سهم هر حاجی ایرانی از منا 85 سانتی متر/ بازگشت به مکه از فردا

زائران ایرانی دومین روز در سرزمین منا را با رمی جمرات سه گانه سپری کردند. آنها یک روز دیگر در منا خواهند بود. منا دوشنبه از زائران ایرانی خالی می شود.

به گزارش آزیلاز، زائران ایرانی، که از صبح یکشنبه (27 خردادماه) در سرزمین منا ساکن شده اند، دوشنبه (28 خرداد) و در دومین روز از حضور در این وادی، رمی جمرات سه گانه را انجام دادند.

رمی جمرات سه گانه پس از طلوع آفتاب آغاز می شود. کاروان های زائران ایرانی طبق زمانبندی اعلام شده توسط ستاد عملیات حج، عازم جمرات شدند و پس از سنگسار سه نماد شیطان، به چادرهای خود بازگشتند. بیشتر زائران به صورت کاروانی و یا با گروه های کوچک تر مسیر منتهی به جمرات سه گانه را طی کردند.

در مسیر بازگشت از جمرات تا چادرها، نیروهای امداد و راهنما با لباس های زردرنگ حضور دارند که ضمن ارائه راهنمایی های لازم، به سوالات زائران هم پاسخ می دهند.

سه گانه حج

سهم هر ایرانی از چادرهای منا 85 سانتی متر

براساس آنچه غلامرضا رضایی ـ مدیر عملیات حج ـ گفته است زائران ایرانی در منا در بیش از پنج هزار چادر اسکان یافته اند، که سهمیه اسکان هر زائر به طور میانگین 85 سانتی مترمربع است و بیشتر چادرها حدود 16 متر مربع مساحت دارند.

از بین 87 هزار و 600 زائری که اکنون در منا حضور دارند، قرار است 8 هزار نفر که تاریخ حضورشان در مدینه بین چهاردهم تا شانزدهم ذی الحجه است، زودتر به مکه منتقل شوند.

سه گانه حج

گرمای هوا که به پیش بینی هواشناسی عربستان دوشنبه 28 خردادماه به گرم ترین حد خود رسیده و از مرز 46 درجه هم عبور کرده، باعث شده تا زائران رمی جمرات سه گانه را زودتر از روز نخست انجام دهند.

بیش از 11 هزار زائر اهل سنت ایران باید اعمال رمی جمرات را پس از اقامه نماز ظهر انجام دهند، که مقامات حج ایران می گویند با توجه به گرمای طاقت فرسا در آن ساعت روز، با مقامات انتظامی عربستان هماهنگ شده تا حجاج اهل سنت پس از ساعت 15:30 رمی جمرات را انجام دهند.

گرمای هوا طبق اعلام مراکز پزشکی عربستان، تا کنون جان 19 زائر را گرفته است. رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز گفته که هفت نفر از زائران ایرانی از آغاز عملیات حج درگذشته اند که مرگ شماری از آنها در اثر گرمازدگی بوده است. رئیس ستاد عملیات حج می گوید در طول رمی جمرات 33 تیم سه نفره امداد با تجهیزات در مسیر حرکت زائران مستقر شده اند تا پیشگیری ها و رسیدگی های لازم انجام شود.

سه گانه حج

بازگشت زائران ایرانی به مکه از فردا

زائران ایرانی یک روز دیگه در منا برای رمی جمرات حضور دارند. معاون سازمان حج و زیارت گفته است: تعدادی از کاروان ها باید زودتر به مدینه بروند، آنها پس از نیمه شب شرعی به محل اقامت خود در مکه می روند تا بقیه اعمال حج تمتع را انجام دهند و فردا صبح برای رمی جمرات به منا برمی گردند. آنهایی که محل اقامتشان نزدیک به محدوده رمی جمرات است با پای پیاده به جمرات باز خواهند گشت و زائرانی هم که محل اقامتشان دورتر است با اتوبوس به چادرهای خود منتقل می شوند.

به گفته رضایی ـ مدیر عملیات حج ـ سرزمین منا قرار است تا ساعت 16:30 فردا (سه شنبه 29 خردادماه) در چند مرحله از زائران ایرانی تخلیه شود. این زائران به مکه برمی گردند تا حج خود را تکمیل کنند.

سه گانه حج

سه گانه حج

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سهم هر حاجی ایرانی از منا 85 سانتی متر/ بازگشت به مکه از فردا" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سهم هر حاجی ایرانی از منا 85 سانتی متر/ بازگشت به مکه از فردا"، کلیک کنید.