حداقل و حداکثر انتقال وجه از طریق ابزارهای مختلف چقدر است؟

به گزارش آزیلاز، هفته گذشته بود که وزارت اقتصاد از اعمال محدودیتی جدید در تراکنش های بانکی به منظور مبارزه با جرایم پولشویی با منشا فرار مالیاتی خبر داد. هادی خانی، رییس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد، با توضیح این موضوع که زمان ورود بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای تعیین تکلیف دستگاه های کارتخوان، بخشی از تراکنش های اشخاص حقیقی فاقد پرونده از بستر دستگاه های کارتخوان به کارت به کارت تغییر وضعیت داده اند، اعلام کرد که از این پس، برای مبارزه با این موضوع استفاده از خدمات کارت به کارت برای مبلغ بیش از یک میلیارد تومان یا انجام 200 تراکنش دریافتی در ماه ممنوع است.

تجارت نیوز در گزارشی آورده که ین در حالیست که در لایحه بودجه سال 1403 نیز بندی وجود دارد که بر اساس آن، اگر جمع تعداد و مبلغ واریز به حساب های هر شخص حقیقی در هر ماه، از سقفی که شورای پول و اعتبار تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده مشخص می کند بیشتر باشد، آن حساب تجاری تلقی شده و صاحب آن باید درآمدی نبودن تراکنش ها را با ارایه اسناد و مدارکی اثبات کند.

ا وجود اینکه اعمال این محدودیت ها در روزهای گذشته، با انتقادهای متعددی از سوی کارشناسان اقتصادی مواجه شده، اما آنها تنها محدودیت های تراکنش در شبکه بانکی کشور نیستند.

سقف تراکنش از طریق دستگاه کارتخوان و اینترنت بانک چقدر است؟

در حال حاضر، سقف تعیین شده برای تراکنش به ازای هر کارت از طریق دستگاه های کارتخوان، حداکثر 50 میلیون تومان در روز است. به علاوه، هر فرد با کارت های بانکی خود، روزانه می تواند تا سقف 100 میلیون تومان از طریق این دستگاه ها تراکنش انجام دهد.

وضعیت محدودیت های انجام تراکنش از طریق اینترنت بانک نیز به همین صورت است و افراد می توانند در هر شبانه روز به ازای هر کارت خود 50 میلیون تومان و در مجموع و با استفاده از چند کارت بانکی، 100 میلیون تومان در بستر اینترنت بانک تراکنش انجام دهند.

ستفاده از ساتنا و پایا چه شرایطی دارد؟

حواله های ساتنا و پایا نیز از دیگر ابزارهای انجام تراکنش در شبکه بانکی به شمار می روند که هر یک مزایا و محدودیت های منحصر به فردی دارند. تراکنش با حواله ساتنا کارمزدی ندارد و مدت انجام آن کمتر از 20 دقیقه است. البته این تراکنش تنها در زمان کاری بانک ها انجام می شود و اگر فردی، بعد از این زمان از این طریق تراکنشی انجام دهد، انجام آن تا آغاز روز کاری آتی به تعویق می افتد.

حداقل مبلغ قابل انتقال از طریق ساتنا 15 میلیون تومان است و سقفی برای این انتقال وجود ندارد. از سوی دیگر، انتقال وجه از طریق پایا، حداقلی ندارد اما حداکثر آن 100 میلیون تومان است. اما اگر فردی در یک روز از این طریق 100 میلیون تومان پول انتقال دهد، دیگر امکان استفاده از حواله پایا را نخواهد داشت. به عبارت دیگر، محدودیت روزانه استفاده از این دو ابزار 100 میلیون تومان است و اگر 50 میلیون تومان از طریق پایا منتقل شود، تنها امکان انتقال 50 میلیون تومان دیگر از طریق ساتنا وجود دارد.

محدودیت های موبایل بانک، اپلیکیشن های پرداخت و خودپردازها

امروزه موبایل بانک و اپلیکیشن های پرداخت نیز از ابزارهای محبوب برای انجام تراکنش های بانکی محسوب می شوند. طبق قانون، سقف انتقال وجه از طریق موبایل بانک 15 میلیون تومان و از طریق این اپلیکیشن ها، 15 میلیون تومان است.

به علاوه، خودپردازها نیز امکان انتقال وجه روزانه 10 میلیون تومان را برای کاربران فراهم می کنند و حداکثر میزان پول نقد قابل برداشت از این دستگاه ها، 200 هزار تومان است.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حداقل و حداکثر انتقال وجه از طریق ابزارهای مختلف چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حداقل و حداکثر انتقال وجه از طریق ابزارهای مختلف چقدر است؟"، کلیک کنید.