داریوش یاری: «شور عاشقی» را با هدایت دل ساختم

داریوش یاری: «شور عاشقی» را با هدایت دل ساختم

فجر 42 از نگاه آزیلاز|

نشست خبری فیلم «شور عاشقی» با حضور جمعی از عوامل این فیلم برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز، نشست خبری فیلم سینمایی «شور عاشقی» به کارگردانی داریوش یاری پس از نمایش این فیلم در سینمای رسانه چهل دومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

در این نشست داریوش یاری تهیه کننده، نویسنده و کارگردان، فریدون شیردل مدیر فیلمبرداری، فرخ فدایی مدیر صدابرداری، نیاز حمیدی طراح لباس، پیام حسین سوری طراح صحنه، پیام احمدی نیا، شهره موسوی بازیگران و سید محمود موسوی نژاد صداگذار حضور داشتند.

داریوش یاری در ابتدای این نشست گفت: فیلم شور عاشقی فیلمی بود که با هدایت دل آن را ساختیم. شاید اگر قرار بود با منطق و عقل این فیلم را بسازیم، به هزار و یک دلیل نباید می ساختیم. عشقی که داشتیم بالاترین دلیل ساخت این فیلم بود. در دل فضای طبیعی کار رفتیم و برای اینکه نمی خواستیم تبدیلی به قلکی برای امام حسین (ع) شود. از همسرم هم ممنونم که خانه ات را فروختی و چراغ اول ساخت این فیلم را روشن کردی.

وی افزود: تله فیلم، سینمایی، مستند و… همه آثار من را دیده باشید، داریوش یاری اصرار دارد که زلفش به امام حسین (ع) گره خورده باشد. وقتی به واقعه کربلا و بعد از آن نگاه میکنم باید نوری بتابد تا راست و دروغ را بفهمم و از او ممنونم که من را مانند یک دوست کنار خود دارد. احساس کردم باید در دل تاریخ بروم و بفهمیم سوال هایی که همیشه در جستجوی آن هستیم. حسین همیشه هست و خوش به حال آن هایی که پرچم او را بلند کرده اند.

فریدون شیردل مدیر فیلمبرداری این اثر گفت: اگر قرار باشد در جشنواره ها جایزه ای بدهند، باید به این گروه بدهند. پروسه دشواری در این کار وجود نداشت یکی به پشتوانه همیت و همراهی دوستان و یکی به دلیل شناخت آقای یاری از کار. 

وی افزود: شاید قسمت چالش برانگیز کار شب ها بود زیرا نمی خواستیم شب های پرشوری داشته باشیم و می خواستیم فضای غم انگیز کاروان را به تصویر بکشیم. بنابراین بر نور مشعل تکیه کردیم.

پیام احمدی نیا بازیگر این فیلم بیان کرد: چالش اصلی این فیلم در تکنیک بازیگری ایفای نقش شمر بود. دوست داشتم طوری شمر را بازی کنم که تاکنون بازی نکرده اند.

شهره موسوی دیگر بازیگر این فیلم تصریح کرد: سلما برای من یک انتخاب نبود. من اول قرارداد بستم و بعد فیلمنامه را خواندم. ابتدا من برای نقش سلما انتخاب نشده بودم اما در پروسه پیش تولید تصمیم گرفتند که من این نقش را بازی کنم . تمام بار داستان روی دوش سلما بود و آقای یاری هم روی این نقش خیلی حساس بودند.

او افزود: من تاکنون نقش تاریخی بازی نکرده بودم و شور عاشقی اولین تجربه من در این حوزه و ژانر بود.

سید محمود موسوی نژاد صداگذار این فیلم گفت: صداگذاری کار تاریخی خیلی متفاوت است و به لحاظ محیطی و فضاسازی خیلی سخت است. در این کار به دلیل موضوع خاصی که داشت ما حتی سعی کردیم صدای برخی چیزها را که در تصویر می بینیم، نشنویم و اینگونه به حال فیلم کمک کنیم. به شخصه ارادت خاصی به ایمه دارم و بهترین تلاش خودم را کردم.

نیاز حمیدی طراح لباس این اثر گفت: من سعی کردم فضای ذهنی خود را بسازم تا جایی که به باورهای مردم هم توهینی نشود. سعی داشتیم از کلیشه دور باشیم و صفر تا صد این کار را تولید کردیم.

داریوش یاری در پاسخ به این پرسش که آیا این فیلم هم به سرنوشت فیلم رستاخیز دچار می شود؟ توضیح داد: ما تلاش کردیم که این اتفاق رخ ندهد. آقای مجید مجیدی از زمان تدوین فیلمنامه تا تدوین فیلم کنار ما بودند و تمام نگرانی ما این بود که از ذهن آیینی مخاطب و پر از ایمان مخاطب بمانیم و مخاطب ما را باور نکند. حدود 30 کارشناس در بنیاد فارابی این فیلم را تماشا کردند. حتی گاهی هم مقاومت می کردم و برخی به من هشدار می دادند که مراقب باش. من در این فیلم مراقب بودم که به اهل سنت هم توهینی نشود. حدود 30 سال است که با این مفاهیم همراه هستم و کتاب های خیلی زیادی خواندم. فیلم شور عاشقی را فیلم داریوش یاری ندانید بلکه ارادت سینمای ایران بر بارگاه حسین بن علی (ع) بدانیم.

یاری افزود: این فیلنامه برای سریال نوسته نشده بود. این داستان دست از سر من برنمی داشت و طرح فیلم کوتاه و تله فیلم و سینمایی و سریال آن را نوشتم. شور عاشقی باید ساخته می شد.

داریوش یاری درباره نکته تاریخی مسیر حرکت کاروان توضیح داد: سه راه مهم وجود دارد برای حرکت کاروان آل الله از کوفه به شام. یکی راه معروف سلطانی است. یک راه دیگر که مورخان خیلی بر آن صحه نمی گذارند، مسیر فرات است. مسیری که می آیند و عمده تاریخ آن را می پذیرد مسیر بادیه است، زیرا مسیر کوتاهی است.

داریوش یاری در پایان این نشست گفت: چیزهای زیادی در تاریخ به نام حضرت زینب (س) است و بدانیم که خواهر ایشان کنارشان بوده و نقل شده است که صدای او صدای علی (ع) بوده است. یادمان باشد که کوفه یک فاجعه بزرگ تاریخ است و دوست دارم فیلم بعدی من درباره ورود کاروان به کوفه باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "داریوش یاری: «شور عاشقی» را با هدایت دل ساختم" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "داریوش یاری: «شور عاشقی» را با هدایت دل ساختم"، کلیک کنید.