راهکارهای تشخیص علت درد استخوان لگن تا ساق پا

آیا تا به حال درد لگن یا لگن درد گرفته‌اید؟ می‌دانید که این درد چگونه و به چه دلیلی شروع می‌شود؟ لگن درد، دردی است که معمولا در افراد مسن ایجاد می‌شود. این درد می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌ی شخص را مختل کند و در زمان‌های خاصی از روز و شب شدت بیشتری پیدا کند.

برای اینکه بتوانید برای درمان این مشکل اقدام کنید، ابتدا باید علت درد ران و ساق پا را به خوبی بشناسید و سپس برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. از طرفی به خاطر داشته‌باشید که برای درمان درد لگن باید به مراجعه کنید.

 راهکارهای تشخیص علت درد استخوان لگن تا ساق پا

درد لگن یا لگن درد چیست؟

لگن درد اصطلاحی است که برای توصیف درد در سمت بیرونی ران استفاده می‌شود. این نوع از می‌تواند به طور ناگهانی شروع شود و یا به تدریج با گذشت زمان شدیدتر شود. بسیاری از مردم درد لگن را شب‌ها تجربه می‌کنند. لگن درد در زنان شایع‌تر از مردان است و بیشتر در زنان سن ۴۰ تا ۶۰ سال شایع است، که عمدتا ناشی از صدمه یا استفاده‌ی بیش‌از‌حد از مفاصل است، گرچه علل دیگری نیز وجود دارد.

دقیقا درد لگن کجاست؟

این درد در سمت بیرون ران و در ناحیه‌ی لگن احساس می‌شود و می‌توان در بخش‌های بالاتر و پایین‌تر بدن هم انتشار پیدا کند.

علت درد لگن چیست؟

درد لگن می‌تواند در اثر عوامل زیر ایجاد شود:

 • سن: استئوآرتریت و بورسیت در بزرگسالان بیشتر است. زنان در سنین یائسگی یا بعد از یائسگی در معرض خطر بیشتر لگن درد در شب هستند.
 • اضافه وزن و چاقی: باعث افزایش احتمال استئوآرتریت می‌شود، زیرا مفاصلشان باید فشار بیشتری ناشی از افزایش وزن بدن را تحمل کنند.
 • تصادف یا آسیب: درد لگن در شب می‌تواند ناشی از در رفتگی مفصل ران به علت آسیب ناشی از تصادف یا سقوط از ارتفاع باشد.
 • درد ارجاعی از زانو، لگن و یا کمر: شخص ممکن است درد را از دیگر مناطق بدن، در لگن احساس کند. به عنوان مثال، درد کمر ناشی از فشار بر روی عصب، می‌تواند در لگن نیز حس شود.
 • و دررفتگی مفاصل: کشش بیش‌از‌حد یا پارگی بافت نرم (تاندون، رباط یا ماهیچه) در داخل و اطراف مفاصل
 • : سیاتیک بلندترین عصب بدن است که در کنترل و حس و حرکت پا نقش دارد. هنگامی که این عصب تحریک شود باعث ایجاد درد در کمر و باسن و پاها می‌شود.

۱. علت درد لگن در شب چیست؟

لگن درد در شب می‌تواند ناشی از انواع مختلفی از بیماری‌های موثر بر مفصل ران، عضلات یا بافت اطراف مفصل، باشد:

 • سندرم درد برجستگی بزرگ استخوان ران: عضلات اطراف باسن، عضلات سرینی نامیده می‌شوند. استحکام ضعیف در عضلات سرینی، باعث ثبات و حمایت بیش‌از‌حد در قسمت جلویی و سایر قسمت‌های مفصل می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که تاندون‌هایی که عضلات سرینی را به ران و لگن متصل می‌کنند کوتاه و فشرده شوند و منجر به درد لگن شوند که با عنوان “سندرم درد برجستگی بزرگ استخوان ران (GTPS)” شناخته می‌شود.
 • GTPS: تاندون‌ها و کیسه‌های پر‌شده با مایع (بورسا) که در اطراف برجستگی بزرگ استخوان ران (بخش استخوانی برجسته‌ی استخوان ران) قرار دارند، را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آسیب به تاندون‌ها یا کیسه‌ها می‌تواند باعث درد و حساسیت در مفصل ران به خصوص در شب شود.
 • بورسیت (التهاب کیسه‌های مفصلی): بورسا کیسه‌های کوچک پر از مایع هستند که به عنوان بالشتک عمل می‌کنند و باعث کاهش اصطکاک در مفصل ران می‌شوند. بورسیت زمانی رخ می‌دهد که بورساها ملتهب شوند. همچنین التهاب بورسا باعث درد تیز و شدیدی می‌شود که از لگن تا ران گسترش می‌یابد و در شب بدتر می‌شود.
 • تندینوپاتی (اختلالات تاندون‌ها): تندینوپاتی به هر گونه بیماری تاندون اشاره دارد. تاندون لگن عضلات سرینی را به ران و لگن متصل می‌کند. همکاری تاندون‌ها با یکدیگر، باعث ایجاد ثبات در لگن در حین انجام کارهای روزمره، مانند راه‌رفتن و بالا رفتن از پله‌ها، می‌شود. تاندون‌های لگن ممکن است به علت اضافه بار یا افزایش فشار، بدون داشتن زمان برای بهبودی، دچار التهاب و یا پارگی شوند و این موضوع می‌تواند باعث لگن درد در شب شود. به علاوه چهارزانو نشستن مکرر یا ایستادن بر روی یک پا، می‌تواند تندینوپاتی و لگن درد ایجاد کند.
 • آرتروز: مفصل ران یکی دیگر از علل شایع درد لگن در شب است. استئوآرتریت نتیجه “سایش و پارگی” در غضروف پوشاننده‌ی انتهای استخوان است. همانطور که غضروف مفصل ران ساییده می‌شود، استخوان‌ها در اصطکاک با یکدیگر دچار التهاب، تورم و درد می‌شوند. همچنین استئوآرتریت می‌تواند با سفتی و درد در ناحیه‌ی لگن خود را نشان دهد که می‌تواند در گذر زمان وظایف روزمره را دشوار و دردناک کند. درد می‌تواند در لگن و باسن یا پایین پا گسترش یابد و روی تحرک تاثیر بگذارد و در شب دردناک باشد.

۲. علت درد لگن سمت راست و علت درد لگن سمت چپ

درد یک طرفه در سمت راست یا چپ ناشی از عللی است که در بالاتر به آنها اشاره کردیم. این دو مورد چندان تفاوتی با هم ندارند. مگر آسیب و ضربه به یک طرف بدن وارد شده‌باشد.

۳. علت درد لگن در زنان

درد لگن در زنان علت‌های مختلفی دارد. شایع‌ترین دلیل لگن درد در زنان می‌تواند آرتروز باشد. آرتروز بیشتر در زنان دیده‌می‌شود. مخصوصا آرتروز از نوع استئوآرتروز که بیشترین علت درد در لگن را شامل می‌شود. بیشتری دلیلی که خانم‌ها به این بیماری دچار می‌شوند، بالا رفتن سن است. البته که در سه ماهه‌ی دوم بارداری هم ممکن است که درد لگن در خانم‌ها بروز کند و علت آن را در همین مقاله توضیح داده‌ایم.

شایع‌ترین دلیل لگن درد در زنان آرتروز است.

علت درد لگن و کشاله ران در زنان

گاهی ممکن است که عفونت و بیماری‌های التهابی لگن باعث درد در کشاله‌ی ران شوند. این مسئله از مواردی است که باید به سرعت به آن رسیدگی شود. بنابراین برای درمان آن به دکتر زنان مراجعه کنید. گاهی نیز ممکن است که کمر درد همراه این درد باشد که نشان‌دهنده‌ی افتادگی رحم و مثانه است.

۴. علت درد لگن سمت راست در زنان

لگن در خانم‌ها ممکن است به صورت یک طرفه هم درد بگیرد. این مورد چندان تفاوتی در درد در لگن راست در مردان ندارد و می‌تواند ناشی از آرتروز باشد.

۵. لگن درد در کرونا

نمی‌توان گفت که کرونا باعث درد لگن به صورت خاص می‌شود. این بیماری مانند سرماخوردگی می‌تواند درد بدن ایجاد کند که یکی از نقاطی که درد بدن دیده‌می‌شود، لگن است.

درد لگن در بارداری

لگن درد در بارداری، به علت تغییراتی است که در بدن ایجاد می‌شود. در طول بارداری تغییرات بدنی و هورمونی کاملا معمول است. یکی دیگر از این تغییرات، درد در مفصل ران یا لگن در اثر انقباض عضلات در زمان زایمان است. یکی از علل درد لگن در بارداری می‌تواند باشد. خوابیدن به سمت پهلو، بهترین وضعیت خواب در بارداری است. قرار‌دادن یک بالش بین پاها، به حمایت از باسن و کمر و جلوگیری از چرخش کمک می‌کند.

سایر علل کمتر شایع لگن درد هنگام بارداری عبارتند از:

 • پارگی حلقه‌ی غضروفی که مفصل ران را محافظت می‌کند و سر استخوان ران را در کاسه‌ی استخوان لگن نگه‌می‌دارد. اصلاح این پارگی ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته‌باشد.
 • فتق: زمانی‌که یک ارگان یا بافت از طریق یک نقطه‌ی ضعیف در عضله یا بافت اطراف به خارج حرکت می‌کند. اضافه‌شدن فشار در شکم در دوران بارداری می‌تواند فتق را ایجاد کند.

درد لگن در بارداری و جنسیت جنین چه ارتباطی با هم دارند؟

درد لگن ارتباطی به جنسیت جنین ندارد. نمی‌توان گفت که چون لگن مادر درد می‌کند، مادر فرزند پسر و یا دختر باردار است. درصورتیکه درد لگن در دوران بارداری آزاردهنده‌ بود، می‌توانید از نوبت بیگرید و برای درمان اقدامات لازم را انجام دهید.

۶. سوزش لگن و درد لگن نشانه چیست؟

درد لگن و سوزش آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته‌باشد. سوزش لگن در بیشتر مواقع می‌تواند ناشی از درد‌هایی که از احشا درونی لگن ایجاد می‌شوند، باشد. اما در مواقع دیگر درد لگن معمولا ناشی از و یا درد مفاصل است.

۷. عفونت ادراری و درد لگن

می‌دانیم که مثانه عضوی است که در لگن جای می‌گیرد. اگر کلیه و مجاری ادراری و یا مثانه عفونی شوند، به مبتلا شده‌اید. یکی از عوارض این بیماری درد است. از آنجایی که این اعضا درون لگن جای گرفته‌اند و یا در لگن به هم مرتبط می‌شوند، ممکن است که لگن درد را از خود نشان ‌دهید. برای درمان این بیماری به مراجعه کنید.

۸. علت درد لگن هنگام راه رفتن و علت درد لگن هنگام نشستن

علاوه بر تمامی مواردی که نام برده‌شد، علل زیر می‌توانند در درد لگن هنگام نشستن و یا ایستادن و راه‌رفتن موثر باشند:

 • علل مرتبط با ورزش: ورزش شدید مانند فوتبال، دویدن یا رقص با افزایش خطر ابتلا به درد لگن مرتبط است، که می‌تواند به علت طیف وسیعی از مشکلات، از جمله بورسیت، تندینوپاتی و یا صدمه به باند ایلیوتیبیال (بافتی که استخوان لگن را به استخوان ساق پا متصل می‌کند) ایجاد شود. تغییر جدید در میزان ورزش نیز می‌تواند محرکی برای آسیب یا لگن درد باشد.
 • شکستگی لگن: شکستگی لگن یک مشکل جدی در هر سنی است و تقریبا همیشه نیاز به عمل جراحی دارد. عوارض مرتبط با شکستگی لگن می‌تواند خطرناک و تهدیدکننده‌ی زندگی باشد.
 • دررفتگی لگن: دررفتگی به معنای آن است که استخوان جایی که باید باشد، نیست و در واقع از جای مخصوص خود خارج شده‌است. دررفتگی استخوان باید به صورت اورژانسی درمان شود.

۹. علت درد لگن در مردان و علت درد لگن سمت راست در مردان

عللی که باعث ایجاد درد در زنان می‌شوند، می‌توانند در را در مردان هم ایجاد کنند. اما بیشترین دلیلی که در مردان باعث ایجاد درد لگنی می‌شود، التهاب تاندون‌ها است. این مسئله بیشتر به علت تمرین و ورزش بیش‌از‌حد دیده‌می‌شود. البته نیازی به نگرانی نیست. بعد از استراحت می‌توانید بهبودی در این درد را مشاهده کنید.

شایع‌ترین دلیلی که در مردان باعث ایجاد درد لگنی می‌شود، التهاب تاندون‌ها است.

علت درد لگن سمت چپ در مردان

درد لگن در مردان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی علت‌های بسیاری باشد. برخی از این علت‌ها، نشان‌دهنده‌ی مسائل ارتوپدی و برخی دیگر نشان‌دهنده‌ی مشکلات و مسائل ادراری تناسلی است. برخی نیز می‌توانند ناشی از مشکلات گوارشی باشند. در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

 • سیستیت: عفونت مثانه یکی از این علت‌هاست. در صورتیکه مثانه یک مرد درد بگیرد، می‌تواند با درد لگن در سمت چپ یا راست خود را نشان دهد. این مشکل به علت‌های زیر ایجاد می‌شود:
  • استفاده طولانی مدت از سوند
  • حساسیت و واکنش نشان دادن به دارو
  • واکنش و حساسیت نشان دادن به مواد شیمیایی موجود در برخی از محصولات
 • التهاب پروستات: هنگامی که پروستات شما ملتهب شود یا عفونت بگیرد، ممکن است که با درد لگنی خود را نشان دهد. این مشکل می‌تواند علائم دیگری هم همراه خود داشته‌باشد که یکی از آنها خون در منی است.
 • بیماری‌های منتقله از راه جنسی: برخی از بیماری‌ها مانند کلامیدیا یا گنوره می‌توانند درد لگنی هم از خود نشان دهند.
 • هرنیا: هرنیا همان فتق است که به پارگی پوشش نگه‌دارنده‌ی اندام‌های لگنی گفته می‌شود. فتق اینگویینال در مردان زیاد اتفاق می‌افتد.
 • سندروم روده تحریک پذیر: یکی دیگر از مواردی که می‌تواند درد لگنی ایجاد کند، سندروم روده تحریک پذیر است.
 • آپاندیسیت: التهاب و عفونت آپاندیس هم می‌تواند این علامت را ایجاد کند.
 • سنگ مجاری ادراری: دفع سنگ از مجاری ادرار، می‌تواند با درد لگنی همراه باشد.
 • هایپرپلازی پروستات: هنگامی که پروستات بیش از اندازه رشد کند اما سرطانی نشود،‌ می‌تواند این علامت را ایجاد کند.

چه مواقعی برای درمان لگن درد به دکتر مراجعه کنیم؟

 • اگر درد لگن در شب، پایدار بماند یا بدتر شود، یا به زانو، لگن یا کمر گسترش پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کرد.
 • اگر فردی برای مدت طولانی NSAID (مسکن‌های بدون نیاز به نسخه) مصرف کرده‌است، اما این دارو دیگر به کاهش درد لگن کمکی نمی‌کند، برای انتخاب داروی جایگزین باید به پزشک مراجعه کند.
 • برای تشخیص کامل درد لگن، به یک عکس رادیوگرافی از لگن نیاز باشد.

در این موارد می‌توانید به دکتر مراجعه کنید تا برای درمان و تشخیص علت درد لگن شما اقدامات لازم انجام شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد " راهکارهای تشخیص علت درد استخوان لگن تا ساق پا" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با " راهکارهای تشخیص علت درد استخوان لگن تا ساق پا"، کلیک کنید.