مورگان اسپرلاک مستندساز جنجالی درگذشت

مورگان اسپرلاک مستندساز جنجالی درگذشت

به گزارش خبرگزاری آزیلاز،مورگان اسپرلاک، مستندسازی که با ثبت علایم روحی و جسمی خود پس از خوردن مک دونالد به مدت یک ماه در فیلم سینمایی «سایز فوق العاده من» یا «سوپرسایز من» نامزد اسکار 2004 شده بود، به دلیل بیماری سرطان در نیویورک درگذشت. او 53 ساله بود.

آزیلاز نوشت:اسپرلاک با «سایز فوق العاده من» به شهرت رسید. در این فیلم او آزمایشی را تصویر کرد که شامل خوردن فقط مواد غذایی مک دونالد به مدت 30 روز بود. فیلمساز همچنین کمتر ورزش می کرد تا با فعالیت بدنی متوسط آمریکایی ها مطابقت داشته باشد. در پایان آزمایش وی گفت 25 پوند اضافه کرده و از افسردگی و اختلال عملکرد کبد رنج می برد.

«سایز فوق العاده من» با اکران در سال 2004، با فروش 22 میلیون دلاری گفت وگو درباره این که چگونه صنعت فست فود تغذیه ضعیف و نامناسبی را بین مردم رایج می کند باب کرد و توجه زیادی برانگیخت و به دنبال آن مک دونالد محصولات «سوپر سایز» خود را متوقف کرد. اگرچه این مستند هنوز به عنوان یک فیلم کمک آموزشی در برخی از کلاس های بهداشت مدرسه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما بحث هایی درباره درست بودن چنین ادعایی مطرح شد و اسپرلاک بعدها فاش کرد که مشکل سوء مصرف الکل دارد که موجب شد تا برخی به این نتیجه برسند که اختلال عملکرد کبد ناشی از مصرف الکل بوده نه فست فود.

اسپرلاک که در ویرجینیا به دنیا آمده بود، در رشته فیلم از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد و در طول 13 سال به تولید و کارگردانی نزدیک به 70 فیلم مستند و مجموعه تلویزیونی، توسط کمپانی سازنده اش «شاعران جنگجو» موفقیت زیادی کسب کرد. وی در فیلم هایش به موضوع های بحث برانگیز می پرداخت و جنگ آمریکا در افغانستان با فیلم «در کجای جهان اسامه بن لادن است»، حداقل دستمزد و نیروی کار مهاجر با فیلم «30 روز»، حساسیت مصرف کننده به بازاریابی با فیلم «بزرگترین فیلم فروخته شده تا کنون»، اصلاح بدن با «7 گناه مرگبار»، مراقبت از سالمندان و قمار با فیلم «مرد درونی مورگان اسپرلاک» و فشار بر مزارع خانوادگی با «مرغ مقدس!» از جمله آن ها است.

در دسامبر 2017 که جنبش «می تو» در حال گسترش بود، اسپرلاک فاش کرد که او هم بخشی از این مشکل است و به خیانت های سریالی اعتراف کرد و گفت ادعای آزار دستیار سابقش را حل و فصل کرده و در دانشگاه به تجاوز جنسی متهم شده بود. این پست عملاً به حرفه مستندسازی اسپرلاک پایان داد و وی اندکی بعد از کمپانی تولید فیلم خود کنار رفت.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مورگان اسپرلاک مستندساز جنجالی درگذشت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مورگان اسپرلاک مستندساز جنجالی درگذشت"، کلیک کنید.