هواشناسی 1402/12/25؛ هشدار برای 21 استان/ بارش های سیل آسا در برخی مناطق کشور

هواشناسی 1402/12/25؛ هشدار برای 21 استان/ بارش های سیل آسا در برخی مناطق کشور

آفتاب نیوز :

بررسی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد جمعه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در نوار غربی دامنه های جنوبی البرز در قزوین، البرز و تهران مناطقی از غرب فارس و اصفهان ابرناکی و بارش باران و وزش باد و در ارتفاعات برف و مناطق سردسیر پیش بینی می شود.

این وضعیت در این مناطق تا ظهر شنبه ادامه می یابد و بعدازظهر تنها در مناطقی از شرق شمال شرق و شرق سواحل دریای خزر ابرناکی و وزش باد شدید و رگبار پراکنده انتظار می رود و به تدریج این سامانه از شمال شرق کشور خارج می شود.

یکشنبه در برخی نقاط واقع در شرق و شمال شرق ابرناکی وزش باد و رگبار پراکنده رخ می دهد. در غرب و مرکز کشور نیز افزایش وزش باد انتظار می رود. تا ظهر دوشنبه در خراسان رضوی و خراسان جنوبی ابرناکی، وزش باد و رگبار پراکنده دور از انتظار نیست.

از بعدازظهر با ورود سامانه بارشی جدیدی به غرب کشور بارش در شمال غرب استان های مرزی واقع در غرب جنوب غرب و در ارتفاعات البرز مرکزی آغاز می شود. در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و کرمانشاه مقدار بارندگی قابل توجه است.

سه شنبه گستره فعالیت این سامانه کل نوار غربی کشور، دامنه های جنوبی البرز و غرب استان های اصفهان فارس و بوشهر در برمی گیرد. در آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشا، لرستان، ایلام، خوزستان چهارمحال و بختیاری و شمال کهگیلویه و بویراحمد بارش شدت خواهد داشت.

در ضمن طی این روز با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر بارش و کاهش موقتی دما در نیمه غربی سواحل شمالی پیش بینی می شود و غرب دریای خزر مواج است. همچنین وزش باد شدید در مناطقی از مرکز، جنوب و شرق کشور موجب خیزش گردوخاک می شود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: جمعه 1402/12/25

زمان پایان: سه شنبه 1402/12/29

نوع مخاطره: بارندگی، رعدوبرق، وزش بادشدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال بهمن.

منطقه اثر:

جمعه 1402/12/25: ایلام، لرستان.

شنبه 1402/12/26: لرستان، شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری.

دوشنبه 1402/12/28: غرب آذربایجان غربی.

سه شنبه 1402/12/29: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، غرب مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، غرب اصفهان، شمال فارس، ارتفاعات سمنان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه های برف گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت بویژه چادر های مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت بویژه چادر های مسافرتی، لایروبی کانال ها و آب رو ها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه های مربوطه و پرهیز از انجام هرگونه عملیات کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها، انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواشناسی 1402/12/25؛ هشدار برای 21 استان/ بارش های سیل آسا در برخی مناطق کشور" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواشناسی 1402/12/25؛ هشدار برای 21 استان/ بارش های سیل آسا در برخی مناطق کشور"، کلیک کنید.