توصیه هایی برای بهداشت دهان و دندان در نوروز

توصیه هایی برای بهداشت دهان و دندان در نوروز

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ممکن است در دیدو بازدیدهای عید و مسافرت های نوروزی مشکلاتی مانند دندان درد، شکستن دندان و یا فرورفتن پوست تخمه در لثه را تجربه کنید که البته با رعایت بهداشت و دقت در خوردن مواد قندی و آجیل می توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد.

به گزارش آزیلاز، دکتر بهناز ولی زاده با اشاره به مشکلات شایع در تعطیلات نوروزی گفت: نوروز و شروع سال جدید در کنار خانواده و دوستان همیشه برای ما خاطره انگیز و زیبا است اما در کنار آن ممکن است در دیدو بازدیدهای عید و مسافرت های نوروزی مشکلاتی مانند دندان درد، شکستن دندان و یا فرورفتن پوست تخمه در لثه را تجربه کنید که البته با رعایت بهداشت و دقت در خوردن مواد قندی و آجیل می توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد.

کارشناس سلامت دهان و دندان یادآوری کرد: معمولا در ایام نوروز استفاده از تنقلات و مصرف انواع شیرینی بین همه گروه های سنی افزایش می یابد. نکته اساسی لزوم کاهش حجم این مواد نیست، بلکه کاستن از تعداد دفعات خوردن این مواد و شستشوی بلافاصله دهان با آب است. افراد در مصرف آجیل و شیرینی زیاده روی نکنند و حتما بهداشت دهان و دندان شامل حداقل دو بار مسواک زدن و یک بار استفاده از نخ دندان در شبانه روز را در طول تعطیلات و حین سفر رعایت کنند.

کارشناس سلامت دهان و دندان یکی از مشکلات شایع در ایام نوروز را دندان درد عنوان کرد و گفت: اگر فقط با خوردن یک شیرینی دندان شما درد گرفت احتمالا دچار پوسیدگی دندان شده اید و می توانید ترمیم دندان را تا بعد از تعطیلات به تاخیر اندازید، اما درد شدید و خودبه خود، بدون هیچ تحریکی  نشانه این است که عصب دندان شما درگیر شده و نیاز به درمان ریشه دارید.

وی توصیه کرد درصورت دندان درد در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه شود تا با درمان اورژانسی به طور موقت درد تسکین یابد و پس از تعطیلات درمان ریشه کامل شود.

این کارشناس سلامت دهان و دندان، فرو رفتن پوست تخمه در لثه را یکی دیگر از مواردی برشمرد که می تواند موجب آبسه لثه شود و تاکید کرد: برای خارج کردن پوست تخمه به هیچ وجه نباید از خلال دندان و اجسام تیز و برنده دیگر استفاده شود بلکه به آرامی و با استفاده از نخ دندان سعی کنید آن را خارج کنید؛ در صورتی که نتوانستید جسم خارجی را به این روش خارج کنید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ولی زاده همچنین یادآوری کرد که شکستن آجیل به ویژه با دندان های جلویی می تواند سبب ترک برداشتن، لب پر شدن و یا حتی شکستن دندان ها شود. در این شرایط برای اینکه پوسیدگی در محل شکستگی آغاز نشود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا  دندان به صورت موقت پانسمان شود و بعد از تعطیلات ترمیم کامل انجام شود.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت با اشاره به شکستگی دندان ها و آسیب به استخوان های فک بالا و پایین در ایام تعطیلات گفت: تصادفات جاده ای، سقوط از ارتفاع یا ورزش و بازی ممکن است باعث ضربه و بیرون افتادن کامل دندان شود. در مورد دندان های دایمی بهترین کار این است که از قسمت تاج، دندان را نگه داشته و ریشه را زیر فشار ملایم آب یا آب جوشیده سرد شده بگیرید.

وی افزود: در این حالت به هیچ وجه دندان و به خصوص ریشه نباید با پارچه یا دست پاک شود. سپس باید دندان را در یک محیط مرطوب مثل سرم شستشوی نمکی، شیر، آب جوشیده سرد شده و یا زیر زبان قرار داده و بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی تاکید کرد: اگر ضربه باعث شکستگی تاج دندان شده، درصورت امکان تکه جدا شده را با خود نزد دندانپزشک ببرید.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه هایی برای بهداشت دهان و دندان در نوروز" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه هایی برای بهداشت دهان و دندان در نوروز"، کلیک کنید.