موسیقی راهی برای درمان زوال عقل

در یک پژوهش مطرح شد؛

موسیقی راهی برای درمان زوال عقل

گوش دادن به موسیقی نوستالژیک نه تنها شبکه های مغز را تحریک می کند، بلکه شامل پاداش، روایت و سیستم های خودپردازی مغز نیز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز، مطالعات و تحقیقات پژوهشی نشان می دهند که مداخلات موسیقی درمانی ممکن است باعث بهبود تعاملات اجتماعی بین افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها شود. یافته های یک پژوهش متاخر نشان می دهد که موسیقی درمانی ممکن است حتی ناراحتی مراقب را نیز کاهش دهد.

زوال عقل دسته وسیعی از اختلالات است که بر توانایی فرد در به خاطر سپردن، استدلال و برقراری ارتباط با دیگران تاثیر می گذارد. منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، زوال عقل را به عنوان یک اصطلاح جامع برای چندین اختلال که بر حافظه، تفکر و تصمیم گیری تاثیر می گذارد، توصیف می کند؛ و دمانس، اغلب پیشرونده است و برای افراد مبتلا به زوال عقل برقراری ارتباط و تعامل با اطرافیانشان دشوارتر می شود؛ و برخی از زمینه های دشوار برای افراد مبتلا به زوال عقل شامل تعامل اجتماعی و ارتباطات است.

این می تواند سطح مشخصی از فشار را بر روابط آنها با مراقبان خود وارد کند. اما مطالعه اخیر منتشر شده در بیماری آلزایمر و اختلالات مرتبط نشان داد که استفاده از یک فرم خاص از موسیقی درمانی به بهبود تعامل اجتماعی در میان افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها کمک می کند. مداخله همچنین پریشانی مراقب را کاهش داد.

مطالعات نشان می دهند موسیقی می تواند خاطرات زنده و ملموس ما را برانگیزد؛ بنابراین می تواند نوعی ابزار درمانی برای بیماری های نورودژنراتیو یا زوال عصبی (Neurodegeneration) به شمار برود. این مکانیسم ممکن است منجر به درمان های جدیدی برای شرایط مرتبط با حافظه شود.

پژوهش ها نشان می دهد که موسیقی درمانی می تواند به افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها کمک کند. این مطالعه افراد مبتلا به زوال عقل را از دو مرکز مراقبت حافظه انتخاب کرد. مداخلات همچنین شامل مشارکت فعال مراقبین بود. محققان از یک مداخله 12 هفته ای به نام پل های موسیقی به حافظه، استفاده کردند. این مداخله شامل ارزیابی ترجیحات موسیقی در میان افراد مبتلا به زوال عقل و داده های ارزیابی پایه مانند رفتارهای اجتماعی و شدت زوال عقل بود. هوروویتز، توضیح داد که، در نظر گرفتن ترجیحات شخصی جزء مهم موسیقی درمانی است، تاثیرگذارترین موسیقی، موسیقی مورد علاقه مشتری است. همچنین ذهنیت زیادی در مورد نحوه تجربه ما از موسیقی وجود دارد. بنابراین، موسیقی ای که برای یک فرد آرامش بخش است، ممکن است در واقع برای شخص دیگری فعال شود، خاطرات آنها به موسیقی ای که تجربه کرده اند متصل است(Medicalnewstoday.com).

حالا علاوه بر این تحقیقات، نتایج یک پژوهش تازه نشان می دهد که موسیقی نوستالژیک به واسطه حاضر کردن خاطرات و روایت های شخصی زندگی انسان می تواند از زوال عقل جلوگیری کند، در ادامه گزارشی که همشهری آنلاین از نتایج این پژوهش منتشر کرده است را مرور می کنیم.

* موسیقی نوستالژیک

وقتی یکی از آهنگ های موردعلاقه خود را گوش می دهید؛ آهنگی که تمام عمر به آن گوش کرده اید؛ چه افکاری از ذهن شما می گذرد؛ خاطرات خانه دوران کودکی و جوانی، اولین باری که عشق و دوست داشتن را تجربه کرده اید یا …؟

موسیقی نوستالژیک یعنی موسیقی که ما را به نقطه ای از زندگی مان گره می زند و همچنین می تواند احساسات عمیقی را در ما برانگیزد. البته ریشه چگونگی این پدیده مانند یک راز هنوز کشف نشده است. اما مطالعات نشان داده است موسیقی می تواند واکنش های احساسی قوی در ما ایجاد کند؛ هم برای آرام کردن ذهن و هم تقویت آن.
 
* تحریک حافظه سنتی مغز

به گزارش سایت علمی نورو ساینس؛ تیمی از دانشمندان USC به درک آنچه در مغز شما با شنیدن یک آهنگ مورد علاقه می افتد نزدیک تر شده اند و ممکن است نتایج آن تاثیرات مثبتی بر کسانی که با زوال عقل و بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می کنند داشته باشد.

عسل حبیبی، محقق USC، مدیر مرکز موسیقی مغز USC Dornsife می گوید: گوش دادن به موسیقی نوستالژیک نه تنها شبکه های مغز را تحریک می کند، بلکه شامل پاداش، روایت و سیستم های خودپردازی مغز نیز خواهد شد.

* موسیقی، حرکت و یادگیری

درک اینکه موسیقی چگونه بر شناخت و مغز تاثیر می گذارد شگفت انگیز است. حبیبی از ابزار های مختلفی از جمله تصویربرداری عصبی و تست روان سنجی استفاده کرده تا تاثیر عوامل محیطی مانند موسیقی بر مغز را اندازه گیری کند.

او به عنوان موسس این مرکز به دنبال گردآوری کارشناسانی از دانشکده پزشکی Keck از USC، دانشکده موسیقی USC Thornton و دانشکده مهندسی USC Viterbi برای مطالعه موسیقی و تاثیر آن بر احساسات بود.

این پروژه به بررسی چگونگی یادگیری نحوه نواختن یک آلت موسیقی به تقویت مهارت های شناختی و زبانی بهتر در مغز کودکان در حال رشد کمک کرده و به نوعی به بینش جدیدی در مورد ارتباط بین موسیقی و تنظیم احساسی منجر شده است.

* راز چگونگی برانگیختن احساسات

پی بردن به چگونگی برانگیختن احساسات توسط موسیقی تاثیر زیادی بر که چرا موسیقی به شدت با ما طنین انداز می شود.

حبیبی می گوید: امید ما این است که با درک اینکه موسیقی چگونه نوستالژی و حافظه زندگی نامه ای را در بزرگسالان سالم و جوان تر و مسن تر ایجاد می کند، بتوانیم این یافته ها را برای افراد مسن مبتلا به بیماری های تخریب کننده عصبی مانند بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل های مرتبط نیز به کار ببریم.
 
* رونمایی از خاطرات گمشده

حبیبی و سارا هنسی برای بررسی این موضوع که چگونه موسیقی نوستالژیک می تواند به افراد در یادآوری خاطرات کمک کند، از متخصصان یادگیری ماشین، ام آرآی و روان شناسی استفاده کردند تا مشخص کنند وقتی موسیقی حافظه از دست رفته را آشکار می کند، چه اتفاقی در مغز می افتد.

حبیبی می گوید برای ارزیابی اینکه یک شرکت کننده چقدر می تواند یک خاطره را به خاطر بیاورد، محققان ارزشی را به «روشنی» آن اختصاص دادند. او آن را به عنوان فرمولی توصیف می کند که روان شناسان برای اندازه گیری «جزییات درک و احساس شما از تجربه در توصیف شما» استفاده می کنند.

در این مطالعه مشخص و واضح بودن میزان جزییاتی که در توصیف افراد از یک خاطره وارد می شود، اندازه گیری می شود.

* ارتباط موسیقی با سیستم های روایی و پاداش مغز

نتایج این مطالعه به مشخص شدن اینکه آیا موسیقی نوستالژیک خاطره ای زنده تر را تداعی می کند یا خیر، کمک می کند. حبیبی می گوید درک اینکه چرا موسیقی باعث واکنش در سیستم های روایی و پاداش مغز می شود، می تواند به عنوان راهی برای مداخلات درمانی برای افراد مبتلا به زوال عقل استفاده شود؛ بنابراین به نظر می رسد این الگوی خاص رمزگذاری و بازیابی موسیقی نوستالژیک منحصربه فرد است و توانایی موسیقی برای بازیابی خاطرات زندگی نامه ای شخصی شده و نسبت به داستان و روایت شماست.

اگر موسیقی نوستالژیک بتواند به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک کند تا به برخی از خاطرات دسترسی پیدا کنند که معمولاً برای آنها قابل دسترسی نیست، می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد، حتی اگر موقتی باشد.
 
* بازگشت به خود

نتایج این مطالات در سایت نورو ساینس نشان داد که موسیقی نوستالژیک به ما امکان می دهد به حس خودمان متصل شویم. با توجه به اینکه این احساس از خود اغلب با بیماری های عصبی کاهش می یابد، امید این است که این نوع مداخله موسیقی مناسب بتواند به بیماران کمک کند – حتی اگر فقط در طول مدت آهنگ – با درگیر شدن در یک «بازگشت به خود» موقتی تجربه کنند. در این حوزه های خودارجاعی و زندگی نامه ای در مغز که توسط موسیقی فعال می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موسیقی راهی برای درمان زوال عقل" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موسیقی راهی برای درمان زوال عقل"، کلیک کنید.