روغن و محصولات لبنی گران شد

روغن و محصولات لبنی گران شد

به گزارش خبرگزاری آزیلاز به نقل از The National، فایو در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد: با این حال، قیمت ها در طول ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

شاخص قیمت فایو که تغییرات ماهانه قیمت های بین المللی سبدی از کالاها را دنبال می کند، در ماه گذشته به طور میانگین 118.3 واحد بود که 7.7 درصد نسبت به دوره سال قبل کاهش داشت.

با این حال، این نهاد وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که قیمت مواد غذایی نسبت به فوریه 1.1 درصد افزایش یافته است که اولین افزایش آن از ماه آگوست بوده است.

فایو توضیح داد: تغییر در شاخص اصلی ماهانه عمدتاً توسط روغن های گیاهی رخ می دهد، زیرا قیمت ها از فوریه با 8 درصد افزایش به 130.6 واحد رسید تا به بالاترین سطح یک ساله خود برسد زیرا قیمت روغن های نخل، سویا، آفتابگردان و کلزا افزایش یافت. با این حال، شاخص قیمت ها نسبت به سال گذشته نزدیک به 1 درصد کاهش داشت. قیمت های بین المللی روغن پالم به دلیل کاهش تولیدات فصلی در کشورهای اصلی تولیدکننده و تقاضای داخلی قوی در آسیای جنوب شرقی افزایش یافت. از سوی دیگر قیمت های مرتبط با روغن سویا به دلیل تقاضای قوی بخش سوخت های زیستی، به ویژه در برزیل و ایالات متحده رشد کرد.

رشد قیمت روغن نباتی نیز به دلیل افزایش قیمت نفت خام بود. در همین حال، قیمت سالانه لبنیات 8.2 درصد کاهش یافت و به 124.2 واحد رسید، اما برای ششمین ماه متوالی افزایش یافت که ناشی از افزایش قیمت پنیر و کره بود.

بر اساس این گزارش، این افزایش منعکس کننده تقاضای ثابت واردات از آسیا و فروش داخلی بالاتر در اروپای غربی است که در نتیجه تعطیلات بهاری و کاهش فصلی تولید در اقیانوسیه به وجود آمده است.

فایو گفت، قیمت بین المللی مرغ به دلیل تداوم تقاضای واردات از کشورهای واردکننده و علی رغم عرضه های فراوان در بازار که به دلیل کاهش شیوع آنفلوانزای مرغی در کشورهای عمده تولیدکننده بود، افزایش یافت.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت حیوانات، ماهیت مقاوم ویروس های آنفلوانزای پرندگان به این معنی است که این ویروس ها روی تجهیزات مزرعه می نشینند و به راحتی از مزرعه ای به مزرعه دیگر منتقل می شوند.

فایو اعلام کرد: محصولات کشاورزی برزیل که تحت تاثیر منفی آب و هوای خشک طولانی مدت قرار گرفته اند، به افزایش قیمت این محصولات دامن زدند.

برزیل، تایلند و هند بزرگترین تولیدکنندگان شکر در جهان هستند. فایو افزود: علاوه بر این، افزایش قیمت های بین المللی نفت خام به جلوگیری از کاهش قیمت شکر کمک کرد.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روغن و محصولات لبنی گران شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روغن و محصولات لبنی گران شد"، کلیک کنید.