هشدار درباره موج جدید گرانی ها

هشدار درباره موج جدید گرانی ها

از ابتدای سال تاکنون قیمت برخی از کالا های اساسی بیش از 50 درصد افزایش داشته

آفتاب نیوز :

حسین صمصامی با بیان اینکه ضرورت دارد، موضوع معیشت مردم به خوبی رصد شود، اظهار کرد: مسیله تورم و گرانی ها مسیله مهمی است که سفره و معیشت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده و بدیهی است باید وضعیت معیشت مردم دایما مورد رسیدگی دقیق قرار بگیرد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون بطور مثال قیمت برخی از کالا های اساسی مانند قند و شکر و حبوبات حدودا بیش از 50 درصد افزایش داشته است به طوریکه شنیده ها حاکی از این است که توزیع قند و شکر اکنون برای مردم با مشکلاتی روبرو شده است که گرانی اقلام مذکور در معیشت مردم تاثیر گذاشته و سیوال این است که چرا این افزایش قیمت ها رخ داده و این افزایش قیمت ها چه تاثیری روی سایر اقلام دارد؟ دولت در 12 اردیبهشت ماه 1403 به استناد به بند الف تبصره 14 قانون بودجه 1403 که در آن ارز ترجیحی در نظر گرفته شده برای کالای اساسی 13.6 میلیارد یورو تعیین شده (نسبت به سال گذشته 2 میلیارد دلار کاهش داشته است) مصوبه ای دارد که در آن برخی کالای اساسی مشمول ارز 28 هزار 500 تومانی حذف شده است. اگر این مصوبه با مصوبه 20 اردیبهشت 1402 دولت مقایسه کنیم (کالا های مشمول ارز 28500 تومانی تعیین شده) اقلامی مانند شکر، کره، حبوبات، چای، کاغذ، لاستیک و سایر اقلام از تخصیص ارز 28 هزار و 500 تومانی حذف شده به عبارتی کالا های نام برده دیگر مشمول این ارز نمی شوند.

وی ادامه داد: آثار حذف این اقلام از فهرست ارز 28 هزار و 500 تومانی این است که اولاً قیمت این کالا ها در بازار افزایش پیدا کرده و خواهد کرد، ثانیاً این مسیله می تواند قیمت سایر کالا ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد، برای مثال وقتی تولیدکننده برنج، گندم، گوشت، روغن خام یا برخی اقلام دیگر، حبوبات و شکر را با افزایش قیمت 50 درصدی خریداری می کند، به دولت فشار می آورد تا ارز کالا های او نیز آزادسازی شود، چرا کشاورز تولیدکننده نباید محصول خود را بدون افزایش قیمت به فروش برساند؟

صمصامی در گفت و گویی که با خانه ی ملت داشته، اضافه کرد: همین مصوبه موجب ایجاد موج افزایش قیمت ها در جامعه شده و در آینده نزدیک نیز تشدید خواهد شد، آنچه در این مقطع زمانی اهمیت دارد، این است که دولت باید به سرعت این مصوبه را اصلاح کند و کالا های خارج شده از لیست اقلام ارز 28 هزار و 500 تومانی مانند شکر را برگرداند تا این موج گرانی ایجاد شده در زندگی مردم به سرعت متوقف شود.

نماینده تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گرچه بر اساس قانون بودجه امسال، رقم 2 میلیارد دلار ارز ترجیحی کمتری نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شده است، ولی دولت نمی بایست از همین ابتدای سال لیست تخصیص ارز 28 هزار و 500 تومانی برای کالا ها را محدود می کرد چراکه راه های دیگری برای جبران این 2 میلیارد دلار تا انتهای سال وجود دارد. در حال حاضر سه نرخ 28 هزار و 500 تومانی، نرخ نیمایی حدود 40 هزار تومان و نرخ اشخاص که 5 درصد کمتر از نرخ ارز بازار است، درباره صادرات اعمال می شود که با همین نرخ ها نیز در مورد واردات هم اعمال می شود. آنچه که دولت در نظر دارد این است که از کالا های مشمول 28500 (کالا های اساسی) حذف کند و شمول کالا های نیمایی و ارز اشخاص را افزایش دهد. این سیاست به مفهوم این است که افزایش نرخ ارز از جیب قشر متوسط و ضعیف جامعه به نفع قشر اقل صادرکننده، قاچاقچی، فرار سرمایه و سفته باز تامین شده و خواهد شد.

صمصامی ادامه داد: دولت باید این سیاست غلط را متوقف کند و بجای اینکه به نفع صادرکننده خاص، قاچاقچی، فرار سرمایه و سفته باز عمل کند نرخ ارز را مدیریت و کنترل کند و دایره شمول ارز 28500 تومانی را برای اقلام و کالا های اساسی، مواد اولیه تولید و کالا های سرمایه ای افزایش دهد. این سیاست به نفع معیشت مردم بوده و جریان فوق الذکر را معکوس خواهد کرد.  در این زمینه پیشنهادات روشنی هم وجود دارد که در قالب نامه ای قبلا به رییس جمهور شهید ارایه شده بود و البته این موضوع پیگیری می شود و بنده به عنوان نماینده مردم آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و ارایه کمک اعلام می دارم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار درباره موج جدید گرانی ها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار درباره موج جدید گرانی ها"، کلیک کنید.