دانستنی هایی درباره سکته قلبی

دانستنی هایی درباره سکته قلبی

آفتاب نیوز :

دکتر مریم مشکانی در پاسخ به این سوال که دلیل رخداد سکته قلبی چیست، گفت: عروق کرونری (رگ های قلبی) وظیفه خونرسانی به عضله قلب را به عهده دارند، سکته قلبی به دلیل انسداد در عروق قلبی رخ می دهد در نتیجه عضله قلب آسیب می بیند و عملکرد خود را از دست می دهد و فرد دچار عوارض ثانویه به سکته قلبی می گردد. قابل ذکر است: این انسداد در مراحل اولیه خفیف است، اما به مرور زمان انسداد کامل می شود و عضله قلب به دلیل نرسیدن اکسیژن دچار ایسکمی می شود که در نهایت باعث سکته قلبی می گردد. رسوب کلسیم، چربی و پلاک ها باعث مسدود شدن مسیر رگ ها می گردند.

این متخصص قلب و عروق گفت: سکته قلبی با درد بسیار شدید در قفسه سینه همراه است که گاهی به فک و کتف چپ نیز انتشار میابد تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق از علامت های احتمالی دیگر سکته قلبی است لازم به ذکر است: در افراد مبتلا به دیابت ممکن است سکته قلبی بدون هیچ گونه علایم و درد قفسه سینه اتفاق بیفتد.

دکتر مشکانی در پاسخ به این سوال که آیا سکته قلبی جنبه توارثی دارد گفت: بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ و میر در دنیاست بطوری که افراد با سن کم را نیز درگیر میکند.

 وی گفت: عوامل ژنتیک در بروز این بیماری بسیار محتمل است. افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند باید با رعایت ریسک فاکتور ها ابتلا به این بیماری را به تعویق بیاندازند. ریسک فاکتور ها شامل: چربی خون بالا، قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل و همچنین استرس های زیاد است. رژیم های غذایی نامناسب، عدم تحرک کافی، مصرف فست فود ها، استرس های شغلی و…، باعث افزایش میزان سکته قلبی در این افراد می گردد.

وی تاکید کرد: کنترل فشار خون، چربی و قند خون و همچنین انجام آزمایشات دوره ای مرتب برای تشخیص به موقع بیماری ضروری است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله متذکر شد: بعد از ابتلا به سکته قلبی درمان های مختلفی پیش رو داریم، ساعت اول بعد از سکته قلبی، آنژیوگرافی تشخیصی انجام می شود که در صورت امکان استنت گذاری انجام می گردد تا بیمار از درد و عوارض بعدی نجات یابد. گاهی ممکن است نیاز به جراحی قلب باز باشد و گاهی بیمار تنها نیازمند دارو درمان است. البته ذکر این نکته ضروری است که این بیماران مادام العمر نیاز به مصرف دارو های ضد انعقاد، کاهنده چربی خون، کاهش دهنده ضربان قلب، دارو های فشارخون، دارو های ضد پلاکتی مانند آسپیرین و… می باشند.

در این بیماران داشتن فعالیت جسمی (بازتوانی) برای بازگشت به زندگی عادی، ضروری است، زیرا هدف این است که فرد به صورت مناسب به زندگی عادی بازگردد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانستنی هایی درباره سکته قلبی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانستنی هایی درباره سکته قلبی"، کلیک کنید.