هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره

هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتای فراجا با اشاره به نزدیکی به عید سعید فطر گفت: به هموطنان توصیه می کنم برای پرداخت فطریه و کفاره تنها به ارگان های رسمی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) یا خیریه های معتبر مراجعه کنند.

سرهنگ رامین پاشایی در گفت وگو با آزیلاز، با اشاره به نزدیکی به عید سعید فطر گفت: یکی از ترفندهای مجرمان سایبری، سوءاستفاده از مراسم ها و مناسبت های مذهبی است که عید فطر نیز یکی از همین مناسبت ها است. در این ایام مجرمان با استفاده از سوژه هایی مانند فطریه و کفاره، در پیام رسان های عمدتا غیربومی، با ارسال پیام هایی به افراد، خودشان را خیر یا نماینده ارگان های مختلف معرفی می کنند و قصد کلاهبرداری از افراد را دارند. 

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: همچنین دیده شده است که در برخی مواقع از اسامی و تصاویر هنرمندان، ورزشکاران، پیشکسوتان و سلبریتی ها نیز در محتواهای مجرمانه خود استفاده می کنند. به عنوان مثال مدتی پیش، فردی از اسم “تهمینه میلانی” بازیگر کشورمان در جهت مقاصد سوء خود، استفاده کرده بود که دستگیر شد.

پاشایی گفت: به همه هموطنان توصیه می کنم که اگر قصد انجام کار خیری دارند یا می خواهند کفاره و فطریه خود را پرداخت کنند حتما به ارگان های مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) یا خیریه های معتبر دارای مجوز مراجعه کنند.

وی درباره شرکت ها و خیریه ها نیز گفت: هموطنان دقت کنند اسامی شرکت ها و خیریه ها معتبر را دریافت کرده و به بررسی آنها بپردازند. مثلا در اطلاعات اینگونه مراکز، هیچ شماره موبایلی وجود ندارد و همه شماره ها، تلفن ثابت با نشانی مشخص هستند. همچنین نباید به تبلیغات تلگرامی و فضای مجازی بسنده کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا با اشاره به اهمیت بررسی شماره حساب خیریه ها، ادامه داد:  شماره کارت ها و حساب های اعلام شده نیز باید غیرشخصی باشد؛ زیرا این شماره حساب های دولتی کاملا شفاف و قابل اعتماد هستند.  کلاهبرداران سایبری، با شماره تلفن های شخصی، شماره کارت ها و شماره حساب های شخصی خود را اعلام می کنند و از این طریق برای مردم قابل شناسایی نیز هستند.

وی با اشاره به یکی از پرونده های سال گذشته پلیس فتا افزود: چندی پیش یک مورد کلاهبرداری در یکی از استان های جنوب شرقی کشور کشف شد. در این پرونده، یک نفر با مشخصات و عکس کودکی که نیازمند یک تجهیزات خاص پزشکی به مبلغ 300 میلیون تومان بود، یک کارزاری با کمک شهرت هنرمندان به راه انداخت و شماره حساب شخصی خود را برای جمع آوری پول نقد در این کارزار به اشتراک گذاشت.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: مدتی بعد این فرد اعلام کرد مبلغ مورد نظر برای این کودک جمع شده و توانسته بود آن تجهیزات خاص را برای بیمار تهیه کند. اما نکته ماجرا اینجا بود که این فرد توانسته بود یک میلیارد و چهارصد هزار تومان پول جمع کند و تنها 300 میلیون تومان را به خانواده کودک بیمار داده بود. بنابراین این کلاهبردار توانسته بود با استفاده از این ترفند، مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون تومان به جیب بزند که توسط پلیس فتا دستگیر شد.

وی افزود:دقت کنید تنها به شماره حساب های دولتی که از مراجع رسمی نظیر خبرگزاری های معتبر اعلام می شود، اعتماد کنید.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا به شهروندان توصیه کرد به هیچ پیامکی درباره پرداخت فطریه که از شماره شخصی افراد ارسال می شود، اعتماد نکرده و روی هیچ لینکی کلیک نکنند تا فریب کلاهبرداران را نخورند. چرا که گاهی این لینک ها حاوی بدافزار بوده یا ممکن است کاربران را به صفحات جعلی پرداخت هدایت کرده و حسابشان را خالی کند.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش پرداخت فطریه و کفاره"، کلیک کنید.