توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت ۱۳ هزار میلیارد ریالی معاونت علمی

توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت ۱۳ هزار میلیارد ریالی معاونت علمی

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک گفت: بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال منابع برای توسعه فناوری میکروالکترونیک در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پیش بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز، محمدحسین محمدی لاریجانی گفت: براساس ماده ۹۹ برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور، یکی از حوزه‌های پیشران و اقتدارآفرین فناوری، حوزه ریزالکترونیک (میکروالکترونیک) است که معاونت علمی ریاست جمهوری موظف شده است تا با حداکثر ظرفیت خود و با همکاری سایر دستگاه ها، به منظور یکپارچه سازی زیرساخت‌های این حوزه و جذب و توانمندسازی نخبگان اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: بر همین اساس بنا به دستور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، برنامه میکروالکترونیک مشترکی بین ستاد‌های توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان این معاونت برای توسعه زیست بوم این فناوری در چهار محور اصلی در نظر گرفته شده است که طراحی و ساخت بدون کارخانه (Fabless) تراشه‌های مجتمع راهبردی یا مورد تقاضای صنعت و بازار و طراحی و ساخت سنسور‌های صنعتی و پر مصرف، از اولویت‌های این برنامه به شمار می‌روند.

به گفته وی، همچنین توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته صنعت نیمه هادی با ارزش افزوده بالا و توسعه فناوری ساخت ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی‌ها از دیگر محور‌های این برنامه راهبردی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه طراحی و ساخت تراشه مجتمع بدون کارخانه (Fabless)، معاونت علمی و فناوری در برنامه مشترک ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و برنامه ملی میکروالکترونیک این معاونت و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و محوریت اجرایی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از ابتدای سال جاری تأسیس و راه اندازی مرکز ملی پیشران طراحی تراشه را با تصویب و ابلاغ برنامه و اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومانی، برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ایجاد دفاتر طراحی متصل به صنعت و ارائه خدمات طراحی و ساخت تراشه بدون کارخانه به شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها در دستورکار خود قرار داد که مراحل راه اندازی آن رو به پایان است.

لاریجانی تصریح کرد: در حوزه توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته نیمه هادی، برنامه مشترکی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان توسط ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته و برنامه ملی میکروالکترونیک ارائه و در معاونت علمی تصویب و ابلاغ شد. این برنامه متمرکز بر سه محور استحصال مواد نیمه هادی با ارزش افزوده بالا از باطله‌های صنعتی، توسعه فناوری خالص سازی مواد نیمه هادی، اکتساب دانش ساخت مواد مصرفی تحریمی فرآیند تولید نیمه هادی‌ها و نیز مواد فرآیند تولید است.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه طراحی و ساخت سنسور‌های صنعتی و پرمصرف، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه فناوری‌های این حوزه در برنامه مشترک ستاد نانو و میکرو و برنامه ملی میکروالکترونیک پیش بینی شده است. علاوه بر این برای توسعه فناوری تولید ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی ها، در این برنامه مشترک پیش بینی ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار شده است که در سیر مراحل ارزیابی و تصویب قرار دارند.

 مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک تصریح کرد: این برنامه‌ها در راستای بسترسازی جهت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری میکروالکترونیک در نظر گرفته شده اند که یکی از شش مرکز مهم و راهبردی معاونت علمی در توسعه فناوری‌های پیشران و اقتدارآفرین کشور خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت ۱۳ هزار میلیارد ریالی معاونت علمی" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت ۱۳ هزار میلیارد ریالی معاونت علمی"، کلیک کنید.