جرایم رانندگی، نگاه بازدارندگی یا درآمدی ؟

جرایم رانندگی، نگاه بازدارندگی یا درآمدی ؟

به اینکه ظاهراً قرار نیست این افزایش، ساز و کار قانونی خود را طی کند کاری نداریم اما توجیهات پلیس برای این افزایش چند برابری واقعاً باعث تعجب است.
پلیس با این توجیه که پایین بودن مبلغ جرایم باعث افزایش تخلفات و به تبع آن موجب صدمات جانی و خسارات مالی به مردم شده پیشنهاد افزایش چندین برابری جرایم را داده است .
با فرض اینکه این توجیه پلیس را موجه بدانیم پرسش اینجاست : آیا در تصادفات (عموماً منجر به فوت و جرح) فقط عامل انسانی دخیل است و عوامل دیگر دخالت ندارند؟
آیا می توان از عواملی مثل غیر استاندارد بودن (بخوانید آلت قتاله بودن خودروها) و نامناسب بودن خیابان ها و جاده ها و حتی کوتاهی پلیس و رسانه ها در زمینه فرهنگ سازی رانندگی در جهت پیشگیری از حوادث چشم پوشی کرد؟
آیا می توان پذیرفت در حوادث جاده ای که منجر به فوت یا جرح هموطنان شده صرفاً عامل انسانی دخیل بوده و سایر عوامل دخالتی نداشته اند؟ اگر پاسخ منفی است پرسش اینجاست که:
تاکنون با کدام یک از سایر عوامل برخورد شده است؟
کدام شرکت خودروساز به خاطر تولید خودرو غیر استاندارد که منجر به فوت یا جرح هموطنان شده تحت پیگرد قرار گرفته است؟
کدام وزیر راه و شهرسازی یا حداقل یک مدیر عالی یا میانی راجع به غیر استاندارد بودن جاده ها تحت پیگرد قرار گرفته یا حداقل از وی در صحن علنی مجلس پرسش صورت گرفته یا مورد پرسش مراجع نظارتی قرار گرفته است؟
در این مقال پرداختن به سایر عوامل که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در سوانح رانندگی دخالت دارند میسر نیست وگرنه آنقدر تعدد عوامل زیاد است که شاید بتوان عامل انسانی را در ردیف های بسیار پایین تر دانست.
بنابر آنچه که عرض شد برخورد با تنها یکی از عوامل سوانح رانندگی که شاید کم اثرترین هم باشد به هیچ وجه صحیح نبوده و قطعاً به دور از انصاف و عدالت است.
عزیزان مسیول!
راحت ترین روش و در دسترس ترین آن لزوماً بهترین روش نیست. تنها توجیه برای افزایش چندین برابری جرایم رانندگی نگاه به جنبه مادی آن است ولا غیر.
ای کاش مسیولین محترم به جای آسمان و ریسمان بافی برای توجیه افزایش جرایم رانندگی، بسیار شفاف به مردم می گفتند که در این فقره فقط و فقط به بعد درآمدی آن نگاه کردیم و نه به جنبه های بازدارندگی و کاهش سوانح و حوادث رانندگی چرا که اگر جوانب دیگر هم مد نظر بود کمی هم به آن موارد پرداخته می شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جرایم رانندگی، نگاه بازدارندگی یا درآمدی ؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جرایم رانندگی، نگاه بازدارندگی یا درآمدی ؟"، کلیک کنید.