در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!

دهمین سلسله نشست «پاتوق» با حضور فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با حضور استاندار استان تهران برگزار شد و اهالی فرهنگ و هنر به بیان دغدغه های خود پرداختند.

به گزارش آزیلاز، در این نشست صمیمی که پیش ازظهر امروز، سه شنبه هشتم اسفند در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد، علی فروزانفر _ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، گفت: «پاتوق» محملی برای بحث و گفت وگو است که راه نقد را باز می کند. «پاتوق» در قالب مجموعه جلسات تخصصی رقم می خورد.

او تاکید کرد: یکی از شاخصه هلی اهالی فرهنگ و هنر در استان تهران این است که منطقه ای فکر نمی کنند بلکه ملی و بین المللی فکر می کنند و در مرزهای استانی نمی گنجند.

در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!

نقش اهالی فرهنگ و هنر در آزمونِ انتخابات مجلس

در ادامه این مراسم علیرضا فخاری _ استاندار تهران با اشاره به اینکه به عنوان یک شخص با سمتی سیاسی کمتر با اهالی فرهنگ و هنر سر و کار دارد، این موضوع را ناشی از تفاوت حوزه کاری دانست و گفت: به این اقرار داریم که اقدامات هنر از جنس نرم است و حوزه کاری ما نیمه سخت است و این فاصله شاید باعث شود گاهی به خوبی یکدیگر را درک نکنیم و از جریانی که می تواند به سرمایه اجتماعی بدل شود، غافل می شویم.

وی افزود: همه ما قایل به این هستیم که بینش هنرمند در سرپنجه تدبیر او جلوه می کند و انتقال بینش درونی برای خلق اثر و جانشین شدن آن در ذهن و رفتار بسیار مهم است؛ بنابراین هنرمندان باید به ما حق بدهند که ما نتوانیم همه داشته های هنری را از زاویه نگاه هنرمندان ببینیم.

استاندار تهران با اشاره به اینکه امروز با محیط پیچیپده ای مواجه هستیم، بیان کرد: در حوزه فرهنگ به واسطه وجود بینش های مختلف و تفاوت دیدگاه وجود دارد، اما در کل به دنبال برطرف کردن این پیچیدگی ها هستیم. یک اثر از درون وجود یک فرد شکل می گیرد، اما تا مخاطب نداشته باشد نمی تواند اثرگذار باشد و یکی از ویژگی های هنرمندان ما باید مخاطب شناسی باشد تا به نیازهای او پاسخ دهد. امروز با دسترسی که برای نیازمندانِ اثر هنری وجود دارد ممکن است فراتر از هنجارهای مورد پذیرش ما فضایی شکل گیرد که مطلوب نیست. وسایل ارتباط جمعی امروز شرایطی را فراهم کردند که با کمترین زمان ممکن می توانند همه تلاش های اهالی فرهنگ برای تثبیت هنجارهای فرهنگی را زیر سوال ببرد.

وی با اشاره به رشد فناوری ها، اظهار کرد: این موضوع از یک سو فرصت و از سوی دیگر تهدید است؛ فناوری ها عمدتا وارداتی است و ما نقشی در زیرساخت های آن نداریم، به همین دلیل شاید در کوتاه ترین زمان تحت تاثیر این فناوری ها قرار گیریم و نتوانیم وظیفه اجتماعی خود را به درستی ایفا کنیم.

فخاری نوع ارتباط هنرمندان با جامعه را موضوعی مهم و اثرگذار خواند و تاکید کرد: ما در موضع تهدید قرار داریم و باید با کمک هنرمندان فرهنگ اصیل ایرانی را حفظ کنیم. زبان هنر نافذ و اثرگذار است.

او ادامه داد: بخش عمده آنچه که امروز در حیطه آموزش انتظار داریم دست هنرمندان و اهالی فرهنگ است که می توانند افکار عمومی را در اختیار بگیرند و به سرمنزل مقصود برسانند.

استاندار تهران زمان شناسی و ابزارشناسی را مهم ترین ویژگی های هنرمندان و اهالی فرهنگ معرفی کرد و گفت: با این ویژگی ها می توان نشاط جامعه را حفظ کرد. عبوسی جامعه هنرمندی ما موجب عبوسی جامعه است چون گاهی اوقات نقش رهبری و هدایت معنوی و اخلاقی جامعه را این گروه بر عهده می گیرند و به محل رجوع اجتماع بدل می شوند.

وی افزود: خوشحالیم که امروز هنرمندان ما برای امور اجتماعی هم نقش آفرینی می کنند و جلوه های فکری خود را ترسیم می کنند تا دیگران هم از آن استفاده کنند. ما در موقعیتی هستیم که مهم ترین کار ما در آزمون بزرگ انتخابات پیش رو محک زده می شود، همان چیزی که برخی اصرار دارند که نشود، اما ما باید اصرار بر اجرای صحیح آن داشته باشیم. ما برای استقلال و عزت کشورمان نیاز داریم کنار یکدیگر در یک نقطه مشترک نظرمان را درباره آینده کشور از سرپنجه تدبیر نمایندگان آینده مجلس شورای اسلامی دنبال کنیم. آزمون پیش روی ما مهم است و اهالی فرهنگ و هنر هم برای تشویق مردم به جهت حداکثرسازی مشارکت نقش دارند.

در ادامه این نشست هنرمندان و اهالی فرهنگ به بیان مشکلات، دغدغه ها و درخواست های خود پرداختند.

در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!

تکلیف فرهنسرای شهر ورامین چه می شود؟

امیرحسین شفیعی _ رییس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با اشاره به مشکلات موجود در حیطه این هنر نمایشی، گفت: بخش اعظم مشکل ما قطع ارتباط انجمن های هنری با بدنه استانداری تهران است. شخصا بعد از این مدت کار و فعالیت تاکنون استانداری تهران ندیده ام. هرچند کارهای فرهنگی خوبی هم انجام شده است اما این ارتباط در شهرستان های استان تهران و انجمن های هنری قطع است.

او تاکید کرد: هنرمندان شهرستان های تهران زمانی که همه سالن های تیاتر را تحریم کرده بودند با حضور جدی در سالن های پایتخت اجراهای مهمی به صحنه بردند. هنرمندان اثرهای نمایشی می توانند با تولید آثار به برطرف کردن آسیب های اجتماعی و فرهنگسازی کمک کنند.

رییس انجمن هنرهای نمایش استان تهران به جشنواره تیاتر این استان اشاره کرد و گفت: سال ها استانداری این جشنواره را فراموش کرده بود و اکنون خوشحالیم که در این دوره به آن اهمیت داده می شود.

شفیعی به طراحی ابرجشنواره هنرهای نمایشی با موضوع جوانی جمعیت و سبک زندگی ایرانی – اسلامی اشاره کرد و گفت: این رویداد از اردیبهشت سال آتی کار خود را آغاز خواهد کرد و تقریبا 6 ماه به طول می انجامد، در واقع در این مدت تمام سالن های نمایشی شهرستان های استان تهران، آثاری با محتوای ذکر شده روی صحنه می برند.

وی افزود: گاهی پول و منابع به جای هزینه در تولید آثار هنری برای کارهایی خرج می شود که بازخوردی ندارد.

او در پایان صحبت هایش درخواست مشخص خود از استاندار تهران را اینگونه شرح داد: به عنوان یک شهروند ورامینی می گویم که 3 دولت عوض شد، اما فرهنگسرای شهر ورامین که با 1231 متر زیربنا ساخته شده است و امکانات کاملی دارد تقریبا 12 سال است که توسط پلیس تصاحب شده و ما هنرمندان نمی توانیم کاری کنیم و لازم است استانداری به این موضوع ورود جدی داشته باشد. فرهنگسرای فعلی ورامین برای قبل از انقلاب است و ما نیاز به فرهنگسرای جدید داریم.

در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!

از اختراع دوباره چرخ تا اهدای کدوی طلایی به مدیران کم کارکرد

در ادامه علیرضا استادی _بازیگر با اشاره به اینکه مشکل فعلی اهالی هنر عدم هماهنگی ها و مدیریت شرایط است، گفت: هرچند اقدامات مناسبی هم انجام می شود، اما گاهی با تغییر مدیران، مجبور می شویم چرخ را هم از ابتدا خلق کرده یا آتش را کشف کنیم؛ درواقع گاهی لازم می شود از صفر بیاییم و هنر نمایشی را تعریف کنیم. برخی اوقات با کج سلیقگی هایی مواجه می شویم و دوستانمان ممکن است نتوانند کار کنند.

او ادامه داد: گاهی هنرمندان بزرگ ایرانی که دنیا به آنها افتخار می کند در کشور خودمان مورد بی توجهی قرار می گیرند. بعضی مواقع که برای سخنرانی به شهرستان ها می روم می گویم ما از استان فقیر تهران آمدیم؛ دیگر شرایط برای همه مشخص است.

استادی به اجرای تیاتری با قضاوت مدیران در چند سال گذشته، گفت: آن زمان برای اولین بار به مدیران کم کارکرد کدوی طلایی می دادیم.

این بازیگر ادامه داد: اگر شرایط فراهم باشد خوب است که در شهرستان ها، شورای فرهنگ و هنر تشکیل شود تا بودجه های فرهنگی با موازی کاری هزینه نشود و با تجمیع بودجه و اعتماد به هنرمندان مشکلات را برطرف کرد. توجه به هنرمندان نباید فقط در مواقع حساس وجود داشته باشد بلکه باید همیشه به آنها توجه کرد.

نقش اهالی فرهنگ و هنر در مدیریت بحران ها

در ادامه این مراسم عبدالحمید قدیریان _نقاش و هنرمند، گفت: در بحرانی هستیم که به نظر می رسد خدا به میدان آمده و کمک می کند و فضا را به سمت ظهور نزدیک می کند.

وی با اشاره به اینکه رشد کارهای هنری در فضای امن و آرام امکان پذیر است، افزود: فضاهای هنری می توانند بنیان های تفکری آینده ای که متصور هستیم را پایه گذاری کنند. الان مشکلات اساسی در آینده نگری داریم و معلوم نیست به کدام سمت می رویم و اینها مواردی است که هنرمندان می توانند کمک کنند.

او مسیر حرکت جامعه هنری را وابسته به تولیدات هنری دانست و بیان کرد: تولیدات تصویری مانند سینما و تیاتر در این زمینه اثرگذاری بیشتری دارند.

این هنرمند تاکید کرد: وقتی چنین ظرفیتی وجود دارد باید از آن استفاده کرد؛ نباید ما مدام حرف بزنیم و فقط لبخند مسیولین را ببینیم. نباید منتظر بشینیم فتنه ای مشابه آنچه که سال گذشته رخ داد اتفاق بیفتند؛ اتفاقی که فضای فکری انقلاب را به چالش کشید.

وی افزود: هنرمند مانند یک سرباز باید در فضای جنگی کشور به میدان بیاید، اما نوع تعامل با او باید متفاوت باشد.

لزوم استفاده از ظرفیت هنرمندان جوان

در ادامه این مراسم مجتبی حیدری _ عکاس، تصویربردار و مستندساز، گفت: ما نیامدیم اینجا که چیزی دریافت کنیم بلکه آمدیم که بگوییم ما هنرمندان شهر تهران ظرفیتی داریم که باید از آن استفاده شود.

وی افزود: ما در استان تهران مشغول تیم سازی درحوزه مستند هستیم و می خواهم بگویم که از این ظرفیت موجود استفاده کنید؛ جوانان منتظر یک فرصت هستند تا بتوانند کار کنند.

به گزارش آزیلاز، رحیم نوروزی _ بازیگر، محمد معتمدی _ خواننده، فاطمه محمدی _ جامعه شناس و مدیر گروه علمی آسیب های اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس، عبدالحمید قدیریان _ نقاش، ناصر فیض _ شاعر و طنزپرداز، حسن زارعی _بازیگر، فاطمه افشاری _ شاعر و برنامه ساز و… از شرکت کنندگان دیگر در این نشست بودند.

در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در گذشته به مدیران فرهنگی کم کارکرد، کدوی طلایی می دادیم!"، کلیک کنید.