاندار ایالت به تعبیر ایرانی آن، رییس هیات امنای دانشگاه های آن ایالت است و رییس دانشگاه ها را تعیین می کند؛ فرد تعیین شده به عنوان رییس دانشگاه از سوی استاندار هر ایالت، همزمان معاون رییس هیات امنا هم هست.

دانشگاه کراچی به عنوان یک دانشگاه دولتی در سال 1951 تاسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضر 8 دانشکده هنر، علوم فنی، مطالعات اسلامی، داروسازی، مدیریت، حقوق، داروسازی و علوم آموزشی و همچنین 20 مرکز تحقیقاتی معتبر دارد.

این دانشگاه با داشتن 41 هزار دانشجو و 700 استاد در همه مقاطع تحصیلی، 145 دانشکده و مرکز آموزش مستقل با 150 هزار دانشجو زیرمجموعه خود دارد.

دانشکده علوم فنی و مهندسی دانشگاه کراچی به عنوان مهم ترین قطب آموزش علوم و فناوری در پاکستان شناخته می شود و تعداد فارغ التحصیلان آن از کل فارغ التحصیلان رشته های فنی از سایر دانشگاه های این کشور بیشتر است.

آیت الله رییسی در سفری هم که شهریور 1400 به دوشنبه پایتخت تاجیکستان داشت، در مراسم اعطای دکترای افتخاری به وی از سوی دانشگاه ملی تاجیکستان حاضر شد و نه تنها این مدرک را دریافت کرد، بلکه عضویت هیات علمی دانشگاه تاجیکستان هم به رییس جمهوری اسلامی ایران و بدون حضور مقامات سیاسی دوشنبه و صرفا از طرف رییس دانشگاه اعطا شد.روندی که در عرف دیپلماتیک دنیا رایج است.

این در حالی است که حسن روحانی رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران در سفری که فروردین 1396 به مسکو داشت، از دست ریاست یک دانشگاه دولتی این شهر با نام «ام گ او» مدرک دکترای افتخاری دریافت کرد؛ مراسمی که بدون حضور مقامات ارشد دولتی روسیه برگزارشد.

اتفاقی که در این مراسم مورد انتقاد قرار گرفت این بود که رییس این دانشگاه هنگام اعطای مدرک دکترای افتخاری به حسن روحانی اعلام کرد: اینکه مدرکی که به روحانی داده شد، مورد تایید شورای علمی دانشگاه قرار گرفته است؛ به عبارت دیگر یک دانشگاه نه چندان مطرح روسی که قصد داشته تا به رییس جمهور یک کشور دیگر دکترای افتخاری بدهد، نیاز به بررسی سوابق علمی روحانی داشته است!

مرحوم هاشمی رفسنجانی در طول ریاست جمهوری خود از هیچ یک از دانشگاه های غیر ایرانی مدرک دکترای افتخاری دریافت نکرد و صرفا به دریافت دکترای افتخاری دانشگاه تهران اکتفا کرد. در کتاب خاطرات وی، آمده که مدرک دکترای افتخاری اش را در حضور مقامات سیاسی و لشکری و بعضا علمی و دانشگاهی آن زمان کشورمان دریافت کرده است.

یک فرد نزدیک به رییس دولت های نهم و دهم نیز در توییت دیگری، دریافت مدرک دکترای افتخاری از سوی رییس جمهور در دانشگاه کراچی را یک دانشگاه بدنام و بی اعتبار و محصول لابی سیاستمداران دریافت کننده این مدرک با مقامات این دانشگاه عنوان کرد.

این در حالی است که رییس دولت های نهم و دهم در زمان ریاست جمهوری خود یک مدرک دکترای افتخاری «مدیریت تحول (!)» از دانشگاه دارالحکمه که گفته می شد رییس شعبه ایران این دانشگاه تحت زعامت آیت الله سیستانی است دریافت کرد؛ موضوعی که بعدها از سوی این مرجع تقلید رد و اعلام شد این دانشگاه ارتباطی با ایشان ندارد. اما هیچگاه اعلام نشد این مدرک واقعا از کجا آمده و چرا در حاشیه جلسه هیات دولت و نه در دانشگاه مورد ادعا اعطا شده است.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بررسی یک ادعای بی اساس/ داستان دکترای افتخاری رییسی از بزرگترین دانشگاه پاکستان چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بررسی یک ادعای بی اساس/ داستان دکترای افتخاری رییسی از بزرگترین دانشگاه پاکستان چیست؟"، کلیک کنید.