زمین های 10 هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر به حالت سابق برگشت – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

زمین های 10 هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر به حالت سابق برگشت - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آزیلاز، هفتم بهمن ماه با حضور مقامات عالی قضایی از جمله قاضی سراج معاون سیاسی رییس قوه قضاییه و خرم آبادی مشاور قضایی رییس قوه قضاییه و رییس کل دادگستری مازندران در جهت حفظ کاربری اراضی کشاورزی عملیات قلع و قمع 64 ویلای غیرمجاز در شهرستان نوشهر که به صورت غیر قانونی احداث شده بودند، آغاز شد.

این ویلاها که برای فرزندان یک چهره مشهور اقتصادی که سابقه محکومیت هم دارد، است در یکی از زمین های جلگه ای چندین هکتاری احداث شده بودند.

با تشکیل پرونده قضایی مشخص شد که برخی افراد و نهادها در دادن مجوز غیرقانونی به این گروه همکاری کرده و کار را برای ساخت و ساز غیرمجاز در این پهنه وسیع تسهیل کرده اند.

در ادامه و برای جلوگیری از سوءاستفاده صورت گرفته برای تمامی افراد و نهادهای متخلف در این پروژه پرونده قضایی تشکیل شده و رسیدگی به آن در دست بررسی است.

اقدام دستگاه قضایی تنها به تشکیل پرونده قضایی برای متخلفان محدود نشد و رییس قوه قضاییه دستور داد که در اراضی که تغییر کاربری داده شده اند، درخت کاری انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که روز (14 اسفند) ماه برگزار شد، گفت: ضمن تشریح اقدامات و تدابیری که دستگاه قضایی در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صورت داده است، اعلام کرد: در برخی موضوعات مرتبط با تضییع حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به صورت موردی ورود پیدا کردیم؛ نظیرِ اقدامی که چندی پیش در نوشهر صورت گرفت و به موجب آن، با دستوری که صادر کردیم، مقام قضایی به صورت ویژه به موضوع ورود کرد و با سرعت در راستای احیای حقوق عامه تدابیر مقتضی اتخاذ شد و ضمن تخریب ساخت وسازهای غیرمجاز که در قالب 64 ویلا در زمین های چندین هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر بود، کار بازگرداندن آن اراضی به حالت اولیه نیز با هزینه خود فرد خاطی در دستور کار قرار گرفت. بر همین اساس، در آن اراضیِ رفع تصرف شده، درختکاری صورت گرفت و این مهم، فردا در روز پانزدهم اسفند که روز درختکاری نام نهاده شده است، تکمیل می شود؛ در این راستا با تدابیر اتخاذ شده، فرد خاطی نیز همکاری های لازم را به عمل آورد که طبعاً با نظر مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده می تواند از ارفاقات قانونی نیز بهره مند شود.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: بسیاری از اراضی که در آن ها ساخت وسازهای غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آن ها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی گردند، اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خود فرد خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

حال با اقدامات و پیگیری های دستگاه قضایی، از روز 15 اسفند ماه (روز درختکاری)، کاشت درخت در این زمین آغاز شده است و تا کنون هزار و 850 اصله درخت پرتقال غرس شده است.

حجت الاسلام و المسلمین اکبری رییس کل دادگستری استان مازندران درباره کاشت نهال در اراضی آزاد شده نوشهر گفت: طبق دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر حضور میدانی و رسیدگی به این پرونده، امروز به اتفاق تعدادی از مسیولان قضایی در این منطقه حاضر شدیم.

وی افزود: نمایندگان رییس قوه قضاییه امروز (19 اسفند) به استان مازندران آمده اند تا دستورات ابلاغی را اجرایی کنیم لذا کلیه مستحدثات احداثی قلع و قمع شد و هزار و 850 اصله نهال مثمر پرتقال غرس شد.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری تصریح کرد: با نهال کاری صورت گرفته، کل مساحت 10 هکتاری تبدیل به باغ مثمر و اطراف آن هم غیر مثمر شده و به حالت اولیه در آمده است؛ این اقدام نشان از عزم جزم قوه قضاییه در برخورد با هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی جنگلی، جلگه ای و ملی دارد.

معاون سیاسی رییس قوه قضاییه: متصرفان به اراضی منابع طبیعی شخصاً به اعاده اراضی به وضع سابق اقدام کنند.

قاضی سراج معاون سیاسی رییس قوه قضاییه در مراسم کاشت درخت در این اراضی گفت: مالک این اراضی به منابع طبیعی وکالت بلاعزل داده است تا آن را به حالت اولیه بازگرداند، همچنین مقرر شده سند زمین ابطال و به نفع منابع طبیعی و دولت حکم صادر شود.

قاضی سراج اظهار کرد: رهبر انقلاب روی موضوع منابع طبیعی، حفظ جنگل ها و زمین های جلگه ای اهمیت ویژه ای قایل هستند و ما باید کاری کنیم تا مرکز تنفس کشور از بین نرود.

وی بیان کرد: در 3 شهرستان استان مازندران 953 زمین جلگه ای وجود دارد که معروف به زمین های 10 هکتاری جلگه ای هستند که متاسفانه تعدادی از این زمین ها مورد تعرض قرار گرفته و به اراضی مسکونی و تجاری تغییر کاربردی داده شدند.

در این مورد خاص در زمینی به مساحت حدود 10 هکتار در قلب جنگل، 64 ویلا احداث شد. به گفته سازندگان ارزش تقریبی هر ویلا 100 میلیارد تومان است.

معاون سیاسی رییس قوه قضاییه بیان کرد: آذرماه سال جاری رییس قوه قضاییه دستور بررسی احداث ویلا در این اراضی را صادر کرد. تعدادی از مسیولان قضایی از محل بازدید و عملکرد تمامی دستگاه های مربوطه از جمله منابع طبیعی را بررسی کردیم.

سراج افزود: عزم دستگاه قضایی این است که دستورات مقام معظم رهبری در زمینه حفظ و نگهداری از منابع طبیعی را جدی بگیرد و اقدام عملی داشته باشد. قوه قضاییه امسال نشان داد که تنها به شعار بسنده نمی کند و عملاً وارد میدان می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زمین های 10 هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر به حالت سابق برگشت – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زمین های 10 هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر به حالت سابق برگشت – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.