فرمول تعیین دستمزد 1403 اعلام شد/ میزان دقیق افزایش حقوق کارگران چقدر است؟

فرمول تعیین دستمزد 1403 اعلام شد/ میزان دقیق افزایش حقوق کارگران چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری آزیلاز، دبیر شورای عالی کار و معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: معیار و نحوه تعیین 35 درصد حقوق کارگران به این صورت بود که کارفرماها عدد 27 درصد را با توجه مسایلی که خودشان ارایه کردند، پیشنهاد دادند و پیش بینی آنها این بود که می توانند این مقدار را به حداقل دستمزد اضافه کنند، در مقابل دوستان کارگری هم سبدی را که چارچوب و معیارهای آن را خودشان تعیین کرده بودند ارایه کرده و تاکید می کردند که باید معیشتشان تامین شود که نهایتا پس از بحث های گوناگون عدد 35 درصد به حداقل حقوق کارگران در سال 1403 اضافه و به تصویب شورای عالی کار رسید.

آزیلاز در گزارشی نوشت: علی حسین رعیتی فرد- درباره نحوه تعیین دستمزد سال 1403 کارگران و آنچه که در جلسه شورای عالی کار گذشت، اظهار کرد: جلسه 329 شورای عالی کار 28 اسفند با حضور شرکای اجتماعی، نماینده کارگری، کارفرما و اعضای حقوقی و به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد که مباحث کارشناسی و نحوه تعیین حداقل مزد در این جلسه ارایه کردند.

وی افزود: معیار و نحوه تعیین 35 درصد هم به این صورت بود که کارفرماها عدد 27 درصد را با توجه مسایلی که خودشان ارایه کردند، پیشنهاد دادند و پیش بینی آنها این بود که می توانند این مقدار به حداقل دستمزد اضافه کنند. دوستان کارگری هم سبدی را که چارچوب و معیارهای آن را خودشان تعیین کرده بودند ارایه کردند و تاکید می کردند که باید معیشتشان تامین شود که نهایتا پس از بحث های گوناگون عدد 35 درصد به حداقل حقوق کارگران در سال 1403 اضافه و به تصویب شورای عالی کار رسید.

دبیر شورای عالی کار و معاون روابط کار همچنین گفت: جلسه شورای عالی کار با حضور دو سوم اعضا رسمیت پیدا می کند و مصوبات آن با اکثریت که در جلسه هستند وجاهت قانونی پیدا می کنند. دوستان کارگری و کارفرما بر سر درصد گفته شده (35 درصد) خیلی به توافق نرسیدند و ماهم تلاش می کردیم که به یک اجماعی برسند، متاسفانه قبول نکردند و نهایتا صورتجلسه را اگرچه حضور داشتند امضا نکردند.

رعیتی فرد در پاسخ به این سوال که دولت در جلسه مذکور چه عددی را پیشنهاد کرد، تشریح کرد: دولت عمدتا خود عددی را پیشنهاد نمی دهد و چون نماینده کارفرما و کارگری در این زمینه پیشنهاد می دهند و ما به نوعی اعداد را به هم نزدیک و اجماع می رسانیم. دوستان کارفرما 27 درصد و کارگری سبدی پیشنهاد دادند که معیار آن با شاخص هایی که مرکز آمار و وزارت اقتصاد اعلام می کرد تطبیق نداشت. در واقع سبد نسبت به سال های گذشته که تعیین میشد شاخص های آن را تغییر داده بودند و عدد بزرگی می شد و کارفرمایان هم سبد پیشنهاد شده را قبول نداشتند و به همین دلیل نماینده کارگری بر روی سبد تاکید داشتند.

وی همچنین به حضور مسیولان در این جلسه اشاره کرد و گفت: مسیولانی که در جلسه شورای عالی کار حضور داشتند مانند وزیر صمت و رییس سازمان ملی استاندارد توضیحاتی پیرامون وضعیت صنایع کشور و روند رشد تولید مطالبی ارایه کردند.

دبیر شورای عالی کار و معاون روابط کار در ادامه تصریح کرد: گروه کارفرمایی 35 درصد تعیین شده را پذیرفتند اگرچه عدد پیشهادی آنها 27 درصد بود اما در نهایت به 35 درصد راضی شدند.

رعیتی فرد در پایان صحبت های خود تاکید کرد: یک اشکالی که وجود داشت این است که اگر ما قانون (ماده 41) را برای تعیین حداقل دستمزد ملاک قرار دهیم و آنجا مراجع رسمی آماری هم مطرح شده به نظر من همه باید از آن تمکین کنند. همه کسانی که در گفت و گوهای اجتماعی شرکت می کنند به نوع باید به چارچوب توافقاتی که بوده پایبند باشند. چون گروه کارگری ما یک تشکل خاص کارگری است و نماینده کل جامعه کارگری را برعهده ندارند؛ باید در شورای عالی کار با اصلاح قانون نمایندگان همه تشکلها حضور یابند و مطالبه همه جامعه کارگری مطرح شود. چون اگر چانه زنی و اقدامات خود را ادامه می دادند شاید می توانستند به اعداد بهتری هم برای کارگران و حداقل بگیران از شورای عالی کار دست پیدا کنند اما اصرارشان بر روی معیارهای غیر متعارف سبب شد که نتوانند به خوبی نماینده جامعه کارگری را بر عهده داشته باشند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرمول تعیین دستمزد 1403 اعلام شد/ میزان دقیق افزایش حقوق کارگران چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرمول تعیین دستمزد 1403 اعلام شد/ میزان دقیق افزایش حقوق کارگران چقدر است؟"، کلیک کنید.