نجیب مایل هروی در بستر بیماری

نجیب مایل هروی در بستر بیماری

نجیب مایل هروی، پژوهشگر ادب و عرفان و مصحح، در بیمارستان بستری است.

به گزارش آزیلاز، محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی ساکن ایران با اعلام این خبر، درباره این چهره فرهنگی هموطن خود که او هم در ایران سکونت دارد نوشته است: «نجیب مایل هروی پژوهشگر بزرگ ادب و عرفان و استاد مسلم حوزهٔ تصحیح متون، به دلیل بعضی مشکلات جسمی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بستری شده است.

استاد مایل هروی با بیش از نیم قرن کار مدام در عرصهٔ ادبیات، متون عرفانی و تصحیح متون، یکی از مفاخر علمی کل قلمرو زبان فارسی است. آثار او در این عرصه ها، جزء آثار و منابع دست اول پژوهش به حساب می آید، به خصوص در حوزهٔ نقد و تاریخ نسخه پردازی و تصحیح متون که بعید به نظر می آید هیچ شخصی در کل این چند کشور فارسی زبان، بدین مایه آثار ارزشمند تالیف کرده باشد. از این جمله است «نقد و تصحیح متون» و «تاریخ نسخه پردازی و تصحیح انتقادی نسخه های خطی». افزون بر این ها آثار گرانقدر دیگری همچون «شیخ عبدالرحمان جامی»، «خاصیت آینگی» (دربارهٔ عین القضات همدانی)، «اندر غزل خویش نهان خواهم گشتن» (دربارهٔ سماع نامه های فارسی) و بسیار کتاب های مهم دیگر از ایشان منتشر شده است.

 استاد مایل هروی در سال های اخیر بسیار ناملایمات و نیز مشکلات جسمی را از سر گذرانده است و اکنون در شهر گلبهار، در جوار فرزند گرامی اش شهاب الدین مایل هروی زندگی می کند.

 یکی از دغدغه های استاد مایل، تجدید چاپ کتاب هایش بود، به ویژه که بسیاری از آن ها از تجدید چاپ باز مانده بود، در حالی که متقاضیانی داشت. چنین بود که «بنیاد فرهنگی مایل هروی» با مدیریت  شهاب الدین مایل تشکیل شده و بازنشر کتاب های استاد را بر سر دست گرفته است.

 در چند ماه گذشته شش عنوان از کتاب های استاد با حمایت مالی شهاب الدین مایل و از سوی بنیاد فرهنگی مایل هروی تجدید چاپ شده است. تعدادی دیگر نیز در دست کار است. تایپ و ویرایش این کتاب ها با تهماسبی خراسانی بوده است و صفحه آرایی با من و طرح جلد با وحید عباسی و منصوره خلیلی.

 همچنین سایت اینترنتی بنیاد نیز تاسیس شده و خرید اینترنتی این کتاب ها از طریق سایت نیز امکان پذیر است. مدیریت سایت را شهاب الدین مایل به عهده دارد و طراح سایت، منصوره خلیلی است.
https://mayelheravi.com

 برای استاد مایل گرانقدر آرزوی بهبودی و سلامتی کامل دارم و از شهاب مایل گرامی سپاسگزارم که اکنون همه بار امور بنیاد و نیز همراهی در معالجه و مراقبت از استاد و برادر گرامی خویش را به دوش دارد. امیدوارم که مدیران و مسیولان فرهنگی هر دو کشور نیز با احساس مسیولیت، در این زمینه از همراهی کوتاهی نکنند.»

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نجیب مایل هروی در بستر بیماری" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نجیب مایل هروی در بستر بیماری"، کلیک کنید.