رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است

ملی پوش تفنگ و دارنده سهمیه المپیک پاریس گفت: رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است برای آن برنامه ریزی کرده ام و امیدوارم در المپیک نتیجه بگیرم.

به گزارش آزیلاز، فاطمه امینی سومین دختر تیراندازی بود که توانست سهمیه المپیک را در 23 سالگی بگیرد. او در آخرین مسابقه آسیایی در تفنگ بادی فینالیست شد و با کسب رتبه ششمی مسافر پاریس شد. او بر حسب علاقه و پیشنهاد خانواده از 16 سالگی وارد این رشته شد و توانست بعد از حدود 8 سال از شروع فعالیتش سهمیه المپیک بگیرد.

هانیه رستمیان، شرمینه چهل امیرانی، فاطمه امینی و محمد بیرانوند چهار تیراندازی هستند که تاکنون توانسته اند در این رشته سهمیه المپیک 2024 پاریس را بگیرند.

رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است

متن گفت و گو آزیلاز با فاطمه امینی را در ادامه بخوانید.

می خواستم ورزش را حرفه ای دنبال کنم

فاطمه امینی در گفت و گو با آزیلاز، در مورد شروع ورزش حرفه ای اظهار کرد: همیشه دوست داشتم یک رشته ورزشی را حرفه ای دنبال کنم. براساس روحیاتم ورزش انفرادی را بیشتر دوست داشتم. اخبار تیراندازی را دنبال می کردم و از دور هم با این رشته آشنایی داشتم. با خانواده مشورت کردم و یکی از پیشنهادهای آنها تیراندازی بود. من هم بررسی کردم و آن را شروع کردم. از 16 سالگی تفنگ را تمرین کردم و از آن خوشم آمد و وارد این رشته شدم.

سال 98 به اردوی تیم ملی دعوت شدم

وی در خصوص دعوت شدنش به تیم ملی گفت: از سال 95 تیراندازی را شناختم و در رشته تفنگ تمرین را شروع کردم. اصفهان تمرین می کردم و همه کارهای بدنسازی، خرید سلاح و لباس را در کنار تمرین انجام دادم. در همه مسابقات آزاد یا لیگ هم شرکت کردم که مربیان رکوردهای این مسابقات را بررسی می کردند. سال 98 در مسابقه انتخابی قهرمانی آسیا قطر به تیم ملی دعوت شدم. قطر اولین مسابقه بین المللی من بود که در رده جوانان تیر زدم.

دو سال وقفه بین مسابقات به دلیل کرونا و المپیک داشتم

امینی ورود کرونا به ایران را سبب وقفه دو ساله میان دو رویداد بین المللی اش خواند و گفت: در مسابقات قهرمانی آسیا قطر که اولین مسابقه بین المللی من بود در بخش انفرادی فینالیست شدم و در فینال در رده ششم قرار گرفتم. در بخش تیمی هم توانستم به مدال برنز دست یابم. بعد از این مسابقات، کرونا به ایران رسید و بین اردوها و مسابقات وقفه افتاد. چون المپیک توکیو در پیش بود همه تمرکزها به سمت المپین ها بود. با اتمام المپیک طبق رکوردها مجدد از آزیلاز 1400 به اردو دعوت شدم. تعداد زیادی ورزشکار به این مرحله از اردو دعوت شدند که با هر مرحله رکوردگیری تعداد نفرات کاهش پیدا می کرد اما من توانستم رکورد خوبی بزنم و در اردو ماندگار شدم.

مادرم اولین کسی بود که بعد از کسب سهمیه خوشحالی ام را با او تقسیم کردم

عضو تیم ملی تفنگ در خصوص کسب سهمیه المپیک گفت: اولین رویدادی که بعد از یک وقفه سه ساله اعزام شدم جام جهانی برزیل (فروردین 1401) بود که در آن در بخش تیمی برنز گرفتم و با اختلاف یک دهم نتوانستم به فینال راه یابم. بعد از برزیل به صورت مداوم در اردوها بودم و در مسابقات مختلف شرکت کردم. در چند مسابقه کسب سهمیه المپیک (قهرمانی جهان مصر، قهرمانی آسیا کره و قهرمانی آسیا اندونزی) شرکت کردم. در دو مسابقه اول با وجودی که رکوردهای خوبی هم زدم متاسفانه نتوانستم فینالیست شوم. برای کسب سهمیه باید فینالیست می شدم. در اندونزی خوشبختانه فینالیست و ششم شدم و براساس شرایط توزیع سهمیه به المپیک راه یافتم. بلافاصله همه متوجه شدند که سهمیه گرفته ام چون خبرها منتشر شده بودم اما اولین کسی که با او تماس گرفتم و خوشحالی ام  را با او تقسیم کردم مادرم بود.

رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است

دو سال مداوم برای کسب سهمیه تلاش کردم

وی افزود: قبل از اندونزی خیلی برنامه ریزی کرده بودم. طبق تمرینات و هدف گذاری ها برای اندونزی خیلی تلاش کردم و 100 خود را گذاشتم تا نتیجه دو سال تلاش مداوم خود را ببینم. من در دو سال اخیر منظم و بدون وقفه تمرین کردم تا سهمیه بگیرم. هر ورزشکاری دوست دارد در مسابقه بهترین نتیجه را بگیرد و من با این ذهنیت به مسابقه رفته بودم و خداراشکر توانستم مزد زحماتم را بگیرم. البته در مسابقات قبلی هم همین بود و من همه تلاش خود را کرده بودم ولی گاهی اتفاقاتی رقم می خورد و نتیجه به شرایط ورزشکار در روز مسابقه بستگی دارد. من با دهم ها به فینال نمی رسیدم که خوشبختانه در اندونزی توانستم سهمیه بگیرم.

رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است

او هدفش را کسب مدال المپیک عنوان کرد و گفت: به نظر من رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است. المپیک بزرگترین رویداد ورزشی دنیا است و هر کسی دوست دارد در آن قهرمان شود و من هم مستثنی نیستم. این اولین تجربه من از المپیک خواهد بود. مثل همین مسابقات کسب سهمیه برای آن برنامه ریزی کرده ام. مربیان هم هدف گذاری کردند و باید طبق برنامه ها پیش رویم و امیدواریم که در المپیک نتیجه بگیریم. تیراندازی کمی شرایط متفاوتی دارد، تجهیزات محور است و هزینه زیادی دارد ولی امیدواریم با کمک وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک تا المپیک شرایط بهتر شود. فدراسیون همیشه تلاش می کند که ما با بهترین امکانات تمرین کنیم و در مسابقات شرکت کنیم اما امیدوارم تا المپیک شرایط بهتر شود و ما بتوانیم آمادگی کافی و لازم را بدست آوریم و نتایج خوبی بدست آوریم و به امید خدا مدال المپیک را کسب کنیم.

رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است

بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است

امینی در مورد خرید سلاح و هزینه های مربوط به تجهیزات تیراندازی گفت: وقتی که ورزشکار تیراندازی را شروع می کند و مبتدی است، معمولا سالن ها سلاح را در اختیار می گذارند. بعد افراد براساس شرایط و میزان بودجه مجبور به خرید سلاح می شوند چون از یک جایی به بعد دیگر نمی شود با سلاحی که بقیه از آن استفاده می کنند تمرین و پیشرفت کرد. تیراندازی خیلی حساس است و باید سلاح روی بدن فرد تنظیم شود. نمی شود هر بار آن را تنظیم کرد و باید تنظیمات یکسان و براساس هر فرد باشد. تیراندازی تجهیزات محور است و باید بتوان تجهیزات را خریداری کرد. لباس ها و سلاح ها مارک های مختلف دارد و کیفیت هر کدام متفاوت است. خدا را شکر زمانی که من این رشته را شروع کردم و متوجه شدم که به آن علاقه دارم شرایط مناسبی پیش آمد که با کمک خانواده سلاح خریدم. کم کم لباس خریدم و به تیم ملی آمدم مرتب تجهیزات و لباس ها را تعویض می کنیم چون بر اثر اصطکاک خراب می شوند. اکنون که تیم ملی هستیم فدراسیون شرایطی را فراهم می کند اما بیشتر هزینه ها با خود ورزشکار است. کسی که می خواهد این را شروع کند شروع کند باید از قبل هزینه ها را پیش بینی کند و ببیند که توانایی ان را دارد یا خیر”

حمایت خانواده را از ابتدا تاکنون داشتم

ملی پوش تفنگ ایران در پایان گفت: من همیشه حمایت خانواده را از ابتدا تا کنون داشتم که سبب شده که تا به اینجا برسم. همچنین مربیان خوبی در کنارم داشتم که باید از آنها تشکر کنم.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رویای هر ورزشکاری قهرمانی در المپیک است/ بیشتر هزینه تیراندازی با ورزشکار است"، کلیک کنید.