حتی یک سانتی متر از بوستان قیطریه مال و پاساژ نخواهد شد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

حتی یک سانتی متر از بوستان قیطریه مال و پاساژ نخواهد شد - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

مجید غفوری، دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد تهران در گفت وگو با خبرنگار آزیلاز درباره ساخت مسجد در بوستان قیطریه و اینکه آیا به لحاظ قانونی تغییر کاربری پارک ها و فضای سبز تهران ممنوعیت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: درخت و فضای سبز به تنهایی برای بوستان ها کفایت نمی کند و همه پارک ها و بوستان ها به مکمل هایی مانند فضاهای فرهنگی نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه ساخت مسجد در بوستان قیطریه سبب ایجاد فضای فرهنگی در این بوستان می شود، گفت: مسجد دارای کتابخانه، فضای فرهنگی و سرویس بهداشتی است که همه این ها برای شهروندان بسیار حایز اهمیت است.

دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد تهران با تاکید بر اینکه هیچ تغییر کاربری در بوستان قیطریه قرار نیست ایجاد شود، گفت: ساخت مسجد در بوستان قیطریه هیچ ممنوعیتی ندارد و فضای مکمل بوستان است.

غفوری با اشاره به اینکه شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد بر اساس مصوبه سال 94 شورای شهر تهران راه اندازی شده است و هر نوع توسعه مساجد در این شورا مورد بحث، گفت وگو و بررسی قرار می گیرد، بیان داشت: ریاست شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد را شهردار تهران بر عهده دارد و 12 نفر دیگر عضو این شورا هستند که شامل اعضای شورای، شهر، معاون فرهنگی شهرداری، رییس مرکز رسیدگی به مساجد، نماینده اوقاف و … است. حدود یک سال پیش هم ساخت مسجد در بوستان قیطریه در این شورا بررسی و تایید شده است.

دبیر شورای ساماندهی توسعه و گسترش مساجد تهران در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به نزدیک بودن مساجد دیگر به این بوستان ضرورتی در ساخت مسجد جدید است؟ گفت: معیار ما در شهر تهران به این صورت است که فاصله هر مسجد تا مسجد بعدی باید 500 متر باشد که فاصله مسجدی که قرار است ساخته شود با مساجد دیگر مانند مسجد نور و جعفری بیش از 1100 متر است.

وی در مورد اینکه گفته می شود درخواست های مردمی برای ساخت این مسجد وجود داشته و آیا به صورت مکتوب این درخواست ها موجود است و چگونه درخواست به دست شهرداری رسیده است گفت؟ بله تقاضای تعداد کثیری از شهروندان برای این مسیله وجود داشته که به صورت مکتوب به شهرداری تهران ارسال شده است و اسناد آن موجود است.

دبیر شورای ساماندهی، گسترش و توسعه مساجد تهران ادامه داد: برای ساخت این مسجد هیچ درختی قطع و جابجا نمی شود البته قضیه نهال متفاوت از درخت است چرا که نهال ها 2 تا 3 سال سن دارند و قابلیت جابجایی برای آنها وجود دارد.

غفوری تاکید کرد: هیچ پاساژ و مجتمع تجاری در کنار این مسجد نخواهیم داشت و حتی یک سانتی متر مربع از این پارک تبدیل به مال و پاساژ نخواهد شد. همچنین ساخت مسجد توسط بهترین معماران و با بهترین متریال انجام خواهد شد تا طی سال های آینده تبدیل به یک میراث فرهنگی شود و به زیبایی پارک و محل افزوده خواهد شد.

وی در پایان گفت: مساحت پارک قیطریه حدود 122 هزار متر مربع است و سطح اشغال مسجدی که قرار است ساخته شود حدود 800 متر مربع است که حدود 6 دهم درصد مساحت کل بوستان را شامل می شود و این سطح اشغال بسیار ناچیز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حتی یک سانتی متر از بوستان قیطریه مال و پاساژ نخواهد شد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حتی یک سانتی متر از بوستان قیطریه مال و پاساژ نخواهد شد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.