سوختگیری فقط با کارت شخصی

آفتاب نیوز :

دیروز جواد اوجی، وزیر نفت با اشاره به حکم قانون بودجه 1403اعلام کرد: با اطلاع رسانی هایی که صورت خواهد گرفت این قانون را اجرایی خواهیم کرد. او با بیان اینکه نزدیک به 19.5میلیون کارت سوخت برای خودرو های شخصی صادر شده، افزود: هم اکنون در کوتاه ترین زمان کارت سوخت را صادر می کنند، بنابراین خواهش می کنم هموطنان برای عملیات سوختگیری از کارت سوخت شخصی استفاده کنند.

براساس اعلام وزارت نفت مصرف روزانه بنزین در روز های نوروز امسال نزدیک به 152میلیون لیتر بوده درحالی که اوجی می گوید: تولید روزانه بنزین هم اکنون 115میلیون لیتر است و تمام پالایشگاه ها 24ساعته در حال فعالیت هستند.

سهمیه گازوییل تغییر می کند؟

به نوشته همشهری، درحالی که حساسیت ها بر سر بنزین زیاد است، معمای دیگر این است که آیا سهمیه نفت گاز یا همان گازوییل قرار است تغییر کند؟ قانون بودجه 1403وزارت نفت را مکلف می کند تا سهمیه اعتباری نفت گاز تمامی وسایل نقلیه برون شهری را براساس میزان پیمایش هر وسیله نقلیه در دوره زمانی مشخص و متناسب با شرایط اقلیمی محاسبه و تعیین کند. با این حکم قانونی، مبنای محاسبه پیمایش هر خودرو براساس اطلاعات دریافتی از بارنامه الکترونیکی برخط و مسافت طی شده مورد تایید وزارت راه و شهرسازی و فراجا خواهد بود و هر دوی این نهاد ها مکلفند با رعایت قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی تمامی داده های مورد نیاز برای راستی آزمایی پیمایش خودرو های مشمول ازجمله اطلاعات دوربین های کنترل ترافیک بین شهری را در اختیار شرکت تابعه وزارت نفت قرار دهند. البته جزییات این تغییر در آیین نامه اجرایی مشخص می شود که قرار است دولت تصویب و اعلام کند.

افزایش قیمت یا کاهش سهمیه نداریم

همزمان با این اظهارنظر وزیر نفت شایعه ها در فضای مجازی مبنی بر احتمال 3نرخی شدن بنزین و کاهش سهمیه ها قوت گرفته که جعفر سالاری نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با رد این گمانه زنی ها اظهار کرد: وضعیت کارت های سوخت اضطراری در جایگاه ها با توجه به قانون بودجه 1403 محدود خواهد شد، اما این به معنای جمع آوری کارت های اضطراری طی هفته جاری در جایگاه ها نیست و کارت اضطراری برای جایگاه های سوخت کماکان تا تکمیل مقدمات وجود خواهد داشت.

او با تاکید بر اینکه مردم نگران سوختگیری نباشند، چراکه هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد، افزود: تدابیر لازم برای صدور کارت سوخت شخصی درنظر گرفته شده است و زمان صدور و تحویل با همکاری فراجا به یک هفته کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: این موضوع هیچ ارتباطی با افزایش قیمت و یا کاهش سهمیه بنزین ندارد و مردم به هیچ عنوان نگران این مسیله نباشند.
اگر بنزین آزاد تمام شد

هر خودروی سواری درماه 60لیتر سهمیه بنزین 1500تومانی می تواند مصرف کند و 100لیتر هم بنزین 3000تومانی. باید دید با محدودکردن سوختگیری با کارت جایگاه برای افراد نیازمند سوخت بیشتر چه اتفاقی رخ می دهد؟

استدلال مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی این است که میانگین مصرف بنزین مردم در هرماه کمتر از 150لیتر است و محدودیت یا کاهش مصرف سوخت آزاد با هدف کنترل و مدیریت مصرف به ویژه برای شهروندان پرمصرف صورت می گیرد.

وزارت نفت در روز های آینده به این ابهام پاسخ خواهد داد که آیا نرخ سومی برای بنزین مازاد بر سهمیه و آزاد اعلام می شود یا نه؟ براساس برآورد این وزارتخانه تنها 5درصد از خودروسواران نیاز به مصرف بنزین ماهانه بالاتر از 160لیتر فعلی دارند و با این حساب دولت می تواند مازاد سوخت مورد نیاز آن ها را با کارت های اضطراری یا بدون استفاده از کارت جایگاه ها تامین کند.

*همچنین در حال حاضر محدودیت استفاده از کارت سوخت وجود دارد و در روز دو باره می شود با کارت سوخت شخصی سوختگیری انجام داد. حالا اگر شخصی قصد داشته باشد از یک استان به استان دیگر سفر کند ممکن است که در طول روز بیش از دو باره نیاز به سوختگیری داشته باشد و یا اینکه اگر سهمیه بنزین وی تمام شود و کارت سوخت در جایگاه نیز نباشد، تکلیف این فرد چیست و چگونه باید سوختگیری کند؟

سوختگیری فقط با کارت شخصی | اگر بنزین آزاد 3000 تومانی تمام شود، چه می شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوختگیری فقط با کارت شخصی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوختگیری فقط با کارت شخصی"، کلیک کنید.