فیلم های قهرمان محور چقدر در نوروز موفق هستند/فیلمی با سه قهرمان

فیلم های قهرمان محور چقدر در نوروز موفق هستند/فیلمی با سه قهرمان

-به گزارش آزیلاز هر چند از دهه های قبل هم همواره فصل اکران نوروز، جایگاهی ویژه در فرآیند سالانه اکران سینماها داشت اما تاثیری که گیشه اکران نوروز بر خروج سینمای ایران از بحران کرونا طی چند سال اخیر داشته، این بازه طلایی را بیش از گذشته حایز اهمیت کرده است. نمونه متاخر آن هم همین فیلم «فسیل» است که در اکران نوروزی سال گذشته چنان خوش درخشید که چرخه اقتصادی سینمای ایران را در سال 1402 را به طور کامل متحول کرد.

حالا و از سوی سازمان سینمایی هفت فیلم برای اکران نوروز 1403 معرفی شده است که 2 ویژگی مهم دارند. اول اینکه همه این هفت فیلم، برخلاف سال های گذشته از میان فیلم های رونمایی شده در جشنواره های رسمی سینمایی و به طور مشخص جشنواره فجر انتخاب شده اند و دیگر اینکه فیلم های قهرمان محور حضور شاخصی در آن دارند.

سال پیش و در همین ایام بود که ترکیب اکران نوروز 1402 به این صورت اعلام شد؛ چهار فیلم «غریب» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، «فسیل» به کارگردانی کریم امینی، «عروس خیابان فرشته» به کارگردانی مهدی خسروی و «ملاقات با جادوگر» به کارگردانی جمشید ابراهیمیان که البته بعد از واکنش به تعداد بالای فیلم های کمدی، «ملاقات با جادوگر» جای خود را به فیلم «بچه های طوفان» داد. در این ترکیب پرچم سینمای قهرمان محور را تنها فیلم «غریب» بالا نگه داشت که روایتی از شهید محمد بروجردی را به تصویر درآورده بود.

به روایت آزیلاز- یک سال پیش تر و در آستانه نوروز 1401 فیلم های «روز صفر» به کارگردانی سعید ملکان، «موقعیت مهدی» به کارگردانی هادی حجازی فر، «گل به خودی» به کارگردانی احمد تجری، «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «سگ بند» به کارگردانی مهران احمدی، «قدغن» به کارگردانی مجید مافی و «شادروان» به کارگردانی حسین نمازی، هفت فیلمی بودند که ترکیب قطعی اکران نوروز را تشکیل دادند. در این ترکیب 2 فیلم «روز صفر» و «موقعیت مهدی» پرچم دار سینمای قهرمان محور بودند که اتفاقاً فیلم هادی حجازی فر توانست عنوان اولین فیلم میلیاردی نوروز آن سال را هم از آن خود کند.

در نوروز 1400 و در حالی که هنوز کابوس کرونا دست از سر سینمای ایران برنداشته بود، پنج فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی، «تکخال» ساخته مجید مافی، «هفته ای یک بار آدم باش» ساخته شهرام شاه حسینی و «لاله» ساخته اسدالله نیک نژاد راهی پرده سینماها شدند که در این ترکیب تنها فیلم «لاله» بود که از منظر پرداختن به یک چهره ملی در حوزه ورزش، به سینمای قهرمان محور نزدیک شده بود.

حالا اما در چهارمین اکران نوروزی دهه 1400 شاهد این ترکیب برای اکران سینماها هستیم؛ «تمساح خونی»، «بی بدن»، «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «ایلیا در جستجوی قهرمان». هفت فیلمی که در هفته های پیش رو به عنوان فیلم های اکران نوروز روانه پرده سینماها می شوند.

قهرمانانی که ریشه در آسمان دارند

در ترکیب هفت فیلم اکران نوروز 1403 سه فیلم «آسمان غرب»، «پرویزخان» و «آپاراتچی» را می توان فیلم های اقتباس شده از زندگی قهرمانانی واقعی دانست که حالا روایتی سینمایی پیدا کرده اند. در این ترکیب اما فیلم تازه محمد عسگری ویژگی شاخصی دارد و آن هم بازنمایی تصویر سه شهید شاخص دفاع مقدس است.

فیلم «آسمان غرب» که رونمایی آن در جشنواره چهل ودوم فیلم فجر به شکار سه سیمرغ بلورین انجامید، فیلمی مرتبط با روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی است که قهرمان اصلی آن شهید علی اکبر شیرودی با نقش آفرینی میلاد کی مرام است. در خطوط فرعی داستان این فیلم اما شاهد حضور شهید حسین ادبیان با نقش آفرینی امیرحسین آرمان و شهید حسین همدانی با نقش آفرینی آرمین رحیمیان هم هستیم. از این منظر فیلم «آسمان غرب» یکی از ویژه ترین فیلم های قهرمان محور در ترکیب فیلم های اکران نوروزی از ابتدای دهه 1400 تاکنون محسوب می شود.

نکته دیگر، چالش سه بازیگر جوان سینمای ایران در ایفای نقش شهدای شاخص در این فیلم است. میلاد کی مرام که پیش تر علاوه بر فیلم های اجتماعی، در فیلم «ملکه» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر هم خوش درخشیده بود، حالا در مهمترین فیلم کارنامه اش نقش شهید شیرودی را ایفا کرده است. امیرحسین آرمان هم که پیش تر با نقش های کوتاهش در فیلم هایی همچون «یه حبه قند» جایگاه خود را به عنوان بازیگری توانمند تثبیت کرده بود و در ویترین جشنواره همین امسال هم ایفای نقش اصلی فیلم «بهشت تبهکاران» را برعهده داشت، در «آسمان غرب» حضوری کوتاه و تاثیرگذار در نقش شهید حسین ادبیان از خود به یادگار گذاشته است. آرمین رحیمیان هم که بیشتر شهرت خود را بابت ایفای نقش عبدالمالک ریگی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» به دست آورده این بار با گریمی متفاوت، در نقش شهید حسین همدانی در فیلم «آسمان غرب» ایفای نقش کرده است.

به استناد تجربه 2 نوروز گذشته و عملکرد خوب فیلم های قهرمان محوری همچون «موقعیت مهدی» و «غریب » که اتفاقاً هر 2 مانند «آسمان غرب» در ژانر دفاع مقدس به تولید رسیده بودند، باید دید حالا فیلم تازه محمد عسگری چقدر برای موفقیت در اکران نوروز 1403 شانس دارد؟

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فیلم های قهرمان محور چقدر در نوروز موفق هستند/فیلمی با سه قهرمان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فیلم های قهرمان محور چقدر در نوروز موفق هستند/فیلمی با سه قهرمان"، کلیک کنید.