سود هنگفت صنایع دخانی در ایران / فروش اینترنتی دخانیات، ممنوع

سود هنگفت صنایع دخانی در ایران / فروش اینترنتی دخانیات، ممنوع

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: قیمت پایین محصولات دخانی و نرخ پایین مالیاتی سبب شده سود هنگفتی از آن نصیب تولید کنندگان محصولات دخانی در کشور شود.

به گزارش آزیلاز، مهندس بهزاد ولی زاده در نشست خبری «هفته ملی بدون دخانیات» که صبح شنبه، 5 خرداد در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: آخرین مطالعه مربوط به میزان مصرف دخانیات در کشور در سال 1400 انجام شده است. بررسی مطالعه انجام شده بیانگر این است 14 درصد از جمعیت کشور از محصولات دخانی استفاده می کنند که از این تعداد، 4، 44 درصد زنان و حدود 26 درصد را مردان تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه بررسی ها بیانگر این است که مصرف دخانیات در میان زنان افزایش یافته، اظهار کرد: طی سال های 95 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال، مصرف دخانیات در مردان حدود 3 درصد و در زنان 11 درصد افزایش یافته است. همچنین مصرف قلیان نسبت به سال 95 حدود 54 درصد افزایش یافته است.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درباره مصرف محصولات دخانی در گروه سنی 18 تا 24 سال اظهار کرد: بررسی ها بیانگر این است که میزان مصرف دخانیات در میان زنان این گروه سنی به میزان 90 درصد و در میان مردان این رده بندی سنی به میزان 34 افزایش یافته است.

اختلاف 50 درصدی نرخ مالیات بر دخانیات در ایران با دنیا

ولی زاده در پاسخ به پرسش آزیلاز درباره آخرین وضعیت مالیات بر محصولات دخانی گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی نرخ مالیات محصولات دخانی کشور 25 درصد است که با نرخ جهانی حدود 50 درصد اختلاف دارد. قانون ارزش افزوده محصولات دخانی در سال 1400 تصویب شد و در آن سال نرخ مالیات 25 درصدی برای سیگارهای ایرانی و 40 درصدی سیگارهای تولیدی با برند خارجی در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون مالیات محصولات دخانی، میزان مالیات محصولات دخانی باید به میزان 5 درصد در هر سال افزایش یابد؛ اما این موضوع اتفاق نیفتاده است. موضوع مالیات محصولات دخانی وارد برنامه هفتم شده به نحوی که نرخ مالیات 15 درصدی برای سیگارهای ایرانی و 25 درصدی برای سیگارهای تولیدی برند خارجی و نرخ 50 درصدی برای سیگارهای وارداتی در نظر گرفته شده است. نرخ مالیات 75 درصدی بر خرده فروشی باید در قانون برنامه هفتم توسعه لحاظ شود و سیستم مالیاتی به نحوی باشد که مالیات بر خرده فروشی لحاظ شود.

مالیات 15 درصدی سیگار با نشان ایرانی باید افزایش یابد

ولی زاده با بیان اینکه متاسفانه دخانیات در سبد خانوار تعریف شده، افزود: در نظر داریم سیگار از سبد خانوار حذف شود. مالیات 15 درصدی سیگار با نشان ایرانی باید افزایش یابد. امیدواریم با اجرای مکانیزه کردن مراکز فروش به سیستم مالیاتی کشور شاهد کاهش عرضه این محصولات باشیم. در حال حاضر، نرخ مالیاتی سیگار به صورت درصدی است و مصرف کننده نهایی آن را پرداخت می کند. در حالی که باید تولید کننده مالیات سیگار را پرداخت کند.

سود هنگفت صنایع دخانی

وی ادامه داد: قیمت پایین محصولات دخانی و نرخ پایین مالیاتی سبب شده سود هنگفتی از آن تولید کنندگان محصولات دخانی شود. همچنین عدم بازدارندگی جرایم تخلفات ناشی از عدم اجرای قانون جامع کنترل دخانیات و ضعف آموزش عمومی و اطلاع رسانی در خصوص مضرات مصرف و دود مواد دخانی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر افزایش مصرف دخانیات است.

ممنوعیت فروش اینترنتی دخانیات

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با تاکید بر ممنوعیت فروش اینترنتی دخانیات، گفت: اخیرا وزیر بهداشت نامه ای بر ممنوعیت مصرف مواد دخانی در شبکه های نمایش خانگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و ارسال کرده و در این زمینه دادستانی نیز ورود کرده تا از استعمال این مواد در فیلم ها جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه 63 شهر و روستای بدون دخانیات در کشور وجود دارد، اظهار داشت: کارهای زیادی برای مقابله با دخانیات از جمله تولید محتوای آموزشی توسط دانش آموزان در مدارس انجام می دهیم و از رسانه ها نیز می خواهیم ما را در این زمینه همراهی کنند.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سود هنگفت صنایع دخانی در ایران / فروش اینترنتی دخانیات، ممنوع" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سود هنگفت صنایع دخانی در ایران / فروش اینترنتی دخانیات، ممنوع"، کلیک کنید.