دیدگاه پزشکیان بر رفع نابرابری زنان است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

دیدگاه پزشکیان بر رفع نابرابری زنان است - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آزیلاز، نشست مطبوعاتی «زهرا بهروزآذر»، «اطهره نژادی» و «ژاله فرامرزیان» سه عضو معاونت زنان ستاد مسعود پزشکیان با عنوان «دختران و زنان در دولت پزشکیان» برگزار شد.

در این نشست «زهرا بهروزآذر» مدیرکل اسبق امور بانوان شهرداری تهران گفت: در دولت پزشکیان تفاوت گفتمان با دولت رقیب دارد.

وی ادامه داد: مسیری که پزشکیان به آن باور دارند و در حوزه زنان ترسیم می‌کنند و در معاون زنان ستاد او بسط پیدا کرده، بحث رفع تبعیض‌ها به اشکال مختلف و توسعه عدالت جنسیتی است که تمام این نگاه در بیانیه ۷ تیرماه مبسوط توضیح داده شده است.

«اطهره نژادی» پژوهشگر ومعاونت زنان در ریاست جمهوری در دولت یازدهم در ادامه، گفت: موضوع زنان در کشور ما و در هر جامعه دیگری می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد؛ یکی ضرورت حضور زنان در جامعه و دوم توجه به زنان و نیازهای خاص زنان است.

وی با اشاره به یکی از جملات پزشکیان در مورد زنان، گفت: توان دختران ما نباید صرف مبارزه برای احقاق حقوقشان شود.

زنگ انتخابات، زنگ انشا است

«ژاله فرامرزیان» دبیر کل انجمن روزنامه نگاران زن نیز افزود: دیدگاه پزشکیان مبتنی بر رفع نابرابری است.

وی ادامه داد: متناسب با آن‌چه در گفتمان پزشکیان مطرح شده امیدواریم در نگاه دولت آینده عقب ماندگی‌ها و پس‌رفت‌هایی که در یک سال گذشته وجود داشته، رفع شود.

نژادی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه پزشکیان در مورد گشت ارشاد و لایحه عفاف و حجاب، افزود: زنگ انتخابات زنگ انشا است. وقتی کاندیداها صحبت می‌کنند همانند یک انشا در مورد مطالب خوب می‌نویسند. پزشکیان نه تنها امسال بلکه در سال ۱۴۰۱ که فرزندان ما نسبت به وضع موجود اعتراض داشتند نظر خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: اگر لایحه عفاف و حجاب تا زمانی که پزشکیان رئیس جمهور شود تبدیل به قانون نشده باشد، فرض ما بر این است که پزشکیان این لایحه را پس گیرد. اما اگر لایحه تبدیل به قانون شود جای اصلاح آن وجود خواهد داشت.

یکی از قول‌هایی که آقای پزشکیان دادند، نگهداری کودکان در کنار محیط شغلی زنان شاغل است

اطهره نژادی در پاسخ به سوال خبرنگار آزیلاز مبنی بر اینکه با توجه به مطرح شدن عدالت جنسیتی و اشتغال زنان باید گفت بانوان برای حضور در جامعه در کنار مسئولیت خانواده، دغدغه‌هایی دارند. بحث فرزندآوری و جمعیت نیز مطرح است. برنامه‌های دولت شما برای حضور مؤثر و همراه با آرامش زنان در فضای اشتغال و جامعه در کنار رسیدگی به امور خانواده چیست، گفت: اگر آقای پزشکیان موضوع فیلترینگ فضای مجازی را رفع کنند، بسیاری از زنانی که از طریق فضای مجازی امرار معاش می‌کنند، مشکل آن‌ها حل خواهد شد.

زهرا بهروز آذر در مورد راهکارهای بهبود شغل در دولت آینده پزشکیان عنوان کرد: اشتغال در حیطه مسائل زندگی خود زنان و خانواده آن‌ها است و در مرحله نخست، وقتی یک مرد به این موضوع می‌رسد که زن خانواده می‌تواند وقت خود را خارج از خانه صرف کار کند، در ادامه می‌توان برای موضوع اشتغال زنان تصمیم گرفت.
وی تاکید کرد: یکی از قول‌هایی که آقای پزشکیان دادند، نگهداری کودکان در کنار محیط شغلی زنان شاغل است تا آن‌ها بتوانند به وظیفه مادری و زن شاغل در محیط کار خود برسند.

فرامرزیان گفت: جامعه‌ای که ۵۰ درصد ظرفیتش از فرصت‌های دانش‌آموختگی استفاده می‌کند و فارغ‌التحصیل می‌شود ولی نمی‌خواهد از این ظرفیت برای گردش سرمایه و اقتصاد کشورش استفاده کند نباید انتظار داشته باشد که آن جامعه با ظرفیت کامل به سمت توسعه پیش برود.

وی ادامه داد: نکته دوم فضای صرفاً مردانه‌ای است که برای زنان تصمیم می‌گیرد و این فضا متناسب با ذی‌نفعان نیست. فضایی که رویکرد زنانه و نگاه متفاوت آن در برنامه‌ریزی را در نظر نگیرد، باعث یک فضای خشن، غیرقابل انعطاف و مصلوب می‌شود. گسترش خشونت برمی‌گردد به فضاهای صرفاً مردانه.
خانم‌ها متقاضی نقش آفرینی در جامعه هستند. افراد در جامعه باید خودشان انتخاب کنند که چه سبکی از زندگی را داشته باشند و دولت‌ها موظفند شرایط مطلوب برای انتخاب جامعه را فراهم کنند.

فرامرزیان عنوان کرد: ما در احکام حقوقی خود برای مردان حق عائله‌مندی لحاظ می‌کنیم. اما برای زنان حق مسئولیتی که علاوه بر فعالیت در محل کار، در خانه بر عهده دارند در نظر نمی‌گیریم، با اینکه مشابه مردان کار می‌کنند.

وی گفت: در دولت دوازدهم تلاش شد تا این حق مسئولیت در پیش‌نویس برنامه هفتم آورده شود اما در ادامه در مجلس این موضوع منتفی شد.

از روز شنبه چه آقای جلیلی رئیس جمهور باشد چه پزشکیان، ما همچنان مطالبه گر حوزه زنان خواهیم بود

اطهره نژادی در ادامه در مور لایحه عفاف و حجاب گفت: این لایحه ابتدا ۱۵ ماده داشت و الان در حدود ۷۰ ماده است و در مجلس موادی به این لایحه اضافه شده و جای کار دارد، همچنین نگاه سیستمی برای بخش‌های مختلف جامعه در این لایحه لحاظ نشده است.

فرامرزیان در مورد سهمیه بندی جنسیتی در مشاغل مدیریتی گفت: یک برنامه کاملاً مدونی در دولت یازدهم و دوازدهم در این باره وجود داشت. امروز کمتر از ۷ درصد مشاغل مدیریتی در اختیار زنان است. یعنی عقب گرد داشتیم. در دولت سیزدهم حتی یک معاون زن نداشتیم. انشاله این ترمیم صورت می‌گیرد.

نژادی هم در این باره گفت: از روز شنبه چه آقای جلیلی رئیس جمهور باشد چه پزشکیان، ما همچنان مطالبه‌گر حوزه زنان خواهیم بود.

بهروزآذر گفت: در روزهای سخت ۱۴۰۱ پزشکیان تنها کسی بود که در مجلس صدای زنان شد. امیدواریم نگرانی که در زنان و دختران وجود دارد از این حجم انفعال خارج شود. قهرهایی که اتفاق افتاده بخاطر ترس از اینده است.

وی گفت: درخواست‌هایی را برای راه اندازی کمپین مادران در ستاد پزشکیان را شاهد هستیم.

بهروزآذر در مورد برنامه‌های پزشکیان در حوزه معاونت زنان گفت: رویکردی که وجود دارد این است که اصلاً به دنبال دروغ گفتن و تهدید کردن رقیب نیستیم. به دنبال رقیب هراسی و جلیلی هراسی نیستیم.

وی گفت: بخش دیگری از برنامه این است که با توجه به رشد هواداران، می‌خواهیم کمک کنیم تا ابزارهای گفتگوی بیشتری داشته باشند.

ما باید به قوانین بین المللی تن بدهیم نباید بگوییم ضرورتی ندارد

فرامرزیان گفت: زنان حدود ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، ظرفیت متناسب با این جمعیت در حوزه اشتغال در اختیار زنان نیست و نگاه پزشکیان در این حوزه منصفانه است.

وی ادامه داد: تعداد شاغلین زن در دستگاه‌های اجرایی کمتر از ۱۵ درصد و در کل مشاغل هم کمتر از ۱۰ درصد هستند که این نابرابری‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

فرامرزیان با بیان اینکه حق عائله‌مندی برای زنان در حوزه کار تعریف نشده است، گفت: باید حق مشابه برای زنان در نظر گرفته شود این از مواردی است که احساس نابرابری را زیاد می‌کند و در دولت آقای پزشکیان حتماً اصلاح می‌شود.

فرامرزیان در خصوص به کارگیری زنان در دستگاه‌های اجرایی گفت: ما وقتی در برابر الزام نظام بین المللی مقاومت کردیم به جای پیشرفت، عقب‌گرد هم کرده‌ایم. به همه دولت‌ها ابلاغ کرده‌اند که تا سال ۲۰۳۰ باید ۳۰ درصد موقعیت‌ها به زنان اختصاص دهند. ما باید به قوانین بین المللی تن بدهیم نباید بگوییم ضرورتی ندارد.

ما دنبال دروغ، تهمت به رقیب یا مسائل دیگر شبیه آن نیستیم

بهروز آذر در خصوص راهکارهای ستاد پزشکیان برای حضور ۶۰ درصد از مردم که در دور نخست انتخابات شرکت نکردند، گفت: در دور نخست انتخابات ۶۰ درصد مردم در انتخابات مشارکت نداشتند و بیشتر این جمعیت زنان بودند چرا که احساس می‌کنند صدای آن‌ها در کشور شنیده نمی‌شود و شهروند درجه ۲ محسوب می‌شوند.

وی اظهار کرد: بعد از دور اول انتخابات افراد بیشتری به کمپین و ستاد آقای پزشکیان پیوستند، ولی همچنان زنان دچار یاس و ناامیدی هستند و بر این باورند هر کاری کنند به درهای بسته می‌رسند.

وی درباره برنامه‌های این ستاد در چند روز آینده گفت: ما دنبال دروغ، تهمت به رقیب یا مسائل دیگر شبیه آن نیستیم. اما به دنبال گفت‌وگو همه آنهایی هستیم که می‌خواهند حرف خود را بزنند و در حقیقت ما به دنبال معرفی خود و برنامه‌های این ستاد به مردم هستیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدگاه پزشکیان بر رفع نابرابری زنان است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدگاه پزشکیان بر رفع نابرابری زنان است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.