جزییات 3 ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان در مناطق محروم کشور – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

جزییات 3 ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان در مناطق محروم کشور - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آزیلاز به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، حسین دهقان، در نشست خبری با تشریح سیاست های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در مناطق محروم کشور اظهار کرد: ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، آبادانی مناطق محروم بوده است و در محرومیت زدایی باید شاخص هایی تعریف کرد تا میزان محروم و محرومیت با این شاخص ها سنجیده شود چراکه مبنای و پایه انقلاب اسلامی توجه به مستضعفان بوده و این توجه به مستضعفان ادامه پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب به موضوع محرومیت زدایی و توسعه آبادانی مناطق محروم توجه می شد و از این رو وزارت جهاد سازندگی شکل گرفت و عمده اقدام این وزارتخانه توسعه زیرساخت های مناطق محروم بود اما پس از ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی، در نهاد ریاست جمهوری، نهادی برای توجه به مناطق محروم شکل گرفت که هنوز هم فعال است.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه تاکنون نظام به بیش از 98 درصد روستاها و مناطق دور از شهرها، دسترسی آب، برق، گاز و راه های مواصلاتی داده گفت: هر چند در این مناطق زیرساخت هایی مانند مدرسه ساخته شده ولی بعضاً همین مدارس یا فاقد معلم هستند یا معلمان حاضر در این مناطق به رغم همه تلاش ها و اقدامات فداکارانه، فاقد برخورداری از امکانات لازم برای آموزش به دانش آموزان محروم هستند. لذا به دنبال این هستیم در یک فضای ذهنی متفاوت، شرایطی برای تحقق و پاسخگویی به این نیازها ایجاد کنیم که منطبق بر نتیجه گرایی و اثربخشی باشد.

دهقان با تاکید بر اینکه ما بنا نداریم در یک جغرافیا و گستره بی حد و مرز با اتکا به منابع محدودمان عمل کنیم و بر همین اساس، تمرکزمان بر نقاط خاص و قابل سنجش خواهد بود گفت: برای توانمندسازی مناطق محروم سه عنصر کلیدی را در نظر گرفته ایم که اولین محور، آموزش است. چراکه بخشی از آموزش، کسب مهارت هایی است تا افراد با تکیه بر آن بتوانند شغلی پایدار داشته باشند چراکه اگر اشتغال پایدار در منطقه ای وجود نداشته باشد شاهد مهاجرت خواهیم بود و آمارهای نامطلوب نشان می دهند که بیش از 20 میلیون نفر در ایران حاشیه نشین هستند. لذا اگر در منطقه ای امکانات و شغل وجود داشته باشد مردم هیچ دلیلی برای مهاجرت ندارند.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه آموزش را با نگاه عدالت آموزشی دنبال می کنیم گفت: این بدان معنا است که همین آموزش دانش آموزان تهرانی در مناطق کم برخوردار هم باید به درستی برقرار باشد. در این موضوع بهره گیری از فناوری های نوین اهمیت دارد تا بتوانیم برای دانش آموزان دسترسی سهل ، فراگیر و ارزان در حوزه آموزش ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در کنار بخش آموزش، استعدادیابی را هم دنبال می کنیم افزود: ما تلاش خواهیم کرد دانش آموزان مستعد را برای رشد استعدادهایشان یاری داده و تا پایان این مسیر آنها را همراهی کنیم. چراکه معتقدیم آنهایی که در جغرافیای محدود زندگی کرده اند ذهن و استعدادشان محدود نیست. بر همین اساس به دنبال آن هستیم که با بهره مندی از هوش مصنوعی در مناطق محروم استعداد سنجی کرده و بر روی استعداد دانش آموزان مستعد، سرمایه گذاری کنیم.

دهقان تاکید کرد: البته در این زمینه بنا نداریم که جایگزین نظامات رسمی کشور شویم بلکه نقش حمایت گر خواهیم داشت.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به بازماندگان از تحصیل در مناطق محروم گفت: متاسفانه تعداد بازماندگان از تحصیل در مناطق محروم بسیار است چراکه بعضاً کودکان و نوجوانان عهده دار تامین معیشت خانوار هستند و همین باعث می شود که ترک تحصیل کنند یا بازمانده از تحصیل شوند.

وی ماموریت دیگر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در این حوزه را ماموریت در حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از کمک های ما در مناطق محروم کمک به زنان باردار قبل از زایمان و پس از زایمان و کمک های دارویی و حمایت هایی در حوزه پیشگیری و درمان و حتی تغذیه مادر و کودک است تا نسل سالمی در آینده داشته باشیم.

دهقان ادامه داد: علاوه بر این با توجه به انعقاد تفاهم نامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سعی می کنیم در زمینه غربالگری بیماری های دهان و دندان، چشم و بیماری های فراگیر در این مناطق نیز کمک رسانی کنیم.

وی افزود: موضوع بعدی در توانمندسازی این مناطق، بُعد اقتصادی این مناطق محروم است و ما با کمک به توانمندسازی افراد، به دنبال حمایت از ایجاد و توسعه مشاغل خلاق و خانگی خواهیم بود و تلاش می کنیم که مناطق جغرافیایی را تفکیک کنیم تا هر نهاد حمایتی، محور توانمندسازی در چند استان باشد.

دهقان گفت: موضوع دیگر ایجاد کارگاه های مولد و بنگاه های کوچک در این مناطق است و به دنبال این هستیم زنجیره فعالیت های بنیاد را در این مناطق توسعه دهیم و با بورسی کردن این شرکت ها، مردم را سهام دار کنیم تا درآمد پایدار داشته باشند.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مورد تنوع رشته فعالیت های بنیاد گفت: در حال حاضر رشته فعالیت های بنیاد بسیار متعدد است در حالی که برخی از این رشته فعالیت ها در حد و شان این مجموعه نیست و بر همین اساس تصمیم گرفتیم رشته فعالیت های بنیاد را محدود کنیم و برخی را به بخش خصوصی واگذار می کنیم و ظرفیت های خود را با سایر نهادها نیز مبادله می کنیم.

وی افزود: مردم باید در فعالیت های اقتصادی کشور مشارکت کنند و عامل و بهره وری را در جامعه توسعه دهیم بنابراین در رشته فعالیت هایی می مانیم که مردم قادر و مایل به فعالیت و حضور در آن نباشند حتی گاهی دولت بخاطر محدودیت منابع و اعتبار نمی تواند به آن ورود کند. بنابراین در نظر داریم در هر حوزه ای که وارد می شویم، زمانی که آن مجموعه به بلوغ صنعتی و سازمانی رسید از آن خارج شویم.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در پاسخ به سوالی درباره ساختمان های ناایمن در تملک بنیاد گفت: بنیاد 3 مجموعه ساختمان ناایمن در تهران دارد که از شهرداری درخواست کرده ایم مانع فعالیت این ساختمان ها شود و عدم امکان تداوم فعالیت این ساختمان ها را به صورت رسمی اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه این ساختمان ها امکان ایمن سازی ندارند افزود: به عنوان مثال ساختمان آلومینیوم بیش از 50 سال قدمت دارد و قابلیت استحکام بخشی و ایمن سازی ندارد ولی ما اجازه نمی دهیم پلاسکو دیگری تکرار شود بر همین اساس با شهردار تهران مذاکراتی صورت گرفته و درخواست کردیم ناایمن بودن ساختمان ها را اعلام کند تا ما بتوانیم اقدامات لازم برای ایمن سازی انجام دهیم.

دهقان ادامه داد: در همین راستا نامه ای هم برای رییس قوه قضاییه خواهیم نوشت و از ایشان پیگیری موضوع را درخواست می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره هک شدن بخشی از سامانه های بنیاد مستضعفان گفت: باید قبول کنیم که سامانه های ما امنیت لازم را نداشت و باید سطح تکنولوژی و جنبه امنیتی بیشتری را رعایت می کردیم اما بعد از این اتفاق تمام مجموعه ها و متخصصان داخلی فعال در حوزه امنیت ارتباطات فعال را فراخواندیم تا به بررسی موضوع بپردازند تا مشخص شود از کجا خوردیم و با چه ابزاری هک شدیم و برای جلوگیری از اتفاقات مجدد باید چه اقداماتی انجام دهیم.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی یادآور شد: در این زمینه سطح دانش بنیاد هم سطح دانش ملی است اما بنیاد در این حوزه اقدام جدی انجام داده است تا هم در جنبه سخت افزاری و هم از جنبه نرم افزاری امکان هک را از بین ببریم. البته باید در نظر داشته باشیم که هیچ ارگان و کشوری از هک مصون نیست و حتی صاحبان این تکنولوژی در آمریکا و اسراییل هم درگیر این موضوع می شوند.

وی با بیان اینکه مدعی امنیت صد درصدی نیستیم، افزود: می توانیم بگوییم ریسک این حوزه را به صورت جدی کاهش می دهیم و این اقدام را در بنیاد آغاز و هسته اولیه آن ایجاد شده که می تواند نقشی ملی ایفا کند.

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در خصوص فعالیت های صادراتی این بنیاد و سهم درآمدهای ارزی در محرومیت زدایی ها گفت: بنیاد هیچ فعالیت برون مرزی ندارد البته شرکت های زیرمجموعه بنیاد محصولات خود را صادر می کنند که به معنای فعالیت های برون مرزی نیست. طبیعتاً هر بنگاهی در حوزه اقتصادی صادرات دارد و اساس مبنای کار ما در بنیاد این است که باید در حوزه های اقتصادی فعال باشیم تا درآمد پایدار و مکفی برای ماموریت اصلی که محرومیت زدایی است، داشته باشیم و هر درآمدی که کسب کنیم به حوزه توانمندسازی محرومان و آبادانی مناطق محروم اختصاص پیدا می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات 3 ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان در مناطق محروم کشور – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات 3 ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان در مناطق محروم کشور – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.