نظام سرمایه داری و لیبرالیسم به شدت دنبال جنسیت زدایی است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

نظام سرمایه داری و لیبرالیسم به شدت دنبال جنسیت زدایی است - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آزیلاز، زینب تاجیک پژوهشگر و فعال حوزه زنان، صبح امروز در نشست خبری دومین روز از رویداد «الگوی سوم زن» که در خانه اندیشه ورزان برگزار شد، در خصوص نسب الگوی زن انقلاب اسلامی و علم کلام و جایگاه جنسیت در انسانیت، گفت: یکی از مهمترین مباحث در الگوی سوم زن در مباحث کلامی بحث جنسیت و حقیقت انسان است، به طور کلی الگوی زن سوم در انقلاب اسلامی بحثی کاملاً کلامی است.

وی افزود: انقلاب اسلامی وقتی طرح کلی و جامع درباره تحول برای زنان را مطرح می کند طبق فرمایش امامین انقلاب این حرکت عظیم جز با به کارگیری قابلیت های زنان ممکن نیست.

تاجیک با بیان اینکه مباحث امامین درباره زنان برگرفته شده از کلام امامیه است که بر الگوی سوم اثر دارد، عنوان کرد: تفاوت های جنسیتی زن و مرد در عرصه های مختلف بر روی خوانش ما اثر می گذارد، در خصوص مسایل جنسیتی باید آنچه بیان می شود در کلام کاربردی برای عموم مردم باشد.

وی درباره ارتباط کلام و الگوی سوم و نوع نگاه آن به جنسیت، اظهار کرد: امروز نظام سرمایه داری و لیبرالیسم به شدت دنبال جنسیت زدایی است، هدف پروژه جنسیت زدایی امروز در پوشش زنان هم نمایان است. اگر جنسیت در ذات ما نباشد و سیال باشد الگوی سومی برای زنان وجود نخواهد داشت، ایده سیالیت جنسیت و جنگی که بر علیه جنسیت در دنیا و کشور ما رخ می دهد ما را دچار بحران بسیار جدی خواهد کرد.

تاجیک با بیان اینکه بررسی برخی روایات و احادیث ما را به جنسیت مندی نفس می رساند، اظهار کرد: نفس انسان خصوصیات جنسیتی را با خود به عوالم دیگر می برد، اگرچه این مباحث به صراحت در روایات و احادیث مطرح نشده است. آنچه از روایات و احادیث قابل برداشت است این بوده که نفس انسان از نظر جنسیتی جهت مند است که تدبیر آنها هم می تواند بر اساس جنسیت متفاوت باشد، حقیقت انسان که همان نفس انسان است از نظر جنسیتی جهت مند است، جنسیت یکی از مباحثی است که درباره مباحث انسان شناسی اهمیت زیادی دارد چراکه بر روی علوم دیگر اثرات زیادی دارد.

این پژوهشگر حوزه زنان ادامه داد: اگر بپذیریم که حقیقت انسان جنسیتی نیست تفاوت ها در نظر گرفته نمی شود و همین امر به سیالیت جنسیت کمک می کند و نظام آموزشی و تربیتی در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی دچار مشکل می شود، اگر این نظریه را پذیرفتیم که حقیقت انسان جنسیت مند است و روایات و احادیث آن را پذیرفتیم، باب این باز می شود که جنسیت در برخی موارد بر معرفت انسان اثر می گذارد. وقتی مساله جنسیت مطرح می شود در مواردی برای فهم کامل تر و عمیق تر باید از نگاه مردانه و زنانه هر دو استفاده شود.

وی بیان کرد: زن الگوی سوم انقلاب اسلامی زنی است که جنسیت او حذف یا عامل تحقیر او نمی شود، بلکه در مدار فطرت و خلقت او در جایگاه اصلی خود قرار می گیرد که اثرات اجتماعی خود را دارد که در کنار مرد به قرب الهی دست می یابد. ما باید زن الگوی سوم را امتداد دهیم که به ظهور حضرت حجت منتهی شود، امتداد اجتماعی و فرهنگی و حکمرانی آنها باید بررسی شود، بنابراین اختلافات جنسیتی آنها را عمیق بررسی کنیم. مسایل جنسیتی مباحث میان رشته ای است که دانشمندان در علوم مختلف امتداد این مساله را مطرح کنند. اگر ما از جنسیت مندی زنان صحبت می کنم اگرچه زن و مرد در مواردی اشتراکاتی دارند اما تفاوت های عمیقی هم با هم دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نظام سرمایه داری و لیبرالیسم به شدت دنبال جنسیت زدایی است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نظام سرمایه داری و لیبرالیسم به شدت دنبال جنسیت زدایی است – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.