طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت علوم رونمایی شد

طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت علوم رونمایی شد

در جلسه شورای معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت عتف با حضور وزیر علوم، اعضای شورای معاونین و تیم تدوین سند رونمایی شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز، در جلسه شورای معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت عتف با حضور وزیر علوم، اعضای شورای معاونین و تیم تدوین سند رونمایی شد.

در ابتدای جلسه وزیر علوم ضمن قدردانی از زحمات تیم تدوین، بر ضرورت وجود چنین سندی در وزارت تاکید و بر این نکته اشاره داشتند که بسیاری از اقدامات صورت گرفته وزارت در سال های اخیر با رویکرد تحولی بوده و ادامه این مسیر در سال های آتی نیز مورد تاکید خواهد بود.

سپس روح اله سهرابی، مشاور وزیر در برنامه ریزی و مدیریت راهبردی به ارایه مراحل و ساختار سند پرداخت و بیان داشت که در این فرصت تلاش شد با بهره گیری از رویکردهای چابک و مسیله محور و بر اساس اولویت های راهبردی وزیر محترم، جهت گیری های اسناد بالادستی نظیر سند تحول دولت سیزدهم و برنامه وزیر محترم به مجلس شورای اسلامی از یک سو، و چالش ها و مسایل شناسایی شده در حوزه های کاری زیرمجموعه وزارت از سوی دیگر به تعیین و تدوین طرح های تحولی راهبردی پرداخته شود.

سهرابی با اشاره به تدوین 7 اولویت راهبردی وزارت شامل مرجعیت علمی، استقرار نظام آموزش و پژوهش تقاضامحور، استقرار نظام آمایش آموزش عالی، دیپلماسی علم و فناوری، تعالی فرهنگی و اجتماعی دانشگاهیان، ارتقا بهره وری نظام آموزش عالی و بهبود وضعیت رفاه و معیشت دانشگاهیان بر این نکته تاکید داشت که تلاش شده این اولویت ها اهداف و فعالیت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را تحت پوشش قرار دهند.

وی افزود که به منظور شفاف سازی مفاهیم این اولویت ها و سنجش و عینیت بخشی به آنها، نشان گرهایی تعیین شده است که ذیل هر اولویت و در راستای تحقق آن ها تعیین شده اند. هر نشان گر دارای دو وضعیت شامل «وضع اولیه» مربوط به وضعیت نشان گر در ابتدای دولت سیزدهم و «وضع مطلوب» معطوف به انتهای بازه زمانی سند در پایان دولت سیزدهم می باشد. برای نمونه، در اولویت راهبردی «مرجعیت علمی» نشان گرهایی نظیر «افزایش دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی بین المللی» و «آمار نشریات ایرانی در پایگاه معتبر بین المللی» در کنار 32 نشان گر دیگر تعریف شده است که تلاش در ارایه تصویری روشن و قابل اندازه گیری از میزان پیشرفت و تحقق این اولویت ارایه می نماید.

وی افزود: حدود هشتاد طرح راهبردی-تحولی از بیش از 25 واحد تصمیم گیری راهبردی در وزارت متناسب و متناظر با اولویت ها و به منظور اجرایی سازی آنها طرح ریزی و تدوین شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت علوم رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح های تحولی راهبردی ستاد وزارت علوم رونمایی شد"، کلیک کنید.