تفسیر قرآن را شیرین و کوتاه بیان کنید / نیت کنید از رمضان امسال شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانید

تفسیر قرآن را شیرین و کوتاه بیان کنید / نیت کنید از رمضان امسال شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانید

این مفسر قرآن کریم با اشاره به ماه رمضان و اهمیت آن گفت: از ماه رمضان امسال تصمیم بگیریم هرکدام یک جلسه قرآن برگزار کنیم و این کار از خانواده، بچه های محله و سپس فامیل خود شروع کنید. همه نیت کنیم شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانیم و آن را شیرین و قابل فهم به دیگران هم ارایه کنیم.

به گزارش آزیلاز، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرایتی -استاد و مفسر قرآن کریم- در مراسم رونمایی از یکصد و پنجاهمین شماره نشریه قرآنی رایحه که در ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد با اشاره به اینکه از هر ابزای می توانید برای نشر قرآن استفاده کنید، اظهار کرد: هر آنچه در جهت تقسیر قرآن اعم از گزارش، فیلم و نشریه کمک می کند باید استفاده کنید.

وی ادامه داد: هیچ وقت درگیر برگزاری مراسم های تشریفاتی نباشید و حتی اگر می توانید جلسات یک نفر تفسیر برگزار کنید. برای خانواده و برای فرزندان خود یک جلسه 10دقیقه ای بگذارید، حتما از میان تفسیرها روان ترین را انتخاب کنید و یک آیه را انتخاب و تفسیر آن را بخوانید.

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: از ماه رمضان امسال تصمیم بگیریم هرکدام یک جلسه قرآن برگزار کنیم و این کار را از خانواده، بچه های محله و سپس فامیل خود شروع کنید.

قرایتی بیان کرد: تجوید و صوت خوب است اما نه اینکه یک عمر قاری باشیم و فقط به الفاظ بسنده کنیم بلکه یک آیه را بخوانید و تفسیر آن را بگویید تا به فهم مردم کمک کنید. در همین ستاد اقامه نماز، ما 400 دقیقه تفسیر کوتاه شده از قرآن کریم داریم که می توانید استفاده کنید.

وی افزود: هیچ کسی نمی تواند بگوید من به آخر قرآن رسیدم. امیرالمونین(ع) می فرمایند «قرآن دریای بیکرانی است که هرآنچه در آن بروید انتها ندارد». پس به مطالعه یک تفسیر اکتفا نکنید. خیلی تفاسیر در تفسیر نمونه است اما در تفسیر المیزان نیست، خیلی نکته در تفسیر نور است که در تفسیر نمونه نیست.

این استاد قرآن بیان کرد: اینکه خدا می گوید در قرآن تدبر کنید به این خاطر است که همیشه نکته جدیدی در قرآن وجود دارد. منظور از تدبر در قرآن یعنی اینکه همیشه یک نکته جدید در آن یافت می شود. مهندسین چرا هرچه می سازند با هم متفاوت است با اینکه مواد اولیه یکی است. قرآن هم دقیقا همین است.

قرایتی ابراز کرد: بعضی چیزها اگر به روز نشود لغو می شود. به همین منظور از قرآن باتوجه به نیازهای روز می توان نکات مهمی را استخراج کرد.

وی یادآور شد: قرآن را سر سفره خودمان بیاوریم. البته تفسیر باید عوام فهم باشد و در  عین حال خواص بپسندند. از این رو امسال نذر کنید شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانید. از کسانی هم کلاس تفسیر دارند خواهش می کنم کلاس کوتاه برگزار کنند و از کلاس های طولانی خودداری کنند.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: مجله هایی همچون رایحه که در حوزه قرآن چاپ می شود را خواص می خوانند پس آن را کوتاه کنید تا همه آن را بخوانند. همچنین کاری نکنید به دولت نیاز داشته باشید. سیاست خود را براساس برنامه ریزی خود انجام دهید. من هیچ وقت منتظر دولت نبودم. من خودم بارها در کلاس های خودم تخت سیاه هم نبوده اما به هرشکلی شده کلاس خود را برگزار کرده ام.

قرایتی افزود: اگر بخواهید واقعا کاری بکنید هیچ وقت بهانه ای نیاورید، ترجمه قرآن را شیرین بیان کنید. قرآن را هم قابل فهم بیان کنید. همیشه کاشی کاری قرآنی به در و دیوار مساجد می بینیم اما کسی چیزی نمی فهمد. همان آیات را اگر فارسی بر روی دیوار و مقابل چشم مردم بگذاریم ارزشمند است. درب مسجد که باز می شود کاشی هایی باید ببینیم که فارسی و قابل فهم باشد.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تفسیر قرآن را شیرین و کوتاه بیان کنید / نیت کنید از رمضان امسال شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانید" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تفسیر قرآن را شیرین و کوتاه بیان کنید / نیت کنید از رمضان امسال شبی پنج دقیقه تفسیر بخوانید"، کلیک کنید.