دارندگان دسته چک بخوانند/ خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک + جزییات

دارندگان دسته چک بخوانند/ خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک + جزییات

به گزارش خبرگزاری آزیلاز، چک الکترونیکی یکی دیگر از گام های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارایه خدمات غیرحضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال 1397، امکان صدور چک های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک های کاغذی قرار گرفت.

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی نوشت: در راستای اجرایی شدن صدور چنین چک هایی هم بانک مرکزی مکلف شد ظرف یک سال از لازم الاجرا شدن این تبصره، زیرساخت ها و اقدامات لازم برای صدور و مطالبه چنین چک هایی را فراهم کند سرانجام هم 21 آبان سال گذشته از اولین چک الکترونیکی رونمایی شد.

فراهم بودن زیرساخت های فنی چک الکترونیک در تمام بانک کشور

ابزار پرداختی که معاون فناوری های نوین بانک مرکزی مهران محرمیان از صدور 450 هزار دسته چک الکترونیک در شبکه بانکی خبرداد و گفت: در حال حاضر 12 بانک در زمینه ارایه خدمات چک الکترونیک فعال هستند و زیرساخت های فنی چک الکترونیک در همه 30 بانک کشور بطور کامل فراهم شده است. به این معنا که همه بانک ها، چک الکترونیک سایر بانک ها را می پذیرند و نقد می کنند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه به تدریج چک دیجیتال جای خود را در بین مردم پیدا خواهد کرد گفت: با حذف فیزیک چک طی سه سال آینده همه چک ها الکترونیکی خواهند شد. با ایجاد سقف اعتباری برای چک آخرین گام برای اجرای پروژه چک الکترونیک برداشته خواهد شد و در صورت اجرای آن آمار کلاهبرداری توسط چک، آمار چک برگشتی و زندانیان چک برگشتی بیش از پیش کاهش پیدا خواهد کرد.

او گفت: در حال حاضر چک های الکترونیک هر بانک در ابزارهای الکترونیک همان بانک قابلیت نقد شدن دارند و با توجه به اینکه مزیت اصلی این نوع چک این است که برای نقد شدن آن نیاز به مراجعه به شعبه نیست، زیرساخت های فنی نقد شدن چک هر بانک در ابزارهای بانک های دیگر از طرف بانک مرکزی فراهم شده و باید بانک ها توسعه ابزارهای خود را در دستور کار قرار دهند.

اما به گفته کارشناسان این ابزار معاملاتی دارای مزیت های مختلفی است، که سیاوش غیبی پور کارشناس اقتصادی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: افزایش شفافیت در حوزه معاملاتی که با چک های الکترونیکی شکل می گیرد علاوه بر مزیت هایی که برای خود افراد دارد در بحث های مالیاتی هم به کمک دولت خواهد آمد. همچنین می تواند به رونق معاملات و حتی کاهش بار ترافیکی و صرفه جویی در زمان و هزینه ها نیز کمک شایانی کند امکان جعل را از بین می برد.

حذف دخل و تصرف با چک های الکترونیکی

همچنین فرزانی کارشناس امور بانکی در خصوص سایر مزیت های چک الکترونیکی اظهار کرد: این نوع چک جذابیت های خودش را دارد. تسریع در صدور چک، حذف دخل، تصرف و جعل توسط دارنده چک و کاهش مراجعه حضوری از مزیت های آن محسوب می شود. اقدام به صدور چک های الکترونیکی و استفاده از فناوری اطلاعات در مبادلات سبب کاهش هزینه های مبادلاتی می شود. همچنین تسریع و شفافیت در معاملات را می تواند به همراه داشته باشد که این مورد می تواند به اقتصاد کشور کمک کنند.

در ادامه هم پیش از این نوری کارشناس امور چکی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: چک الکترونیکی آخرین حلقه نهایی جهت تکمیل شدن فرآیندهای مربوط به چک است که در قانون پیش بینی شده است به عبارتی چک الکترونیکی ابزاری جدید است اگر در ابتدای کار خیلی از بانک ها آن را ارایه نکنند در واقع سرعت حرکت آن کاسته می شود و اساسا به شکل صحیحی پا نمی گیرد. بنابر این ارایه خدمت چک الکترونیکی توسط بانک برای شکل گیری و پا گیری آن بسیار ضرورت دارد و باید به این فرآیند سرعت بخشید.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دارندگان دسته چک بخوانند/ خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک + جزییات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دارندگان دسته چک بخوانند/ خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک + جزییات"، کلیک کنید.