عکس| ماجرای این تاج طلایی که 2500 سال روی یک جمجمه باقی ماند

آفتاب نیوز :

گوشت این جمجمه پس از 2500 سال متلاشی شده، اما تاج گل هنوز به جمجمه چسبیده است. داخل دهان، یک سکه نقره یافت شد.

(طبق افسانه های یونانی، وقتی مردگان وارد دنیای زیرین می شدند، ابتدا می بایست با قایقی از سیاه آب یا باتلاق آخرون عبور می کردند که قایقران آن، پیرمرد منحوسی به نام خارون بود که برای عبور هر نفر، یک دینار طلا (اوبولوس) می گرفت. به همین دلیل، یونانیان هنگام دفن مردگان خود یک اوبولوس در دهان مرده می گذاشتند تا به خارون بپردازد).

این جمجمه در گورستان شهر باستانی لاتو (Lato) پیدا شد و یکی از جالبترین اقلام نمایشگاه های موزه آگیوس نیکولاس در کرت است.

لاتو شهری باستانی در کرت بود که ویرانه های آن تقریباً در 3 کیلومتری روستای کریتسا، میان قدیمی ترین و زیباترین روستا های کرت است که به صورت آمفی تیاتر روی تپه ای صخره ای به نام کاستلوس ساخته شده است. این تپه در ارتفاع 375 متری توسط باغ های زیتون احاطه شده است.

دولت شهر دوریان در موقعیتی قابل دفاع مشرف به خلیج میرابلو بین دو قله ساخته شد که هر دو به قلعه شهر تبدیل شدند.

اگرچه این شهر احتمالاً پیش از ورود دوریان ها به وجود آمده، اما ویرانه ها عمدتاً به دوره دوریان (قرن پنجم و چهارم قبل از میلاد) مربوط می شوند. شهر 200 سال قبل از میلاد ویران شد، اما از بندر آن واقع در نزدیکی آجیوس نیکولایوس در زمان حکومت رومیان استفاده میشد.

این امر منجر به یک سردرگمی شد که استفانوس بیزانسی به نقل از زنیون، مورخ کرت آن را تکرار کرد و گفت کامارا و لاتو یکی هستند، اما محققان مدرن این دو را متمایز می دانند.

به احتمال زیاد نام این شهر برگرفته از نام الهه لِتو است (لاتو شکل معمول دوریک آن است). لاتو در دوران باستان سکه هایی نیز ضرب می کرد که شبیه الهه ایلی ثیا بود که ظاهراً در لاتو آن را می پرستیدند.

موزه باستان شناسی آجیوس نیکولایوس سال 1969 افتتاح شد و یکی از مهم ترین موزه های کرت به حساب می آمد. این موزه مجموعه ای غنی از گنجینه های باستان شناسی از دوران پیش از مینوآن (3000 قبل از میلاد) تا دوره روم (قرن 2 پس از میلاد) را دارد.

این موزه مجموعه ای از یافته های باستان شناسی مهم از کل منطقه کرت شرقی، از مالیا تا زاکرس دوردست را در خود جای داده و ویترین های آن شامل بیش از 1500 دیگ و همچنین قدیمی ترین یافته های طلا و برنز در کرت می شوند.

از جمله آثار این موزه می توان به یافته های گورستان ساحلی Agia Fotia (بزرگترین گورستان مینوآنی حفاری شده)، تندیسه سفالی الهه میرتوس، سنجاق طلایی، قطب نمای سنگی و جام مشروب خوری سنگی به شکل پوسته تریتون اشاره کرد.

متاسفانه موزه در حال حاضر تعطیل است. تمام نمایشگاه ها به موزه های دیگر در کرت منتقل شده اند.

عکس| ماجرای این تاج طلایی که 2500 سال روی یک جمجمه باقی ماند

منبع: فرادید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عکس| ماجرای این تاج طلایی که 2500 سال روی یک جمجمه باقی ماند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عکس| ماجرای این تاج طلایی که 2500 سال روی یک جمجمه باقی ماند"، کلیک کنید.