حراج سکه در مرکز مبادله از محل ذخایر طلای بانک مرکزی است؟

حراج سکه در مرکز مبادله از محل ذخایر طلای بانک مرکزی است؟

آفتاب نیوز :

یکی از انتقاد هایی که در سال های گذشته نسبت به عرضه سکه از سوی بانک مرکزی وجود داشت، چوب حراج زدن به ذخایر طلای ارزشمند این نهاد بود.

در 11 ماهه سال جاری 26 تن و 538 کیلوگرم شمش طلا به ارزش یک میلیارد و 707 میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است.

ضرب سکه های مرکز مبادله از شمش های طلای وارد شده به کشور

در شیوه جدید عرضه سکه در مرکز مبادله، سکه های ضرب شده فعلی، از شمش های طلایی است که امسال وارد کشور شده و ربطی به ذخایر استراتژیک بانک مرکزی ندارد.

به عبارتی اگر این عرضه ربع سکه از ذخایر طلای بانک مرکزی ضرب شده بود ادعای چوب حراج زدن به ذخایر طلای کشور ادعای درستی بود، اما حالا با این عرضه، علاوه بر اینکه ذخایر طلای کشور آسیب نمی بیند، از طریق جمع آوری نقدینگی و کاهش پایه پولی، به کنترل تورم، از طریق افزایش عرضه سکه به کاهش حباب سکه در بازار نیز کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر، چون نرخ سکه ها ی عرضه شده در قالب کشف قیمت و نزدیک به قیمت بازار است، محدودیت برای ورود خریدار فعلی به حراج های بعدی وجود ندارد.

بانک مرکزی تاکنون در عرضه سکه با مردم به صورت مستقیم در ارتباط نبوده است، نظیر همان عرضه سکه های قبلی در دولت های قبل یا عرضه ارز؛ اما در سامانه جدید مرکز مبادله ارز و طلا، هر محصولی که در ید بانک مرکزی است، این بانک مستقیم و بدون واسطه عرضه می کند.

در این باره سینا احدیان، کارشناس اقتصادی می گوید: سیاست گذاری و مدیریت و نظارت در حوزه ارز و طلا باید کاملا در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد تا بتواند در این باره پاسخگو هم باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حراج سکه در مرکز مبادله از محل ذخایر طلای بانک مرکزی است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حراج سکه در مرکز مبادله از محل ذخایر طلای بانک مرکزی است؟"، کلیک کنید.