تاکید رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر بر «خلاقیت و نوآوری»

رییس شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر به تشریح نگاه شخصی خود به آثار پرداخت و گفت که نمی تواند بگوید کدام بخش از آثار بیشتر با علایق او مرتبط بودند، با این حال به نظر می رسد خلاقیت و نوآوری در نظر او چشم گیر است. همچنین او به واسطه تجربه خود در حیطه هنر گرافیک، معتقد است: دستان هنرمندی را در میان آثار این بخش دیده است.

به گزارش آزیلاز، نگاه به هنر گاهی سلیقه ای است؛ با این حال اما در برگزاری جشنواره ها برآیند نگاهِ داوران و متولیان باید بی جهت و فراتر از سلیقه باشد. موضوعی که متولیان برگزاری این جشنواره نیز بر آن تاکید داشتند. به همین سبب نگاه به سلیقه شخصی سیاست گذاران و داوران این جشنواره امری مهم است که به واسطه آن بتوان وزن نگاهِ جمعی جشنواره را سنجید. در همین رابطه رییس شورای سیاست گذاری شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر به تشریح نگاه شخصی خود به آثار پرداخت و گفت که نمی تواند بگوید کدام بخش از آثار بیشتر با علایق او مرتبط بودند؛ با این حال به واسطه تجربه خود در حیطه گرافیک می گوید دستان هنرمندی را در میان آثار دیده است.

پایِ هنر و هنرمند چند قدم جلوتر از قالب های تعیین شده است؛ پایِ قضاوت درباره هنر و هنرمند نیز به همین واسطه چند قدم جلوتر از قالب و اصول زیبایی شناسی بوده و برخورد با هنر تا حدودی حسب سلیقه صورت گرفته است. بر همین اساس از آن جا که نگاه به آثار هنری بدون درنظر گرفتن رویکرد شخصی امکان پذیر نیست، برای قضاوت در جشنواره ها و رویدادهایی از این دست باید داورانی با سلایق متفاوت حضور داشته باشند و با چند نگاه و رویکرد متفاوت به بررسی آثار هنری پرداخت؛ این رویکردی است که متولیان برگزاری شانزدهمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز بر آن تاکید داشتند و در نشست های برگزار شده به موضوع حضور داوران پیشکسوت و جوان با رویکردهای متفاوت در کنار یکدیگر اشاره کردند. 

محمد خراسانی زاده ـ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و ریاست موزه هنرهای معاصر تهران که ریاست شورای شانزدهمین دوره از جشنواره تجسمی فجر را برعهده دارد ـ درخصوص نظر شخصی خود درباره آثار هنری به نمایش درآمده در بخش طوبای زرین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با آزیلاز گفت وگو کرد.

او با اشاره به فعالیت خود در حوزه طراحی گرافیک، طراحی صنعت و آشنایی با تدریس رشته های مختلف هنری در دانشگاه ، گفت: به صورت مشخص نمی توانم بگویم چه گروهی از آثار به نمایش درآمده برای من جذاب تر بود؛ تعدادی تک اثر در تمامی بخش ها توجهم را جلب کرد. به عنوان مثال در میان آثار بخش هنر نگارگری، چند اثر از حیث نوآوری و خلاقیت، بسیار دلنشین و جذاب بود؛ چرا که حجمی از خلاقیت را در هنری سنتی دیدم که در قیاس با سایر هنرها محدودتر است. 

او با اشاره به قواعدی که در هنر نگارگری به کار گرفته می شود، گفت: ضوابط و قواعد هنر نگارگری تا حدی دست هنرمند را در شکستن قالب ها بسته نگه داشته است؛ با این حال در میان آثار به نمایش درآمده، نوآوری و خلاقیت دیده می شد. 

تاکید رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر بر «خلاقیت و نوآوری»

او گفت: در میان آثار خوشنویسی نیز کارهای قابل توجهی به نمایش درآمده است. برای خلق هنر خوشنویسی به کارگیری فن و رعایت قوانین اهمیت دارد، به همین جهت گاه در خلق اثر خلاقیت کمتری دیده می شود؛ با این حال در میان آثاری که دیدم خلاقیت وجود داشت.

خراسانی زاده که خود طراح گرافیک است، گفت: می توان گفت که در میان تمامی بخش ها جذابیت بیشتری برای من ایجاد کرد چرا که شمار تک آثار خوب آن بیش از سایر هنرها بود. در میان آثار این بخش دستان بسیار قوی هنرمندان را دیدم که به خلق اثر پرداخته بودند. به نظرم بعضی از آثار این بخش کم نظیر بود و از این بابت خوشحالم که در زمینه طراحی گرافیک شاهد پیشرفت بودیم. 

تاکید رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر بر «خلاقیت و نوآوری»

به گزارش آزیلاز، بخش رقابتی (طوبای زرین) جشنواره تجسمی فجر دهم بهمن  ماه در فرهنگستان هنر افتتاح شد؛ آثار ارسال شده به جشنواره پس از داوری در موسسه صبا به نمایش گذاشته شدند. آثار ارسال شده به شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر، در کنار بخش بازارِ هنر در فرهنگستان هنر قابل بازدید است. 

در این راستا موزه هنرهای معاصر هم میزبان نمایشگاه آثار مفاخر هنرهای تجسمی و آینه در آینه است.

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر بر «خلاقیت و نوآوری»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تجسمی فجر بر «خلاقیت و نوآوری»"، کلیک کنید.