رویکرد قضات در صدور آرا، اصلاحی و تربیتی باشد

رویکرد قضات در صدور آرا، اصلاحی و تربیتی باشد

آزیلاز/خوزستان دادستان کل کشور گفت: رویکرد قضات در صدور آرا و سایر تصمیمات قضایی باید رویکردی اصلاحی و تربیتی و در همین راستا باشد تا شاهد بازپروری و بازگشت دوباره زندانی به آغوش خانواده و جامعه باشند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد در مراسم جشن آزادی 70 محکوم مالی معسر و مراسم جشن ازدواج 20 زوج از فرزندان زندانیان در ندامتگاه سپیدار اهواز برگزار شد، با تبریک میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج)، گفت: زندانیان و خانواده های آنان عضوی از جامعه هستند و نظام جمهوری اسلامی ایران در نگاه به این قشر از جامعه که به واسطه دلایل مختلف از جمله ناآگاهی، فقر مادی و فرهنگی، فریب دشمنان و … مرتکب جرایم و خطا شده و تحمل حبس می کنند نیز خود را مسیول می داند.

به گزارش آزیلاز به نقل از دادگستری کل خوزستان، وی افزود: امتیاز انسان بر سایر موجودات عالم، عقل و استعداد بی پایان اوست و خداوندی که این نعمت را به انسان داده است، تمام امکانات روی زمین را نیز در اختیار بشر قرار داده تا بتواند این استعداد را تربیت و شکوفا کرده و زندگی خود را نورانی و برای زندگی ابدی آماده کند.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی با بیان این که انسان دارای ابعاد عقلی، روحی و جسمی است، ادامه داد: فعالیت جسمی و تعذیه سالم و حلال موجب تقویت بعد جسمی، علم همراه با آگاهی که انسان را به تفکر وادارد، موجب پرورش بعد عقلی و معنویاتی مانند نماز، دعا، روزه و احسان و نیکی به هم نوعان موجب تقویت بعد روحی انسان می شود.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی، نظام الهی و اسلامی است و هدف امام خمینی (ره) از تاسیس انقلاب، خدمت به شکوفایی این سه بعد انسانی به موازات یکدیگر بود لذا از ابتدای انقلاب شاهد حرکت گروه های جهادی در سراسر کشور در راستای احداث مدارس و مساجد و سایر مراکز فرهنگی بوده است تا آموزش و پرورش را به دورترین نقاط کشور نیز برسانند.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی با بیان این که امروز نگاه همه مسیولان کشور نیز در راستای تقویت این سه بعد انسانی است، گفت: رویکرد قضات در صدور آرا و سایر تصمیمات قضایی باید رویکردی اصلاحی و تربیتی و در همین راستا باشد تا شاهد بازپروری و بازگشت دوباره زندانی به آغوش خانواده و جامعه باشند.

وی ضمن تبریک به فرزندان مددجویانی که به رغم غیبت سرپرست خانواده خود را از آسیب های اجتماعی مصون نگه داشته و توانستند زندگی جدیدی را برای خود آغاز کنند، از اداره کل زندان های خوزستان و همه کسانی که در این امر خیر مشارکت داشتند، قدردانی کرد.

دادستان کل کشور در پایان سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، از حاضرین خواست تا با حضور در پای صندوق های رای، حماسه دیگری بیافرینند تا موجب سرافکندگی و یاس دشمنان ایران اسلمی شود.

علی دهقانی رییس کل دادگستری خوزستان نیز در این مراسم، گفت: در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه از زمان افتخار خدمتگزاری در استان خوزستان به اتفاق دادستان مرکز استان، اعضای شورای معاونین، اعضای شورای تامین، جامعه مدنی و بزرگان استان تلاش کردیم تا رویکرد جامعه به زندان و زندانبانی متحول شود.

وی افزود: استفاده از زندان در راستای تامین امنیت و آرامش جامعه، تلاش برای بازسازی، بازسازگاری و باز اجتماعی کردن زندانیان، تحول رویکرد زندان در راستای حمایت از خانواده زندانیان و نگاه و رویکرد قضایی در راستای تامین آرامش جامعه در زندانی کردن کسانی که مستحق زندان هستند و با ارتکاب جرایم خشن، امنیت جامعه را خدشه دار می کنند، از این اقدامات است.

وی ادامه داد: با پایش های صورت گرفته در دو سال اخیر، 629 زندانی مشمول آزادی مشروط شدند و به 27 هزار و 796 زندانی واجد شرایط، مرخصی اعطا شد که سه هزار و 750 مورد آن منتهی به آزادی شده است.

دهقانی افزود: ستاد دیه استان با کمک خیرین و نیکوکاران، سرمایه گذاران و اعضای هییت مدیره شرکت های صنعتی بزرگ استان، زمینه آزادی 650 زندانی جرایم غیرعمد که مستحق مساعدت بودند و به واسطه نداری در زندان تحمل حبس می کردند را فراهم نمودند. همچنین استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان واجد شرایط به 1995 مورد رسیده است.

وی گفت: در این مدت 10 هزار و 626 مورد بازدید از زندان ها توسط مقامات قضایی و قضات استان انجام شده است.

رییس کل دادگستری خوزستان گفت: رشد کمک های مردمی ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان در این مدت چشمگیر بوده و امسال نسبت به سال گذشته 300 درصد بوده است به طوری که طی دو سال گذشته، 650 زندانی جرایم مالی غیرعمد از ندامتگاه های استان آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند.

دهقانی افزود: ستاد دیه استان در سال جاری 17 میلیارد و 500 میلیون ریال و انجمن حمایت از زندانیان نیز 12 میلیارد و 440 میلیورن ریال کمک های مردمی را جمع آوری کرده است.

وی همچنین با ارایه گزارشی از اقدامات فرهنگی، عمرانی، حرفه آموزی و اشتغالزایی در زندان های استان، گفت: در این مدت با تاسیس مرکز ثابت فنی و حرفه ای، پنج هزار نفر با شرکت در دوره های آموزشی، موفق به دریافت گواهی نامه مهارت شدند و اشتغال رای باز به دو هزار و 445 فقره رسید.

در ادامه صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان نیز گفت: امروز شاهد آزادی 121 نفر از زندانیان هستیم که 70 نفر آنان از زندانیان معسر جرایم مالی هستند و مابقی با استفاده از ارفاقات قانونی آزاد شدند.

وی افزود: امروز با کمک انجمن حمایت از خانواده زندانیان، خیرین و نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، 500 بسته کمک معیشتی به خانواده زندانیان، 20 سری جهیزیه به زوجین خانواده زندانیان و هدایایی به 30 نفر نخبگان فرزند مددجویان تحت حمایت انجمن اهدا شد. 

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رویکرد قضات در صدور آرا، اصلاحی و تربیتی باشد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رویکرد قضات در صدور آرا، اصلاحی و تربیتی باشد"، کلیک کنید.