بشنوید/ نوای بهاری از مردی که کویری در صدایش بود

بشنوید/ نوای بهاری از مردی که کویری در صدایش بود

در میان آثار بسیاری که برای بهار ساخته شده اند، اثر درخشان دیگری هم هست به نام «بوی نوروز» که ترکیب صدای ایرج بسطامی و آهنگسازی حمید متبسم به آن گرمای بهاری بخشیده است.

به گزارش آزیلاز، آلبوم «بوی نوروز» در دستگاه سه گاه با اشعاری از سعدی در سبک موسیقی سنتی ایرانی تهیه شده و دارای 10 آهنگ است. این آلبوم در سال 1371 منتشر شده است. گروه دستان نیز در ساخت این آلبوم همکاری کرده است.

این آلبوم شامل قطعاتی از جمله تصنیف همایون (آهنگ شیدا)، تصنیف باده شبگیر (شعر حافظ)، چهارمضراب، مقدمه بوی نوروز، ساز و آواز، قطعه جنگ و صلح (برگرفته از استاد علی اکبر شهنازی)، تکنوازی سنتور، چهارمضراب، ساز و آواز و تصنیف بوی نوروز (شعر سعدی) است.

گفته می شود که حمید متبسم با انتشار آلبوم «بوی نوروز» اهالی موسیقی را به تحسین واداشت. متبسم با این اثر چنان جایگاهی در جامعه موسیقی یافت که هنوز وقتی صحبت از ارکستراسیون ایرانی می شود نام او در کنار هنرمندانی همچون فرامرز پایور و حسین علیزاده می آید. فرم آهنگسازی و تنظیم این اثر چنان بدیع و زیباست که توانسته بدعت گذار فرم جدیدی در تصنیف موسیقی برای گروه سازهای ایرانی باشد.

گذشته از قدرت آهنگسازی این اثر، آواز ایرج بسطامی فقید هم در این آلبوم در اوج خود بوده و می توان گفت «بوی نوروز» اگر بهترین آواز بسطامی نباشد، جزو بهترین هاست. 

«بوی نوروز» از قسمت های متنوعی تشکیل شده که به جز دو قطعه «جنگ» ساخته علی اکبر شهنازی و تصنیف «عقرب زلف کجت» از علی اکبر شیدا، باقی قطعات از خود متبسم هستند.

در این قسمت می توانید تصنیف «بوی نوروز» با شعری از سعدی را گوش کنید که ایرج بسطامی می خواند:

«برآمد باد صبح و بوی نوروز

به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال و همه سال

همایون بادت این روز و همه روز»

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بشنوید/ نوای بهاری از مردی که کویری در صدایش بود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بشنوید/ نوای بهاری از مردی که کویری در صدایش بود"، کلیک کنید.