عبدالله سیدران از دنیا رفت

عبدالله سیدران از دنیا رفت

آفتاب نیوز :

این شاعر بوسنیایی که نویسنده فیلمنامه فیلم برنده جشنواره کن توسط امیر کوستوریتسا، کارگردان صرب، بود و میراث غنی فرهنگی از بینش انتقادی خود درباره بالکان به جا گذاشته، در سارایوو درگذشت.

سیدران نویسنده فیلمنامه «وقتی بابا رفته بود ماموریت» کوستوریتسا بود که سال 1985 جایزه نخل طلای کن را دریافت کرد. او همچنین در نوشتن فیلمنامه فیلم «دالی بل را یادت می آید؟» کوستوریتسا در سال 1981 با وی همکاری کرد.

این نویسنده که سال 1944 در سارایوو به دنیا آمد، انتشار آثار ادبی، به ویژه شعر، را در دهه 1960 آغاز کرد. او منتقد صریح نیرو هایی بود که بار ها موجب متلاشی شدن بالکان از جمله زادگاهش سارایوو بودند. وی در مصاحبه با یک ایستگاه تلویزیونی محلی در سال 2011 گفت: آزار و اذیت در خطوط سیاسی در یک نسل به نسل های بعدی منتقل می شود. این نفرین بالکان است، نفرین سرنوشت ما که اینجا گذشته محبوب تر از حال است.

بنیامینا کاریچ، شهردار سارایوو، در ادای احترام به سیدارن نوشت: ما شما را برای همیشه به خاطر شهادتتان در مورد زیبایی، روح و غرور بوسنیایی، در مورد ارزش هایی که انسان را انسان می سازد، به یاد خواهیم آورد.

سیدران سال پیش به دلیل مشکلات جدی سلامتی از حضور در مجامع عمومی خودداری و فقط گاه از طریق رسانه های اجتماعی با مردم ارتباط برقرار کرد. وی عضو آکادمی علوم و هنر بوسنی بود و جوایز ادبی ملی و بین المللی را در کارنامه داشت که جایزه آزادی مرکز پن فرانسه برای کتاب شعر «تابوت سارایوو» از جمله آن ها بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عبدالله سیدران از دنیا رفت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عبدالله سیدران از دنیا رفت"، کلیک کنید.