محیا دارابیان از انتخابی المپیک خط خورد/ کار الناز رکابی سخت شد

محیا دارابیان از انتخابی المپیک خط خورد/ کار الناز رکابی سخت شد

مربی تیم ملی سنگنوردی اعلام کرد محیا دارابیان به مسابقات گزینشی المپیک اعزام نمی‌شود. او همچنین اعلام کرد رضا علیپور وضعیت خوبی برای المپیکی شدن دارد اما کار الناز رکابی سخت است.

به گزارش آزیلاز، المپیک ۲۰۲۴ پاریس از پنجم مرداد ماه آغاز می‌شود و برخی رشته‌ها به دنبال کسب سهمیه هستند و در مسابقات انتخابی شرکت می‌کنند.

در رشته سنگ‌نوردی نیز رضا علیپور و الناز رکابی برای کسب سهمیه المپیک تلاش می‌کنند. البته محیا دارابیان نیز یکی دیگر از ورزشکارانی بود که شانس خود را برای المپیکی شدن امتحان می‌کرد اما آنگونه که آرتیمس فرشادیگانه مربی تیم ملی سنگ‌نوردی می‌گوید به دلیل داشتن شانس کم، توسط فدراسیون سنگ‌نوردی کنار گذاشته شده است.

به این ترتیب تنها علیپور و رکابی به مسابقات مجارستان (۳۰ تیر تا ۲ مرداد) که آخرین پنجره برای کسب سهمیه المپیک پاریس است اعزام خواهند شد اما وضعیت این دو ورزشکار برای کسب سهمیه چگونه است و باید در بوداپست چه رتبه‌ای کسب کنند تا سهمیه را به دست بیاورند؟

آرتیمس فرشادیگانه مربی تیم ملی سنگنوردی در مورد وضعیت کسب سهمیه المپیک این دو ورزشکار به آزیلاز گفت: یک مسابقه شانگهای بود که به آن OQS (کسب سهمیه المپیک) می‌گویند و یک مسابقه دیگر OQS در بوداپست مجارستان برگزار خواهد شد. ورزشکاران از هر مسابقه امتیازی می‌گیرند. نفر اول ۵۰ امتیاز کسب می‌کند و همینطور پایین می‌آید. مجموع امتیاز این دو مسابقه را جمع می‌کنند که در رشته بولدرینگ و لید ۱۰ نفر و در رشته سرعت هفت نفری که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، انتخاب می‌شوند.

او در پاسخ به این سوال که ورزشکاران ما چه امتیازاتی لازم دارند تا سهمیه را بگیرند، گفت: رضا علیپور در مسابقه قبلی جزو ۶ نفر اول بود و تقریبا ۳۰ امتیاز گرفت. اگر در مجارستان هم جزو ۶ نفر اول باشد، ۱۰۰ درصد برای المپیک انتخاب می‌شود. شرایط خانم رکابی سخت‌تر است چون از هر کشوری تنها دو نفر در یک ماده می‌توانند در المپیک حضور داشته باشند. بستگی دارد که نفرات قبل از خانم رکابی سهمیه را کسب کرده‌اند یا نه. الان ژاپن دو ورزشکار در لید-بولدر گذاشته که یک نفر از آنها سهمیه را کسب کرده است و یک نفر دیگر می‌ماند.

فرشادیگانه با بیان اینکه خانم رکابی با توجه به آسیبی که داشت در مسابقه شانگهای امتیاز خوبی نتوانست کسب کند و کار در مسابقه بوداپست سخت‌تر خواهد بود، تاکید کرد: کسب سهمیه‌اش از طرفی بستگی به این دارد که نفرات بالاترش چه کسانی هستند. مثلا ژاپن دو نفر بالاتر از خانم رکابی دارد اگر یکی دهم بشود و یکی پانزدهم اگر یکی حذف شود خانم رکابی یک پله بالا می‌آید چون از قبل یک سهمیه داشته و هر کشور فقط دو سهمیه می‌تواند داشته باشد. یعنی خیلی مهم است کشورهایی که یک سهمیه گرفته‌اند و در این مسابقه به دنبال سهمیه دوم هستند، رتبه ورزشکار دوم‌شان کجا قرار می‌گیرد و امتیاز بچه‌های ما چگونه می‌شود.

مربی تیم ملی در مورد خط خوردن محیا دارابیان از حضور در رقابت‌های مجارستان گفت: این تصمیم کادر فنی فدراسیون است. با توجه به رکوردهایی که در چهار مسابقه قبلی کسب کرده، ‌ نمی‌توانست کسب سهمیه کند. روی کاغذ یک اتفاق می‌افتد اما در واقعیت اتفاق دیگری می‌افتد. چیزی به اسم نتوانستن وجود ندارد امکانش وجود داشت که خانم دارابیان بتواند اما شانسش بسیار کم بود.

فرشادیگانه در مورد گرفتن سهمیه یونیورسالیتی گفت: به این هم امید داریم که اگر کسب سهمیه نکردیم با رایزنی فدراسیون و کمیته ملی المپیک با فدراسیون جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک بتوانیم سهمیه یونیورسالیتی را کسب کنیم.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محیا دارابیان از انتخابی المپیک خط خورد/ کار الناز رکابی سخت شد" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محیا دارابیان از انتخابی المپیک خط خورد/ کار الناز رکابی سخت شد"، کلیک کنید.