سد های ایران چقدر آب دارند؟

آفتاب نیوز :

بارندگی های بهاره سبب شده تا جلوی چهارمین خشکسالی متوالی در برخی از مناطق کشور گرفته شود.

بر اساس آمار مدیریت منابع آب کشور حجم آب موجود در مخازن سد های کشور به 33 میلیارد متر مکعب نزدیک می شود و 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است.

سد های مستقر در استان خوزستان بیشترین میزان ذخیره آب را به خود اختصاص داده اند و زنجیره کارون، دز و کرخه به ترتیب 93 درصد، 100 درصد و 50 درصد پرشدگی را ثبت کرده اند.

بدترین وضعیت سد های کشور نیز مربوط به سد دوستی مشترک میان ایران و ترکمنستان، سد طرق، سد رودبال دارال، تنگوِییه سیرجان و سد ساوه به ترتیب با 9 درصد، 13 درصد، 5 درصد، 11 درصد و 10 درصد پر شدگی است.

چاه نیمه های استان سیستان و بلوچستان نیز با 14 درصد پرشدگی وضعیت بهترین نسبت به سال گذشته دارند و در جنوب استان سیستان و بلوچستان نیز سد های پیشین، زیردان، خیرآباد و ماشکید علیا نیز پرشدگی 100 درصد، 97 درصد، 100 درصد و 100 درصد را ثبت کرده اند.

مجموع 5 سد تامین کننده آب شرب تهران نیز 493 میلیون متر مکعب آب دارند که 26 درصد پرشدگی سد ها را شامل شده و 5 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب کشور می گوید که شرایط کشور از منظر بارندگی متفاوت است و مناطقی همچنان در خشکسالی به سر برده و مناطقی شرایط خوب آبی دارند.

این مقام مسیول تاکید کرد: ناترازی آب به مسیله مصرف وابستگی جدی دارد و حتی در استان هایی که بارندگی خوبی داشتیم، مصرف بالا می تواند شرایط شکننده ای را رقم بزند.

با توجه به گزاره کارشناسان، شرایط آبی کشور تفاوت بسیاری با هم دارد و با مدیریت مصرف می توان به ارتقای پایداری منابع آبی کشور کمک کرد.

سد های ایران چقدر آب دارند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سد های ایران چقدر آب دارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سد های ایران چقدر آب دارند؟"، کلیک کنید.