قدرت موشکی ایران؛ از خیبر تا فتاح

قدرت موشکی ایران؛ از خیبر تا فتاح

رسانه های جهانی، به ویژه غربی اذعان می کنند که پایگاه های موشکی ایران بزرگترین و متنوع ترین در منطقه غرب آسیاست.

به گزارش آزیلاز، به نقل ازخبرگزاری میزان، قدرت نظامی ایران، به ویژه در حوزه موشکی طی سال های گذشته همواره در مرکز توجهات بین المللی بوده است.

رسانه های جهانی، به ویژه غربی اذعان می کنند که پایگاه های موشکی ایران بزرگترین و متنوع ترین در منطقه غرب آسیاست.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا پیشتر گفته بود که ایران بیش از 3 هزار موشک بالستیک در اختیار دارد. این آمار شامل نیروی رو به رشد موشک های کروز زمینی ایران نمی شود.

به اذعان رسانه های غربی، ایران در دهه گذشته پیشرفت های قابل توجهی در دقت و قدرت موشک های خود داشته است.

تمرکز بر دقت و قدرت با برد موشکی 2 هزار کیلومتری برای ایران همراه بوده است. 

سرانجام، با وجود اتکای اولیه به موشک های با سوخت مایع، ایران از آن زمان تاکید بیشتری بر توسعه موشک های سوخت جامد داشته است.

حتی زمانی که محدودیت هایی وجود داشت، ایران به توسعه مجموعه وسیعی از موشک های قدرتمند و همچنین وسایل پرتاب فضایی (SLV)، ادامه داد.

ایران از سال 2017 در موارد متعدد از موشک ها در نبرد استفاده کرده است، از جمله عملیات موشکی بالستیک به پایگاه های عراقی محل استقرار نیروهای آمریکایی در سال 2020. 

پولیتیکو در گزارشی نوشت که اروپا نمی تواند پیشرفت های ایران، یعنی زرادخانه موشک های بالستیک این کشور و بزرگترین در خاورمیانه را نادیده بگیرد.

به نوشته این پایگاه، ایران در اواخر اردیبهشت 1402 یک موشک بالستیک جدید را که به طور مشترک با نام های «خرمشهر-4» و «خیبر» شناخته می شود، پرتاب کرد.

به گفته کارشناسان، همچنین کلاهک انفجاری هزار و 500 کیلوگرمی خرمشهر و همچنین این واقعیت که این موشک می تواند در مرحله میانی پرواز خود مانور دهد، چالش هایی را برای سامانه های پدافند موشکی پیشرفته ایجاد می کند؛ سامانه هایی که اغلب از سوی آمریکا ساخته شده و از سوی ناتو پشتیبانی می شود.

ایران در اواخر سال 2022 حتی اعلام کرد که یک موشک مافوق صوت تولید کرده است، سپس اوایل سال 2023 موشک فتاح (یک موشک بالستیک متوسط برد جدید) را رونمایی و آزمایش کرد.

فتاح که قادر است که مسافت هزار و 400 کیلومتری را با سرعت های گزارش شده بین 13 تا 15 ماخ بپیماید، نوع دیگری از خانواده موشک های سوخت جامد فاتح ایران است.

پولیتیکو همچنین نوشت که ایران ثابت کرده است که توانایی و قصد توسعه موشک های دقیق تر، قوی تر و قابل بقا را داشته است.

سی ان ان هم در گزارشی درباره موشک فتاح نوشت: فتاح جدیدترین موشک در پایگاه تسلیحاتی ایران است که به سرعت در حال گسترش است؛ موشکی که ایران می گوید می تواند تا 15 برابر سرعت صوت حرکت کند.

این پرتابه مافوق صوت توانایی نفوذ به تمام سامانه های موشکی پدافند هوایی و منفجر کردن آن ها را دارد.

این موشک می تواند در داخل و بالای جو زمین حرکت کند و بردی معادل هزار و 400 کیلومتر (870 مایل) دارد. 

سی ان ان نوشت: بر این اساس، این موشک می تواند به اسراییل نیز برسد. موشک های مافوق صوت موشک هایی هستند که می توانند با سرعتی بیش از 5 ماخ یا پنج برابر سرعت صوت حرکت کنند. 

اما در همین حال، یوزی روبین، موسس و مدیر سابق سازمان دفاع موشکی رژیم صهیونیستی، گفت: این مفهوم واقع گرایانه و قابل اجرا است. 

الکس واتانکا، مدیر برنامه ایران در موسسه خاورمیانه در واشنگتن، گفت: ایران پیشرفت های بزرگی در این بخش (قدرت موشکی) داشته است و هیچ کس نمی تواند منکر آن شود.

کارشناسان می گویند آنچه موشک جدید ایران را از سایر پرتابه های طراحی شده متمایز می کند، مانورپذیری آن است. این موشک دارای یک نازل متحرک است که به آن اجازه می دهد مسیری نامنظم را طی کند و بنابراین رهگیری آن دشوار است.

سی ان ان همچنین می نویسد که یک کارشناس اذعان کرد که اطمینانی وجود ندارد که سامانه های پدافند موشکی رژیم صهیونیستی بتوانند موشک فتاح ایران را رهگیری کنند.

پایان خبر آزیلاز

پایان خبر آزیلاز/

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قدرت موشکی ایران؛ از خیبر تا فتاح" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قدرت موشکی ایران؛ از خیبر تا فتاح"، کلیک کنید.