هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه

هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی روز های دور از سکو و سهمیه

هندبال در سالی که گذشت رویداد های مختلفی را تجربه کرد، اما در همه آنها ناکام بود و دست خالی بازگشت.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز، سالی که گذشت ورزش ایران چند رویداد مهم و کلیدی را پشت سر گذاشت سال 1402 یک سال شلوغ و پر رویداد برای ورزش ایران بود و اتفاقات گوناگونی در بنده ورزش رخ داد. ورزش ایران در این سال شلوغ نتایج پرفراز و نشیبی گرفت. هندبال ایران روز های شلوغ و پرترافیکی را تجربه کرد و در رویداد های گوناگونی را پشت سر گذاشت، اما در تمامی آنها دست خالی به خانه بازگشت و نتوانست موفقیت های گذشته را تکرار کند تا روند نزولی این رشته حداقل در حوزه تیم ملی ادامه داشته باشد. ناکامی هایی که حتی سبب قطع همکاری با سرمربی خارجی تیم ملی نیز شد، اما در نهایت باز هم اتفاقی رخ نداد.

هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه

بازی های آسیایی؛ هت تریک تلخ بی مدالی!

تیم ملی هندبال ایران سال پرترافیک خود را با حضور در بازی های آسیایی استارت زد. تیم ملی هندبال که طی چند سال اخیر از موفق ترین تیم های گروهی توپی کشورمان بوده، در مرحله نخست گروهی بازی های آسیایی هم توانست از گروه خودش صعود کند و در گروه مرگ دور دوم قرار بگیرد؛ گروهی که عاقبت خوشی برای تیم ملی ایران نداشت و با بدشانسی و کم دقتی، ایران از صعود به مرحله بالاتر بازماند.

در نوزدهمین دوره بازی های آسیایی در مرحله نخست برابر مغولستان با نتیجه 50 بر 16 به برتری رسید، اما در ادامه برابر عربستان با تساوی 23 بر 23 متوقف شد. هندبالیست های کشورمان در ادامه برابر ژاپن با نتیجه 33 بر 21 شکست خوردند و به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعد شدند.

شاگردان وسلین در دور دوم در هر سه دیدار خود تن به شکست دادند. ایران در ابتدا مقابل کویت با نتیجه 24 بر 22 شکست خورد، در ادامه برابر بحرین با نتیجه 29 بر 20 مغلوب شد و در پایان نیز مقابل کره جنوبی 25 بر 24 شکست خورد. هندبال ایران در نهایت در بازی های آسیایی از صعود به جمع 4 تیم پایانی باز ماند.

تیم ملی هندبال ایران هر چند به عنوان تیم دوم گروه به مرحله اصلی رسید، اما در مرحله دوم نتوانست نتیجه خوبی بگیرد و مقابل هر سه تیم بحرین، کویت و کره جنوبی شکست خورد. این در حالی بود که ملی پوشان مقابل تیم های کره جنوبی و کویت پایاپای بازی کردند و می توانستند به برتری برسند و راهی نیمه نهایی شوند.

یکی از دلایلی که مسیولان فدراسیون و حتی سرمربی تیم ملی برای این باخت ها عنوان کردند، غیبت لژیونر هایی همچون پویا نوروزی نژاد، سید علیرضا موسوی و محمدرضا اورعی در ترکیب تیم ملی بود. عدم حضور لژیونر ها در تورنمنت های مهم یک موضوع تکراری است و همیشه هندبال ایران با این مشکل مواجه بوده که هنوز چاره ای برایش نیست.

در پایان این دوره از بازی های آسیایی مسابقات رتبه بندی در رشته هندبال برگزار نشد، اما اگر قرار بود تیم ملی ایران برای رتبه بندی بازی کند، باید در بهترین حالت برای رده پنجمی ششمی به میدان می رفت و این یعنی در سومین بار پیاپی، تیم ملی هندبال دستش از مدال المپیک آسیایی خالی مانده است.

هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه

انتخابی المپیک؛ ادامه ناکامی در دوحه

بعد از بازی های آسیایی هانگژو، تیم ملی هندبال بلافاصله راهی مسابقات انتخابی المپیک 2024 پاریس در دوحه شد. ملی پوشان ایران در بازی نخست خود با نتیجه 20 – 25 برابر ژاپن شکست خوردند، اما در بازی دوم، با نتیجه نزدیک 29 بر 28 برابر کویت به پیروزی رسیدند. شاگردان ووسلین وویویچ در حالی در این دیدار به پیروزی رسیدند؛ که با وجود برتری در نیمه اول و اختلاف 5 گل، در 3 دقیقه آخر هر دو تیم در نتیجه 23 مساوی شدند، اما در نهایت این تیم ملی کشورمان بود که توانست با اختلاف یک گل و با نتیجه 29 بر 28 پیروز این رقابت باشد.

تیم ملی هندبال کشورمان در سومین بازی مقابل قزاقستان 42 بر 20 پیروز شد، اما در بازی چهارم، با نتیجه 28 بر 24 برابر بحرین شکست خورد تا از صعود به دور دوم رقابت ها باز بماند.
هندبالیست های کشورمان در پنجمین بازی خود به مصاف تیم ملی عربستان رفتند که در پایان با نتیجه 30 بر 28 حریف خود را شکست دادند به این ترتیب تیم ملی هندبال کشورمان در رده پنجم ایستاد و از رسیدن به المپیک بازماند. ناکامی که سبب شد تا در نهایت فدراسیون هندبال با وسلین وویوویچ قطع همکاری کند.

هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه

جدایی سرمربی در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا

وسلین وویوویچ مربی اهل مونته نگرو اسفند 1400 رسما هدایت تیم ملی هندبال کشورمان را بر عهده گرفت. وی اسفند ماه سال 1401 برای دومین بار قراردادش را با فدراسیون هندبال ایران تمدید کرد. بازی های آسیایی هانگژو، مسابقات انتخابی المپیک پاریس و مسابقات قهرمانی آسیا مهم ترین رویداد هایی بود که تیم ملی هندبال در سال 1402 در پیش داشت و هدف اصلی فدراسیون نیز برای تمدید قرارداد با این سرمربی اهل مونته نگرو و پرآوازه نیز درخشش در همین مسابقات بود، اما فدراسیون ایران و این سرمربی اوایل آذر ماه همکاری خود را قطع کردند و در نهایت 7 آذر ماه مجید رحیمی زاده به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد.

با وجود تغییر و تحولات در کادر فنی، اما در مسابقات قهرمانی آسیا نیز تیم ملی همان روند خود در دو مسابقه گذشته یعنی بازی های آسیایی و انتخابی المپیک را ادامه داد که البته با توجه به زمان کمی که رحیمی زاده در اختیار داشت، این امر چندان عجیب به نظر نمی رسد.

هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه

قهرمانی آسیا؛ هت تریک ناکامی کامل شد

مسابقات هندبال قهرمانی آسیا در منامه بحرین برگزار شد و تیم ایران با مجید رحیمی زاده مربی ایرانی در این رقابت ها حضور یافت و البته باز هم ناکام ماند تا کلکسیون شکست های هندبال ادامه پیدا کند. در پایان این مسابقات قطر قهرمان و ژاپن نایب قهرمان شدند، بحرین میزبان در رده سوم ایستاد و کویت نیز در جایگاه چهارم قرار گرفت تا این سه تیم به همراه قطر، راهی مسابقات قهرمانی جهان در سال 2025 شوند.

در این مسابقات کره جنوبی نیز در جایگاه پنجم قرار گرفت و ایران با دو پله سقوط نسبت به دوره قبل ششم شد. شاگردان رحیمی زاده در مرحله گروهی این مسابقات در ابتدا نیوزلند با نتیجه 40 بر 13 شکست دادند. سپس در یک دیدار نزدیک چین را با نتیجه 24 بر 22 مغلوب کردند و در حساس ترین دیدار دور نخست برابر کره جنوبی 26 بر 24 مغلوب شده و به عنوان تیم دوم گروه راهی دور اصلی شدند.

ملی پوشان کشورمان در مرحله اصلی این مسابقات مقابل ژاپن 25 بر 23 شکست خوردند؛ سپس با نتیجه 27 بر 23 مغلوب قطر شد و در پایان برابر امارات با نتیجه 25 بر 22 به پیروزی رسید و به نخستین برد خود در دور دوم این رقابت ها دست پیدا کرد. ملی پوشان کشورمان با قرارگیری در رده سوم گروه برای کسب رتبه پنجمی به دیدار کره رفتند و با شکست 27 بر 26 مقابل این تیم ششم آسیا شدند. 

جایگاه ششم در حالی برای هندبال ایران به دست آمد که تیم ملی کشورمان در دوره گذشته توانسته بود برای دومین دور جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان در سال 2023 را کسب کند. پیش از آن نیز هندبال ایران یکبار موفق به کسب سهمیه حضور در مسابقات قهرمانی جهان 2015 شده بود. در این دوره نیز انتظار می رفت که این تیم بتواند پس از ناکامی در بازی های آسیایی و انتخابی المپیک، با کسب جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان پرونده رقابت های سال 2024 را با یک موفقیت ببندد، اما در مسابقات قهرمانی آسیا نیز شاهد همان رویه تکراری در تیم ملی هندبال بودیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هندبال در سال 1402| شکست پشت شکست، ناکامی پشت ناکامی/ روز های دور از سکو و سهمیه"، کلیک کنید.