صنعت اسباب بازی در انتظار تصمیمات جدید

صنعت اسباب بازی در انتظار تصمیمات جدید

واردات اسباب بازی بعد از یک دوره ممنوعیت کامل، از سال 1401 به طور محدود و فقط در بخش هایی که تولید داخل وجود ندارد، از سر گرفته شده، اما اواخر سال قبل دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده که در این حوزه ورود کرده و بلافاصله جلوی واردات اسباب بازی گرفته شده و پیگیری های آزیلاز نیز نشان می دهد این موضوع در وزارت صمت در حال بررسی است و علاوه بر این وزارت صمت به دنبال ایجاد شهرک تخصصی اسباب بازی است.

به گزارش آزیلاز، از سال 1397 واردات اسباب بازی به دلیل محدودیت های ارزی ممنوع شد، اما از بهمن سال گذشته با در نظر گرفتن محدودیت هایی، واردات این محصول باز شده است. بر این اساس طبق گفته های مهدی زاده، رییس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی، واردکننده باید با سابقه و دارای تخصص باشد، تولیدکننده ها در اولویت واردات قطعات و ماشین آلات هستند، واردات اسباب بازی نیمه ساخته و قطعات در اولویت هستند و واردات کالاهایی که مشابه تولید داخل دارند نیز مجاز نیست.

به عبارت دقیق تر طبق اعلام وزارت صمت این ثبت سفارش واردات از طریق کارتابل فنی انجام می شود یعنی ابتدا توانمندی داخلی در سامانه توانیران استعلام می شود و اگر امکان تولید و تامین از داخل نبود از طریق ثبت سفارش واردات، تامین کالا صورت می گیرد.

ممنوعیت واردات در مقطع یاد شده منجر به رونق قاچاق در بازار شده بود، اما به اذعان مسیولان مختلف واردات محدود بر اساس نیاز بازار، منجر به کاهش قاچاق شده است. برای مثال اخیرا مهدی زاده گفته بود که با آزاد شدن واردات اسباب بازی، قاچاق کاهش یافته و تخمین زده می شود در حال حاضر سهم کالای قاچاق در این بازار حدود 30 درصد است.

مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت نیز سال گذشته گفته بود که گردش مالی این صنعت در سال 1399، حدود 900 میلیون دلار بوده و آن زمان بر اساس گزارش های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا حدود 550 میلیون دلار از این بازار از طریق قاچاق تامین می شد. اما آمارهای غیر رسمی ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز از کاهش قاچاق در سال 1400 و 1401 به زیر 300 میلیون دلار حکایت دارد.

با این حال اخیرا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اواخر سال قبل اعلام کرد که در حوزه اسباب بازی اقدامات برخی دستگاه ها موجب آسیب به تولید اسباب بازی ایرانی شده بود، اما این نهاد ورود کرده و حتی اعلام کرد که از مسیول مربوطه شکایت می کنند و بلافاصله جلوی واردات گرفته شده است.

با این حال پیگیری های آزیلاز حاکی از این است که این موضوع در وزارت صمت در حال بررسی است و هنوز تصمیمی در رابطه با ممنوعیت مجدد کامل واردات اسباب بازی گرفته نشده است. با این حال به نظر می رسد در سال جاری در این رابطه تصمیم گرفته خواهد شد.

علاوه بر این سال گذشته معاون دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت گفته بود که وزارت صمت به دنبال این است صنعت اسباب بازی در شهرک تخصصی اسباب بازی رشد کند که در این زمینه پیگری ها، مکاتبات و موافقت ها انجام شده است. بنابراین باید دید در سال جاری این برنامه ریزی به کجا می رسد.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صنعت اسباب بازی در انتظار تصمیمات جدید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صنعت اسباب بازی در انتظار تصمیمات جدید"، کلیک کنید.