تحریم‌ها ما را به سمت توسعه سامانه هشدار سیل بومی هدایت کرد

تحریم‌ها ما را به سمت توسعه سامانه هشدار سیل بومی هدایت کرد

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: از حدود دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم اما به دلیل تحریم ها راه حل استفاده از ظرفیت‌های بومی را جایگزین و دنبال کردیم.

به گزارش آزیلاز سحر تاج بخش مسلمان در افتتاحیه نشست دو روزه مدیران کمیته دائم خدمات آبشناسی و مدیریت منابع آب سازمان جهانی هواشناسی برای پیشبرد برنامه مشترک WMO در حوزه ارتقای سامانه هشدار سیل در ایران اظهارکرد: آسیا جزو مناطق آسیب‌پذیر در برابر پیامدهای تغییر اقلیم است و همه ساله رخدادهای شدید آب و هوایی خسارت های زیادی به جوامع این قاره وارد می‌کند.

وی افزود: ایران نیز یکی از کشورهای آسیب‌پذیر در منطقه است که سیل و خشکسالی بخش زیادی از آن را تحت تاثیر قرار داده و همواره سبب تخریب و بروز خسارت در آن شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: از سیل‌های رخ داده در ایران می‌توان به سیل اوایل امسال جنوب شرق اشاره کرد که همزمان در بخش‌هایی از امارات نیز سبب بروز خسارت گسترده شد.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: آخرین سیل ایران نیز در مشهد رخ داد و سبب بروز خسارت شد. بارش‌هایی که منجر به سیلاب شدید در شرق ایران شد، در افغانستان نیز سبب بروز خسارت گسترده و مرگ بیش از ۱۰۰ نفر شد.

وی اضافه کرد: رخداد سیل در دنیا به‌ویژه در غرب آسیا و ایران در حال گسترش است بنابراین باید سرویس‌ها و خدمات ما به‌خصوص در حوزه پیش‌بینی سیل و پدیده‌های مخاطره آمیز ارتقا و گسترش یابد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: ایران یک کشور بزرگ با بیش از ۱.۶ میلیون کیلومتر مساحت و ۸۰ میلیون نفر جمعیت است که پیش‌بینی پدیده‌های مخاطره آمیز جوی در این پهنه وسیع با توجه به تنوع اقلیمی و پیامدهای تغییر اقلیم مشکل است.

تاج بخش مسلمان خاطرنشان کرد: از جنوب تا غرب و شرق تا شمال ایران، اقلیم‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام پدیده‌های حدی خاص خود را دارند. این موضوع سبب شده تا اثرات مخاطره‌آمیز متفاوتی نیز در نقاط مختلف بر جای بماند.

وی اضافه کرد: تنوع اقلیمی و فراوانی رخداد مخاطرات جوی در کشور، دلیل دیگری برای توسعه خدمات مرتبط در کشور است تا بتوان به هدف اصلی تمامی مراکز هواشناسی و آبشناسی در سراسر دنیا یعنی حفظ جان و مال مردم از خطر مخاطرات جوی دست یابیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم اما به دلیل تحریم‌ها، استراتژی و راه حل توسعه ظرفیتهای بومی را برای این کار دنبال کردیم.

تاج بخش مسلمان افزود: سامانه هشدار سیل «نفیس» با توان داخلی تولید و برای ۵۵۰ نقطه خاص کشور توسط یک شرکت داخلی طی قراردادی با پژوهشگاه هواشناسی عملیاتی شد.

وی اضافه کرد: این سامانه با جفت کردن مدل‌های هیدرولوژی و هواشناسی می تواند دبی آب را در در نقاط مشخص پیش‌بینی کند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: توسعه سامانه هشدار سیل سازمان در دستور کار امسال نیز قرار دارد و انشاله به بیش از ۳۰۰۰ نقطه جدید ارتقا می‌یابد.

تاج بخش مسلمان اظهارکرد: امیدواریم در برنامه مشترک با سازمان جهانی هواشناسی بتوانیم از تجربیات و دانش فنی این سازمان در ارتقا و بهینه‌سازی این سامانه و استفاده از دیگر تجربیات سازمان جهانی هواشناسی در حوزه هشدار سیل استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، وی در پایان گفت: در مدیریت سیلاب تنها نمی توان به پیش‌بینی‌های هواشناسی بسنده کرد چراکه حداقل ۱۰ مولفه دیگر در موضوع سیلاب دخیل است که همزمان باید به آن مسائل نیز توجه شود.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحریم‌ها ما را به سمت توسعه سامانه هشدار سیل بومی هدایت کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحریم‌ها ما را به سمت توسعه سامانه هشدار سیل بومی هدایت کرد"، کلیک کنید.